Paaiškėjo, kad pigiausio varianto niekas neieškojo – premjero darbo stalas kainavo 20 tūkstančių eurų, kėdė 2,5 tūkstančio, o sofa lankytojams 7 000 eurų.
Premjero darbo stalas – 20 000 eurų, 20 žmonių talpinantis posėdžių stalas kainavo tiek pat, šviestuvas virš posėdžių stalo – beveik 4 500 eurų, vadovo darbo kėdė – 2 500 eurų, lankytojo sofa – virš 7 000 eurų, spintelė praustuvui – 2 000 eurų ir auksinio krano auksinė kaina – 540 eurų. Šie tūkstančius kainuojantys daiktai puošia ir buvo pirkti Vyriausybės vadovo kabinetui šias pareigas einant Sauliui Skverneliui.
Po slaptumo grifu keletą metų paslėptas, iš viso 207 000 eurų kainavusių baldų kainas, šiandien paviešino konservatoriaus vadovaujama Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisija. Komisija nusprendė kreiptis į viešųjų pirkimų komisiją ir generalinę prokuratūrą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.
„Čia yra neteisingi panaudoti pinigai, didžiuliai pinigai. Rezultatas – prastas blynas. Kaip mano feisbuke pasišaipė vienas toksai. Skandinaviškas Janukovičiaus variantas su auksiniais kranais ir brangiu stalu“, – sako Seimo narys Kęstutis Masiulis.
Anot komisijos nario Kęstučio Masiulio, įtarimą kelia vien jau viešojo pirkimo organizavimas – jį atliko Vadovybės apsaugos tarnyba, o ne pati tuometinė Vyriausybės kanceliarija su jai vadovaujančiu Algirdu Stončaičiu priešaky, kuris ir turėjo rūpintis premjero kabineto remontu, tačiau Stončaitis teisinasi neva nieko apie tai nežinojęs. O kas gali laukti paties Sauliaus Skvernelio?
„Jo atsakomybė bus menkiausia. Čia viskas padaryta Stončaičio rankomis. – Tai Stončaitis yra atsakingas už visą šitą? – Stončaitis irgi išvengė, todėl, kad Stončaitis labai gražiai peradresavo Vadovybės apsaugos tarnybai“, – teigia K. Masiulis.
Masiulis sako, kad jam keistai atrodo ir tai, kad pirkimo dokumentus pasirašė ne Vadovybės apsaugos tarnybos direktorius, o jo pavaduotojas. Tai pasak Masiulio, buvo daroma dėl to, kad vėliau išvengti teisinių pasekmių. Ir vis gi kaltė, pasak kitos komisijos nario Mato Maldeikio, dėl galimai neskaidrių pirkimų turėtų kristi ne ant Vadovybės apsaugos tarnybos darbuotojų pečių.
„Pareigūnai, kurie atsakinėja, jie tikrai mažiausiai prie to prisidėję, ta prasme, kad daugiau man panašu, kad jie yra pakišti“, – kalba M. Maldeikis.
Klausimų Masiuliui kyla ir dėl kabineto dizaino. Vyriausybės pastatas, esantis Kultūros vertybių registre, ir jo remontas turėjo būti ne tik Skvernelio skonio reikalas.
„Skvernelis yra pripažinęs viešai, kad jo skonis atitinka tų baldų. Tai dabar aš noriu paklausti, o jo skonis toks pats kaip Šimonytės, o toks pats skonis kaip būsimo premjero, o dar būsimo? Ir iš viso kodėl jo skonio turėtų būti“, – sako K. Masiulis.
Visgi ne visos Kriminalinės žvalgybos komisijos nariai mano, kad reikalas vertas generalinės prokuratūros dėmesio. Tačiau 100 kvadratinių metrų kabineto remontas su baldais iš viso kainavęs 700 tūkstančių eurų stebina ir balsavusius prieš kreipimąsi į generalinę prokuratūrą.
„Visiems, ir jums skamba daug, ane? Ir man skamba daug 700 tūkstančių, tai iš tikrųjų reikėtų pasižiūrėti, kiekvieną tą išanalizuoti ar tai stalas buvo perkamas ar dar kažkoks, pasižiūrėti rinkoje tą vertę“, – sako Seimo narys Kęstutis Vilkauskas.
O sužinoti rinkos vertę ne taip ir lengva, nes daugumos baldų gamintojai ar pardavėjai neskelbiami. Tad iš ko ir kaip pagamintas daugiausia dėmesio sulaukęs premjero stalas už 20 tūkstančių eurų, atsakyti sunku. Anot Vilniaus Gedimino Technikos universiteto dizaino katedros docento Donaldo Andziulio, reik labai geros fantazijos, kad sukišti į stalą 20 tūkstančių eurų.
„Vertinant tiesiog fotografijas, tai nėra kažkoks tokio tipo stalas, kuris panašu, kad turėtų kainuoti tokius pinigus, bet aš dar sykį pabrėžiu, kad aš nemačiau jo specifikacijos, nemačiau detalių, nes iš tikrųjų tą kaina gali slypėti detalėse“, – sako D. Andziulis.
O kuo ypatingas ir ar patogus buvo naudoti premjero pareigas ėjusiam Skverneliui, pastarasis nei žurnalistams, nei komisijai neatsakė.