Vyriausybė žada daugiau paslaugų per negalios reformą. Tačiau nevyriausybininkai perspėja, kad ir šios reformos nauda pasinaudoti galės toli gražu ne kiekvienas skurstantis gyventojas.
Panevėžietė senjorė Dalia atėjo į užimtumo centrą pabūti kartu su panašaus likimo miestiečiais. Iš neįgalumo senatvės pensijos gyvenanti moteris pasakoja, kad turint negalią gyvenimas sunkus, o pensija nesiekia 500 eurų, kurios didžiąją dalį tenka pakloti gydymui.
„Anksčiau su vaistais buvo lengviau, buvo daugiau kompensuojami, dabar labai mažai kompensuojama. Labai daug paslaugų apmokamos iš savo kišenės arba eilės nežmoniškai didelės, negali papulti. Pagalba reikalinga, eini moki už savo pinigus. susimoki – nebeturi, iš ko gyventi“, – pasakoja senjorė Dalia.
Jai antrina ir senjorė Aldona.
„Reikia susimokėti už vaistus, elektrą, dujos, vanduo, susirenka, gauni 500 eurų, 40 metų stažo, ką gali pasidaryti. Parduotuvėje jei nori ką nusipirkti, pasižiūri, ar užteks pinigų“, – dalinasi patirtimi senjorė Aldona.
Padidinimus vadina trupiniais
Vyriausybė žada kitąmet senjorams, neįgaliesiems ir kitiems mažas pajamas gaunantiems gyventojams išmokas padidinti. Štai tiems, kas neturi jokių pajamų ar jos labai mažos, šalpos išmokos bus didesnės nuo 6 iki 30 eurų.
Tokiu būdu neįgalūs vaikai ir suaugusieji gaus išmokas, siekiančias nuo maždaug 200 iki 400 eurų per mėnesį, o darbo stažo neturintys senjorai gaus mažiausiai 197 eurus per mėnesį – tai yra 13 eurų daugiau nei iki šiol.
„Indeksavimas pagal įstatymą, jis tam, kad atlieptų kylančias kainas ir infliaciją. Jei infliacija laukiama 2 proc. kitais metais, tai išmokų bazės augs 12 proc., augimas yra ženklus“, – tvirtina ministrė Monika Navickienė.
Pašalpų gavėjai tokius padidinimus vadina beverčiais trupiniais, kurie jų gyvenimo nė kiek nepalengvins:
„Invalidumas mano 320 eurų, kaip man gyventi? Maistas, už butą vos ne 200 eurų.“
„Pridės 10-50 eurų, o kiek pabrango.“
„Ar nesupranta, kiek turim mokėti už dujas, elektrą?“
Vyriausybės suplanuotas kitų metų pašalpų padidinimas skurdo lygio Lietuvoje nesumažins, sako skurstančiais besirūpinančių organizacijų atstovė. Reikalauja valdančiuosius įvykdyti žadėtą mokesčių reformą, kad turto prikaupusieji mokėtų daugiau mokesčių, kuriuos būtų galima padalinti skurstančių pagalbai.
„Didžiausia išmoka sunkiausią negalią turintiems žmonėms nesieks 400 eurų, tai labai maža riba. Gerai, kad kyla, gera žinia, bet nepakankama. Reikalinga mokesčių reforma, kad turėtume pinigų šiems žmonėms“, – tvirtina skurdo mažinimo tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.
Sako kreiptis į savivaldybes pagalbos
Kam išmokos ir pašalpos per mažos, Vyriausybės atstovai ragina ne tik ieškoti nemokamo maisto „Maisto banke“, bet ir savivaldybėse reikalauti negalios reformos pažadėtų individualių paslaugų – asmeninio asistento, techninių priemonių, būsto pritaikymo ir darbo.
„Paslaugos palengvina žmonių gyvenimus, jų atsiranda naujų nuo Naujų metų – laikino atokvėpio, asmeninis asistentas negalią turintiems ir vaikų turintiems“, – teigia viceministrė Vilma Augienė.
Visgi už papildomas paslaugas skurstantiesiems ir neįgaliesiems teks susimokėti iki ketvirtadalio gaunamų išmokų, o kokios konkrečiai pagalbos sulauks, labai priklausys nuo savivaldybių galimybių.
„Pozicija savivaldybėse labai skiriasi, kai kuriose daug padaryta, kai kuriose tik pradedama“, – sako neįgaliųjų reikalų departamento atstovas Gytis Baltrūnas.
„Gerai, kad viskas popieriuose numatyta, bet finansavimas irgi turi eiti“, – teigia skurdo mažinimo tinklo vadovė Aistė Adomavičienė.
Didindama pašalpas skurstantiesiems, Vyriausybė didina ir vaiko pinigus. Negalią turintiems vaikams iš nepasiturinčių ar daugiavaikių šeimų vaikui išmoka bus beveik 17 eurų didesnė ir sieks 153 eurus per mėnesį, o standartinė išmoka bus 10 eurų didesnė ir sieks 96 eurus.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.