Situaciją tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptarė naujienų portalo tv3.lt žurnalistai Vilmantas Venckūnas ir Andrius Jakimčuk.
Australija nusprendė įsigyti iki penkių JAV atominių povandeninių laivų, o vėliau pagal ambicingą planą, kuriuo siekiama stabilizuoti Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną augant Kinijos ambicijoms, sukurti naują modelį naudojant JAV ir Didžiosios Britanijos technologijas.
Tai pirmas kartas per daugiau nei pusę amžiaus, kai JAV pasidalys branduoline energija varomų povandeninių laivų technologija, ir pirmas rimtas žingsnis AUKUS aljanso formate.
Apie tai paskelbta pirmadienį San Diege, Kalifornijoje, karinių jūrų pajėgų bazėje įvykusiame renginyje, kur prezidentas Joe Bidenas priėmė Australijos ministrą pirmininką Anthony Albanese'į ir Didžiosios Britanijos ministrą pirmininką Rishi Sunaką.
Už trijulės tribūnų prisišvartavus JAV „Virginia“ klasės atominiam povandeniniam laivui, J. Bidenas sakė, kad Jungtinės Valstijos „dešimtmečius saugojo stabilumą Indijos ir Ramiojo vandenynų regione“ ir kad povandeninių laivų aljansas sustiprins „taikos perspektyvą ateinantiems dešimtmečiams“.
J. Bidenas pabrėžė, kad Australija, kuri prieš pusantrų metų kartu su Vašingtonu ir Londonu suformavo aljansą AUKUS, branduolinių ginklų negaus.
Tačiau įsigijusi sunkiai pastebimų povandeninių laivų, varomų branduoliniais reaktoriais, Australija patenka į elitinį klubą ir atsiduria JAV vadovaujamų pastangų priešintis Kinijos karinei ekspansijai priešakinėse gretose.
Kas yra AUKUS?
AUKUS – tai trišalis gynybos aljansas, suformuotas Australijos (A), Jungtinės Karalystės (UK) ir Jungtinių Valstijų (US).
Pranešimas apie aljanso sudarymą paskelbtas 2021 m. rugsėjo 15 d. AUKUS tikslas, nors oficialiuose dokumentuose tai nėra minima, yra atremti Kinijos ekspansiją Indijos ir Ramiojo vandenynų regione. Bendrame pareiškime dėl aljanso kūrimo teigiama, kad regione yra galimų grėsmių, įskaitant neišspręstus teritorinius ginčus, terorizmą ir organizuotą nusikalstamumą.
Kinija pasmerkė žingsnį
Kinija įspėjo, kad AUKUS gali sukelti ginklavimosi varžybas, ir apkaltino šias tris šalis, kad jos stabdo branduolinių ginklų neplatinimo pastangas.
„Raginame JAV, JK ir Australiją atsisakyti Šaltojo karo mentaliteto ir žaidimų „kiek vienas laimi, kitas pralaimi“, sąžiningai laikytis tarptautinių įsipareigojimų ir daryti daugiau taikai bei stabilumui regione palankių dalykų“, – žurnalistams Pekine sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning.
Praėjusią savaitę šios komunistinės šalies lyderis Xi Jinpingas padarė ugningą pareiškimą ir jame apkaltino JAV vadovaujant Vakarų pastangoms „visokeriopai sulaikyti, apsupti ir slopinti Kiniją“.
Tačiau Vašingtonas teigia, kad Pekinas kelia nerimą Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalims savo grasinimais įsiveržti į savarankišką demokratinį Taivaną, taip pat pabrėžia branduolinių ginklų turinčios Šiaurės Korėjos keliamą grėsmę.
„Mes matėme virtinę provokacinių žingsnių, kurių Kinija ėmėsi vadovaujant Xi Jinpingui per pastaruosius 5–10 metų, – sakė minėtas JAV aukšto rango pareigūnas. –Tai yra bandymas apginti ir apsaugoti Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono veikimo sistemą“.
Vakarai pučia raumenis
„Matosi, kad yra ruošiamasi, pučiami raumenys. Pirmiausia, turime šnekėti ne apie puolimą, o apie atgrasymą“, – teigė V. Venckūnas.
„Kadangi Kinija sudarinėja aljansus, natūralu, kad yra atsakas iš JAV“, – mano A. Jakimčuk.
Plačiau apie AUKUS ir Kinijos grėsmę – ištraukoje, kurios vaizdo įrašą rasite teksto pradžioje. O daugiau diskusijų apie pasaulio įvykius ir procesus – pilname „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:
ARBA čia:
Kalbėjome apie:
00:00 Naujos Ašies susiformavimas
21:45 Moldovos kova už išlikimą ir kyšančios Kremliaus ausys
35:53 Branduolinis Vakarų atsakas Kinijai: ką reiškia AUKUS veiksmai?
42:08 Vyksta aršus kortų dėliojimas: autoritarai važinėja vieni pas kitus
49:07 Briuselyje Moters diena sukosi aplink vyrus