Kelionių organizatoriai teigia, kad lietuvių susidomėjimas kelionėmis, nors dar nepasiekė ikipandeminio lygio, tačiau smarkiai auga. Negąsdina atostogas planuojančiųjų net kartu su infliacija kylančios kelionių kainos.
„If draudimo“ apklausos duomenimis, žiemos atostogas užsienyje planuoja kas penktas lietuvis. Taip kalba ir TV3 žinių kalbinti žmonės:
„Taip. Visi atostogauja. Kiek aplinkui aš pasižiūriu draugų, vieni išvažiavo slidinėt, kiti pargrįžo. Vyras mano šiuo metu irgi slidinėja.“
„Kolegė dabar irgi į Balį nusipirko sau nusipirko atostogas kovo mėnesį, kitas kolega irgi išvažiuoja slidinėti.“
„Žiemą kaip tik planuoju, nes Lietuvoje žiemą būna truputį liūdna. Ir kaip tik skrisiu kitą mėnesį į Angliją.“
„Planuoju keliauti pavasarį kažkur. Į Italiją.“
„Mes standartiškai važiuojam į Turkiją su vaikais dviem. Tai pats geriausias poilsis su „Viskas įskaičiuota“. Žiemą dirbam, o jau poilsiui leidžiam tada normaliai taip tikrai...“
„Sausio mėnesį yra darbų daug, tai negaliu važiuot, tai mes taikomės prie vaikų atostogų. Tai per Velykas. – Kur per Velykas, jei ne paslaptis, planuojat, galvojat, renkatės iš variantų? – Ten, kur šilčiau? Turkija, Ispanija ar toliau šiek tiek? – Turkijoj dar balandį nėra taip šilta, tai gali būti vienas iš variantų Tenerifė arba Madeira.“
„Tiesą pasakius, nelabai mes atostogaujam, nes mes turim sodybą. Dėl to savaitgalius leidžiam Lietuvoj ir į tą Palangą kartais labai smagu nuvažiuoti.“
„Ir pats planavimas kelionių tikrai išaugęs. Tikrai stebime išaugimą. Ir, žinoma, niekas nėra pamiršę, kad sausis yra tas mėnuo, kuomet startuoja kelionių mugė, kuomet tikrai galima tikėtis geriausių pasiūlymų“, – teigia turizmo asociacijos vykdomoji direktorė Milda Plepytė-Rainienė.
Apklausos duomenimis, Lietuvoje atostogas žiemą planuoja septintadalis žmonių. Bet vykstantieji į užsienį tvirtina – ten dabar pigiau:
„Pamatėm, kad mes gavom už tą pačią kainą saulės, gavom maisto įvairaus, daug įspūdžių, pamatėme daug ir į ekskursijas nuvažiavom, tai mes trejus metus tikrai nebuvome prie mūsų – Lietuvos – jūros.“
„Jeigu čia į Lenkiją, Slovakiją slidinėti, tai su automobiliu gali pasiekti, kainos vienokios – ten galima iki 1500. Jeigu Austriją, Prancūziją, Italiją siekiame, ten jau su slidinėjimo pasais, aš manau, be trijų tūkstančių šeimai sunkiai.“
„Anksčiau būdavo du, du su puse, ir taip galėdavom išvažiuot. Dabar kainuos yra nuo trijų, trys su puse, keturi ir keturi su šiek tiek.“
Turizmo organizatoriai sako: kelionės tikrai brangsta, nes kyla apgyvendinimo, skrydžių ir kitų paslaugų paslaugų kainos.
„Mes vertiname, kad užsienio apgyvendinimo paslaugos yra pabrangusios apie 20 procentų lyginant su 2022-ųjų pradžia. Tai mes matome. Orientuotis reikia, kad kelionės bus brangesnės“, – tvirtina M. Plepytė-Rainienė.
Gal ir dėl to, „If draudimo“ apklausos duomenimis, apie trečdalį apklaustųjų dvejoja, ar atostogaus, o dar daugiau nei trečdalis atostogų išvis neplanuoja:
„Kaip man, gal ir trauktų, bet, žinot, šiais laikais pinigų nėra, tai vėl...“
„Gaila namus palikti – ką gali žinoti. Gali kažkur nuvykti ir gali liūdesį kokį tai apturėti. – Dėl karo? – Ne, ne vien dėl karo. Ir pas mus yra tokių, kurie kariauja.“
„Mūsų siekis ir tikslas buvo, kad jau 2022-uosius baigtume su ikipandeminiais rodikliais. To, deja, nepavyko pasiekti“, – sako M. Plepytė-Rainienė.
Ikipandeminių – 2019 – metų duomenimis, į užsienį vežančių kelionių organizatorių pajamos siekė daugiau nei pusketvirto šimto milijono eurų.