Tai reiškia, kad kompensacijos sulauks jau kitąmet. Kai kurie pripažįsta, tokia tvarka privers tapti skolininku: „Kai reikia ką skaityti, tai va, šitą lemputę uždegu, o kai skaityt nereikia, tai tik šitą, kad biškiuką šviestų.“
Pensininkas Jonas taip taupo ne tik elektrą. Jei tik bute niūrią dieną vėsiau, senjoras šildosi savaip – judėdamas: „Vaikštau po kambarį, užtat pas mane kambary daug vietos.“
Į 89-us metus įkopęs senjoras sako pasišildytų ir elektriniu šildytuvu, bet jo nejungia dėl pabrangusios elektros. Vyras nelaukia ir kol pradės šilti radiatoriai kambariuose.
„Kaip gi lauksi, kai šitokios sąskaitos ateis. Dar turiu tris kaldras, tai turbūt užsidėsiu dvi, jeigu matysi blogai, dar trečią kaldrą“, – kalba Jonas.
Ir taip dėl šildymo sąskaitų nerimauja ne tik Jonas. Žmonės kaip niekad anksti, dar nė neprasidėjus šildymo sezonui, skuba į savivaldybę dėl kompensacijos:
„Bijau pagalvot, bijau, dar, kai nėra kūrenimo, dar neaišku, kaip čia bus.“
„Tai dabar jau vasarą 80, tai, kai bus šildymas, gal jau ir 200 reikės.“
„Nėra buvę, kad kreiptųsi nuo rugsėjo mėnesio. Jau yra priregistruotas ir spaliui, lapkričiui, ir mes jau įžengėm į gruodžio mėnesį“, – teigia socialinių išmokų poskyrio vyriausioji specialistė Lina Šukienė.
Šįkart užsiregistruoti atvykę panevėžiečiai prašymus kompensacijai gauti galės pateikti tik gruodžio pabaigoje. Tai reiškia, kad kompensacijų sulauks jau kitąmet:
„Laukt reiks, nu ką padarysi, dabar visur reikia laukti, tokie laikai atėję.“
„Ant naujų metų, ką padarysi, nieko.“
„Įstatymas leidžia sugrįžti atgal du mėnesius, tad visi, kurie pateiks prašymą gruodžio mėnesį, gaus kompensacijas nuo šildymo sezono pradžios“, – aiškina L. Šukienė.
Tačiau tai menkai paguodė senjorą Joną.
„Tai nemokėsma, skolon, bargan, o kas daryt. Jeigu antstolis neišmes iš buto, tai tada skolon gyvensma“, – sako Jonas.
Tačiau aiškėja, kad jei Jonas neišgalėtų susimokėti už šildymą laukdamas kompensacijos, ją išvis prarastų.
„Negalima visiškai nemokėti, mes ir patariame, kad jeigu žmogus negali sumokėti visos sumos, kad tai būtų bent dalinis mokėjimas“, – kalba L. Šukienė.
Kol kas kaminai nerūksta ir gyvenančiųjų privačiuose namuose. Antplūdį prašančiųjų valstybės paramos šildymui prognozuoja ir Panevėžio rajono savivaldybė.
„Skurdas bado akis ir kainos tos pakilusios, ir elektros kainos, ir šildymo kainos kaip prognozuoja, kad bus gal net ir dvigubai didesnės“, – tvirtina socialinės paramos skyriaus vedėja Virginija Savickienė.
Beje, valstybės paramos šiemet prašo ne tik pensininkai, vieniši ar itin mažas pajamas gaunantys žmonės.
„Daug dabar dirbančių žmonių su vaikais su šeimom gyvenančių, kurie tikrai nėra tie socialinės atskirties žmonės, tai tikrai daug skambina, klausia, kreipiasi“, – sako V. Savickienė.
Panevėžio savivaldybė skaičiuoja, kad jei anksčiau per šildymo sezoną kas mėnesį dėl kompensacijos kreipdavosi vidutiniškai 2–3 tūkstančiai. Tai šį sezoną savivaldybė prognozuoja sulaukti kone dvigubai daugiau prašančiųjų paramos.
„Su labai įvairiais atlyginimais, su labai įvairiom pajamom, kaip mes matom pažymose, net kreipiasi pas mus dabar asmenys su 2 ir 3 tūkstančių atlyginimų pažymomis“, – kalba L. Šukienė.
Specialistai primena, kad prašymus kompensacijoms gauti galima pateikti ir internetu, svetainėje spis.lt.