Iš krovininio laivo, kurio pavadinimas „Laisvė“, vienas po kito ropščiasi garsieji amerikiečių tankai „Abrams“. Jie, pėstininkų kovos mašinos „Bradley“ ir kita karinė technika rikiuojasi Klaipėdos uoste. Iš viso 300-ai kovinio transporto priemonių.
„Pagrindinės pratybų operacijos vyks Pabradėje, tad darbuojamės su lietuvių logistais, kad visa technika ir įranga per artimiausias savaites ten ir nukeliautų“, – sako dalinio vadas Nathaniel Dams.
Nuo 1979-ųjų iki dabar gaminami tankai „Abrams“ sveria per 60 tonų, kelyje išvysto beveik 70 kilometrų per valandą greitį, bekelėje kone 50-imt. Pustrečio metro aukščio milžinas ginkluotas pabūklu ir keliais kulkosvaidžiais priešui užkuria tikrą pragarą.
„Mes praleidžiame daug laiko treniruodamiesi valdyti šiuos tankus. Taip pat ir „Bradley“ kovos mašinas. Jos gali gretai permesti pėstininkus į kovos lauką ir iš jo išgabenti“, – tęsia jis.
„Bradley“ – 56 kilometrus per valandą išvystančios ir iki dantų ginkluotos pėstininkų kovos mašinos viena po kitos rieda į Klaipėdą.
Visa karinė technika priklauso Jungtinių Amerikos Valstijų 1-ajai pėstininkų divizijai, kuri keičia kitus šiuo metu Lietuvoje esančius amerikiečių karius. Ši rotacija – tai dar nuo 2014-ųjų vykstančios tarptautinės operacijos „Atlanto ryžtas“ dalis. Taip Jungtinės Valstijos demonstruoja kolektyvinės gynybos įsipareigojimus NATO sąjungininkams užtikrinant saugumą Europoje.
„Bent mums pagrindinis „Atlanto ryžto“ tikslas yra užmegzti ir stiprinti bendradarbiavimą su mūsų sąjungininkais, pažinti vieniems kitus kovos lauke, išbandyti save ir lietuvius skirtingose pratybų situacijose ir įvairiomis gamtos sąlygomis“, – kalba N. Dams.
O štai gynybos ekspertai sako, kad šios pajėgos bei pratybos „Atlanto ryžtas“ labai aiškus ženklas Rusijai ir Baltarusijai, kadm kirtus Lietuvos sieną, juos pasitiks rimtas priešininkas. Tai ypač aktualu prieš rudenį prasidėsiančias rusų ir baltarusių bendras pratybas „Zapad“, lietuviškai „Vakarai“, vyksiančias ir Baltarusijos teritorijoje, netoli sienos su Lietuva.
„Atlanto ryžtas“ yra sena misija, sena operacija, kuria amerikiečiai demonstruoja savo palaikymą mūsų regionui, mūsų šaliai ir pagrindinė prasmė „Atlanto ryžto“ ir rotacinių karių, kurie čia atkeliavo, yra atgrasymas ir pratybos“, – aiškina gynybos ekspertas Lukas Andriukaitis.
Vis tik, ekspertai netiki, kad per pratybas „Zapad“ jungtinės rusų ir baltarusių pajėgos peržengs mūsų šalies sieną. Tačiau neatmeta kito įvykių posūkio.
„Pagrindinė grėsmė, kurią mes jaustume, tai jei po pratybų rusų kariai visgi liktų Baltarusijos teritorijoje. Ir manau, kad šie metai yra turbūt labiausiai tikėtini, kad tai galėtų įvykti. Žinant Lukašenkos situaciją ir žinant, kiek jis yra priklausomas nuo Kremliaus esamu metu dėl esančių neramumų šalyje. Manau, tai šiemet beveik įmanoma, nes jis neturi ką priešpastatyti, kaip atsiginti nuo potencialių rusų karių likimo Baltarusijos teritorijoje“, – sako L. Andriukaitis.
Visa ši technika ir šimtai amerikiečių karių įsikurs Baltarusijos pasienyje Pabradėje. Svečiai treniruosis devynis mėnesius, po jų šiuos amerikiečius pakeis kitas jų šalies dalinys.