Situaciją tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptarė naujienų portalo tv3.lt žurnalistai Andrius Jakimčuk ir Vilmantas Venckūnas.
Tarptautinis baudžiamasis teismas praėjusį penktadienį išdavė Rusijos prezidento arešto orderį dėl karo nusikaltimo – neteisėtos ukrainiečių vaikų deportacijos.
Tuo metu Kinijos lyderis Xi Jinpingas šią savaitę Maskvoje susitiko su V. Putinu. Derybose lyderiai demonstravo vienybę prieš Vakarus ir išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio NATO buvimo Azijoje bei susitarė gilinti partnerystę, kuri tapo glaudesnė V. Putinui pradėjus puolimą Ukrainoje.
„Esu įsitikinęs, kad Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimas turi tikrai neribotas galimybes ir perspektyvas“, – sakė V. Putinas po derybų surengtoje vakarienėje, per kurią kėlė tostą už rusų ir kinų klestėjimą.
„Abu mūsų pasirašyti pareiškimai visapusiškai atspindi ypatingą Rusijos ir Kinijos santykių, kurie yra tikros partnerystės ir strateginės sąveikos pavyzdys, pobūdį“, – anksčiau per valstybinę televiziją sakė Rusijos lyderis.
Xi Jinpingas patvirtino, kad su savo kolega iš Rusijos pasirašė susitarimą, kuriuo jų ryšiai įžengė į naują bendradarbiavimo etapą.
„Pasirašėme pareiškimą dėl strateginės partnerystės ir dvišalių ryšių, kurie įžengia į naują erą, stiprinimo“, – sakė Kinijos lyderis.
Kinija taip pat yra pateikusi 12 punktų taikos planą, kuriame ragina palaikyti dialogą ir gerbti visų šalių teritorinį suverenumą. Šį Kinijos „taikos pasiūlymą“ palaiko Kremlius, tuo metu Vakarai jį vadina nenuoširdžiu ir abejoja Pekino galimybėmis būti nešališku tarpininku tarp Maskvos ir Kyjivo.
Pasaulyje formuojasi du galios poliai: vienam priklauso įtariami karo nusikaltėliai, kitam – šalys, siekiančios išsaugoti pagarba ir taisyklėmis grįstą tvarką, po Kinijos lyderio vizito Rusijoje sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Niekaip kitaip negalime vertinti, kaip iš esmės besiformuojančius du pasaulio polius tam tikrus: vienas yra aplink dabar jau pripažintą karo nusikaltėlį Vladimirą Putiną besiformuojantis polius, kuriam priklauso Iranas, Šiaurės Korėja, na, ir Kinija lygiai taip pat pasirenka ir eina artyn prie to centro, kurį, matyt, būtų galima vadinti karo nusikaltimais kaltinamu centru“, – žurnalistams trečiadienį sakė šalies diplomatijos vadovas.
„Ir kitas polius yra demokratiško pasaulio, skirto išsaugoti pasaulį, kuris grįstas taisyklėmis, pagarba žmogaus teisėms, teritoriniam vientisumui“, – pridūrė jis.
Plačiau apie Kinijos ir Rusijos bendradarbiavimą ir ar Pekinas gali tiekti ginklus Maskvai – ištraukoje, kurios vaizdo įrašą rasite teksto pradžioje.
O daugiau diskusijų apie pasaulio įvykius ir procesus – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:
ARBA čia:
Kalbėjome apie:
00:00 Vietoje intro – apie pavardžių rašybą
01:53 Xi ir Putino draugystės
11:34 Putino arešto išdavimo poveikis – stipresnis negu būtų galima pagalvoti iš pradžių
25:21 Kaip lenkų diplomatas vos karo Rusijai nepaskelbė
31:34 Numuštas dronas virš Juodosios jūros: kiek čia eskalavimas, kiek čia netyčia?
34:15 Rinkimų džiaugsmas, liūdesys ir grožis