Kauno „Kardiolitos klinikų“ gydytoja neurologė Lygija Silva Mikalauskienė aiškino, kad miegas yra toks svarbus kaip oras.
„Jei žmogui bus atliekama deprivacija miegu, jis gali ir mirti, nes sutrinka visi vidiniai bioritmai, sutrinka medžiagų apykaita, sutrinka svarbiausių gyvenimo centrų veikla“, – sakė L. S. Mikalauskienė.
Nemigos simptomai
Miego sutrikimai gali pasireikšti įvairiai – negalėjimu užmigti, prabudinėjimu kelis kartus per naktį ar ankstyvu prabudimu paryčiais.
„Nemiga gali būti visokia, ji gali nekelti ir jokio rūpesčio, jei trumpalaikė nemiga išsivystė staiga įvykus kažkokiam stresui.
Mes turime didesnę problemą su lėtine nemiga, kai kartojasi daugiau nei mėnesį laiko ir padaro dienos gyvenimą nekokybišką. Ligoniai skundžiasi galvos skausmu, padidėja nerimastingumas, kuris gali augti ir didėti, pereiti į panikos atakas. Nemiga taip pat veikia ir dėmesio struktūras bei atmintį, todėl tokie ligoniai pradeda skųstis atminties sutrikimais “, – pasakojo gydytoja.
Lėtinę nemigą dažniausiai iššaukia nuolatos patiriamas stresas, nerimas arba didžiulis nuovargis, tačiau priežastys gali būti ir kitos.
„Jeigu diena yra neaktyvi, jei žmogus nesilaiko režimo, aktyvumo trūkumas riboja melatonino išsiskyrimą ir mes turime blogą miegą.
Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į saulės stygių. Viena iš priežasčių gali būti ir Covid-19 infekcija, ji taip pat skatina nemigą tiek ligos atveju, tiek ir sveikimo laikotarpiu“, – teigė L. S. Mikalauskienė.
Vienas būdas užmigti akimirksniu
Jei nepavyksta užmigti per pusvalandį, gydytoja atskleidė karių sukurtą metodą, kuris turi padėti. Jame nėra nieko antgamtiško ir jis tinka visiems.
„Metodika yra tokia – pirmiausia žmogus turi pabandyti atsipalaiduoti. Atsipalaidavimas prasideda nuo žandikaulio atpalaidavimo, akių raumenų. Tada jis pradeda grimzti lyg ir į gilumą. Antra šio metodo fazė – pečių juostos ir rankų atpalaidavimas.
Trečia fazė – kai aš gyliai iškvepiu ir dar daugiau suglembu. Tada atsipalaiduoja mano kojos. Ketvirta fazė nieko kito kaip avelių skaičiavimas. Tik jis gali būti paverčiamas kita forma – įsivaizduoti kokią malonią situaciją. Pavyzdžiui, kad esi laive, plūduriuoti ant vandens, aplink mėlynas dangus, jautiesi maloniai ir t.t.“, – pasakojo L. S. Mikalauskienė.
Gydytojos teigimu, tokiu būdu pavyks užmigti per 10 minučių.
„Tokia treniruotė yra pilnai efektyvi, jei aš ją kartoju ne mažiau kaip 6 mėnesius kiekvieną kartą, kada noriu užmigti“, – teigė gydytoja.
Daugiau gydytojos patarimų, susijusių su nemigos gydymu, ieškokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.