Apie tai ekonomistas kalbėjo naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“.
Vis daugiau lietuvų skundžiantis prastai dirbančiu viešuoju sektoriumi, ekonomistas Raimondas Kuodis rėžia tiesiai šviesiai – jis yra ant žlugimo ribos.
„Kas yra žlugusi valstybė – irgi yra apibrėžimo klausimas. Politologai turi vieną tokį, daugiau kreipia dėmesį į išsunkiančias institucijas, kurios pačios tarnauja sau, kai šalyje nebėra bendro teisingumo jausmo.
Šie dalykai yra labiau akcentuojami politologų. Ekonomistai prie to prideda viešųjų paslaugų kokybės klausimus. Jeigu jums suskauda širdelė ir jūs turite eiti stoti į kažkokią eilę lauke, ir gausite talonėlį už metų – šituo požiūriu valstybė jums yra žlugusi. Jeigu yra galimybės – o jos yra – kad kažkas su pinigais apšoks jus toje eilėje – jums šiuo požiūriu valstybė yra žlugusi.
Kitaip tariant, sėkmingosios valstybės laikosi ant teisingumo jausmo, nes tas teisingumo jausmas sukuria žmonėms paskatas kurti bendrą ateitį. Jeigu tu prarandi šitą dalyką, žmonės nebenori ginti tokios valstybės ir bet koks išorinis agresorius gali lengvai paspirti tave su koja. Tai šitų dalykų nesinorėtų, o mes visą laiką vaikštome ant ribos“, – kalbėjo ekonomistas.
Nėra strateginės disciplinos
Anot R. Kuodžio, paslaugos prastėja dėl politikų neveiksnumo. Esą Lietuvos politiką užvaldė „želė kalnas“ – blogiausias savybes turinti eurobiurokratija, kuri neturi strateginio mąstymo ir net grėsmės akivaizdoje tik kalba, o ne daro.
„Jeigu žmonės ateina į politiką šiaip pravilkti kojas 4 metus, tai mes turėsime vieną šalį. Jeigu žmonės ateina ir pradeda sakyti nemalonius dalykus, paremtus argumentais, kodėl kažkas neveikia ir ką galime padaryti, mes turėsime visai kitokią šalį.
Deja, politikai linkę didžiąja dalimi vilkti kojas, šnekėti abstrakčiai, aptakiai, nieko nesuformuluoti, daro krūvas kažkokių konferencijų, bet šalyje strateginės disciplinos nėra. Mano suvokimu, jos tiesiog nebėra.
Vieną dainą ateis koks nors okupantas, paspirs mus koja, tas želė kalnas sudrebės ir tada jau bus vėlu sakyti tiesas, tada jau bus vėlu sakyti, kad dabar jau bandome tvarkyti sistemas. Bus vėlu. Tai tikrai nesinorėtų prieiti tokio taško“, – teigė šiuo metu premjerės Ingridos Šimonytės patarėju dirbantis ekspertas.
Tikrieji šalies šeimininkai
R. Kuodžio manymu, politikai tiesiog nenori imtis dalykų, kurie supurtytų visuomenę, todėl yra linkę atidėti svarbius, iš pamatų sistemą keičiančius darbus kiek įmanoma toliau. Anot ekonomisto, neatsiranda ir elito, kuris siūlytų politikams veiksmus.
„Įsivaizduokite, jei verslo asociacijos būtų pasakiusios – gerai, darom. Kažkaip darom, bet darom. <...> Lobistai iš esmės yra tikrieji šalies šeimininkai. Politikai yra tik marionetės. <...>
Analitiniai žurnalistai kartais padaro labai paprastus triukus. Jie paima kokį nors įstatymo projektą, pasižiūri jo metaduomenis ir ten mato, kad įstatymą parašė koks nors teisininkas, kuris atstovauja kokią nors grupę. Čia yra elementarūs įrodymai.
Netgi pagal smegenis matau, kad Seimo narys, kuris nėra specialistas toje srityje, greičiausiai negalėjo pats parašyti tokio teisės akto. Mano senas siūlymas yra išskaidrinti teisėkūrą, atsisakyti lobistų instituto.
Lobistas yra apibrėžiamas kaip žmogus, tempiantis paklodę į savo pusę. Ne siekiantis viešojo intereso, o tempiantis paklodę į savo pusę. Tai kam mums lobistai“, – klausė R. Kuodis.
Visą naujienų portalo tv3.lt vyr. redaktoriaus Artūro Anužio pokalbį su Raimondu Kuodžiu žiūrėkite straipsnio pradžioje.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale