Jau pirmąją privalomo iš užsienio grįžusių tautiečių karantinavimo dieną pasipylė izoliuotųjų skundai. Žmonės dalijasi vaizdo įrašais iš viešbučių, kurių kambariuose esą tenka gyventi ir po du, ir net po penkis. Daugelis priverstinai izoliuotų piktinasi, jog nepakanka maisto ar kitų paslaugų, kiti gi išvis stebisi, kodėl buvo uždaryti Vilniuje, kuomet gyvena kituose šalies miestuose, kur jiems yra parūpintos saugios patalpos.
Visgi vakarykštė diena atnešė ir rimtesnių incidentų. Dalis atvykusių ne tik piktnaudžiauja alkoholiu, triukšmauja, bet ir konfliktuoja viešbučiuose. Štai vidurnaktį medikai ir pareigūnai skubėjo į viešbutį stoties rajone. Pranešta apie konfliktą, kuriame panaudotas šaltasis ginklas.
Incidentas įvyko viešbutyje greta geležinkelio stoties. Pranešama, kad pusamžis vyras, apie 60 metų, peiliu sužalojo kitą panašaus amžiaus vyriškį. Buvo kilęs konfliktas ir muštynes. Vienas žmogus išvežtas į gydymo įstaigą, o įtariamasis yra sulaikytas.
O Vilniuje gyvenanti Greta pasakoja, kad į karantiną netikėtai buvo uždarytas jos iš Vokietijos sugrįžęs tėtis. Nors vyras dirba vairuotoju, ir, pagal taisykles, privalomai izoliuotis jam nereikia, iš oro uosto jis buvo nuvežtas į viešbutį. Moteris skundžiasi, jog po kelionės iki pat apgyvendinimo tiek jos artimasis, tiek šalia buvę žmonės neturėjo, ko atsigerti ir valgyti, tad ji pati pabandė atvežti vandens:
„Išlipau ir pasakiau policininkui, kad atvežėme vandens. Sako, kad jūs negalite užeiti į teritoriją. Sakau, kad nenoriu užeiti, o tiesiog noriu žmonėms duoti vandens. Sako nesijaudinkit – vandens ir maisto yra pilna. Aš rėkiau žmonėms stovintiems, ir moterys, vyrai sako: ne, neturime.“
Visgi, dalies sugrįžusiųjų privalomas apgyvendinimas labai nenuliūdino. Iš Balio grįžęs Julius pirmiausia džiaugiasi, kad su ambasados pagalba apskritai ištrūko iš Azijos, kur jo laukė visiška nežinia, o gal būt ir rimtesni pavojai. Viešbučio sąlygos jį tenkina, o ir po koridorius niekas nevaikšto, tad kontakto su kitais asmenimis dabar neturi:
„Atvykome čia. Su drauge gavome dvivietį kambarį. Tikrai neblogas. Viskas yra tvarkoje. Normalus viešbutis. Gavome karinį maisto davinį, gavome pusryčius. Šiandien laukiame, kas bus pietums, bet viskas yra valgoma. Aišku, gaila draugų vegetarų.“
Į pastarosios paros įvykius sureagavo ir miesto valdžia. Vilniaus meras liberalas Remigijus Šimašius mano, jog vakar įsigaliojęs ministro Aurelijaus Verygos sprendimas privalomai karantinuoti visus grįžusius labiausiai netikęs nuo pat karantino pradžios. Esą ne tik neužtikrinamas karantinuotų asmenų saugumas bei tvarka, bet ir suvaržomos žmonių laisvės.
Taip pat teigiama, kad bijodami privalomo karantino žmonės nebenori darytis testų dėl koronaviruso. Tad, pasitarus su premjeru Sauliumi Skverneliu nuspręsta – šeimos su vaikais 14 parų karantinui bus išleidžiamos į savo namus.
„Tai būtų pačios šeimos patalpos, su įsipareigojimu ir užtikrinimu, kad ten bus laikomasi izoliavimo priemonių. Tai nuo vakar, vėlyviausio lėktuvo pritaikyta vėlai vakare ir šiandien nuo ryto lygiai taip pat šeimos su vaikais galės važiuoti namo, jei turės tokias sąlygas“, – sako meras Remigijus Šimašius.
Kituose miestuose gyvenančius, tačiau pro Vilniaus oro uostą grįžusius tautiečius šiandien savivaldybių atstovai jau pamažu išvežiojo po gimtuosius miestus.
Beje, Remigijus Šimašius paneigė pranešimus, kad žmonėms tenka net aštuoniese glaustis parūpintose patalpose. Pasak mero, didžiausias turimas kambarys – 5 vietų, tačiau jame niekas negyvena. O 9 iš 10 šiuo metu karantinui pritaikytų viešbučių tiekia maistą be jokių sutrikimų. Vienas kol kas susiduria su bėdomis, tačiau jos esą sprendžiamos.
Ministras A. Veryga pripažįsta, kad klaidų neišvengta ir tikina, kad šeimos su vaikais, jei atitiks sąlygos, išties bus išleidžiami saviizoliacijai namuose. Visgi, operacijų centro vadovas kreipiasi į visuomenę su prašymu susitelkti, mat kitaip virusas taps nevaldomu ir ims šienauti žmonių gyvybes, sugriaus sveikatos apsaugos sistemą ir pasės chaosą.
„Pasitarkime, ką darysime: ar aukosime savo laisves vardan tų, kurie gaus šansą išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką, kurios egzistavimą mokslo ir medicinos pažanga buvo atitolinusi“, – pasakoja ministras Aurelijus Veryga.
Na, o prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad karantino sąlygas net reikėtų griežtinti, mat saviizoliacijos pažeidimų ir chaoso nemažėja, neatsakingi parvykėliai platina virusą šalies viduje. Pranešimų apie tokius šimtai. Tiesa, sprendimus, net ir skubius, esą reikia priimti su galva.
„Turi būti skuba, bet ne skubotumas. Taip, mes turime skubiai priiminėti sprendimus, nes situacija neleidžia mums lūkuriuoti, kitą vertus tai negali vykti stichiškai ir neapgalvojus, nesuderinus su kitomis valdžios institucijomis“, – teigia LR Prezidentas Gitanas Nausėda.
Į Klaipėdos jūrų uostą atplaukė dar vienas keltas su tautiečiais. Jis iš Švedijos jis atplukdė vos 38 žmones. Dalis kelionės atsisakė išgirdę, kad bus privalomai karantinuoti. O vienas jau atvykęs asmuo net bandė priešintis policijos pareigūnams šiems pranešus apie izoliaciją. Į viešbutį Klaipėdoje kol kas nuvežti 7 asmenys, likusius su pareigūnų palydą autobusai išgabeno į jų savivaldybes. Nors anksčiau buvo skelbiama, kad nė vienas iš atplaukusių nekarščiuoja, vienas iš žmonių su nedidele temperatūra išvežtas į gydymo įstaigą.
„Pradėjus tikrinti temperatūrą, vienas žmogus sveikatos centro darbuotojui pasiskundė, kad visgi jaučiasi blogai, nors temperatūra nebuvo aukšta – 37,1. Jis buvo su greitąja išvežtas į ligoninę“, – kalbėjo keltų įmonės direktorius Jonas Nazarovas.
Tuo metu kitose savivaldybėse – tarpusavio konfliktai. Kauno rajonas skundžiasi, kad jiems tenka ieškoti patalpų kone visiems nusileidusiems Karmėlavos oro uoste, kuris formaliai priklauso rajonui, o ne miestui. Esą Kauno miesto savivaldybė nenoriai priima atskridusius. Skaičiuojama, kad rajone izoliuoti mažiausiai 200 asmenų.
„Norėtųsi geranoriško savivaldybių bendradarbiavimo. Kai kurios savivaldybės tikrina pagal registro centrą ar dabar jų gyventojai yra deklaruoti, tačiau dalis išvykę jau labai seniai, tai vieta seniai nedeklaruota“, – sako rajono vicemeras Paulius Visockas.
„Mes tos informacijos apie atvykstančius gauname sunkiai, bandome aiškintis, bet ne vien gyvenamosios vietos deklaravimas yra, jei matome, kad žmogus turi vienokį ar kitokį ryšį su Kauno miestu, mes visus tuos asmenis mes stengiamės parsivežti ir apgyvendinti Kaune“, – pasakoja direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.
Kol dalis savivaldybių aiškinasi, kaip pasiskirstyti atvykusius, Vilniuje planuojama ir daugiau išimčių. Jos gali būti taikomos grįžusiems iš užsienio ir turintiems lėtinių, psichinių ligų žmonėms. Epidemiologai prieš perkeliant tokius asmenis į savo namus, tikrins, ar jie turi saugias sąlygas.
Taip pat jau netrukus atsiras ir aplikacija išmaniesiems telefonams. Programėlė seks ar namuose saviizoliavęsis asmuo išties niekur nevaikšto. Ir kartas nuo karto bus prašoma atsiųsti identifikuojančias nuotraukas.
Tvarką pažeidus bus skiriamos baudos. Pastaruoju metu į Lietuvą jau grįžo beveik 5 tūkstančiai tautiečių. Dar kiek daugiau nei tūkstantis kelionės į gimtinę laukia užsienyje.