Kokių susirgimų šiuo metu yra daugiausiai?
Kadangi dabar yra antri metai, kai sergamumas yra registruojamas visus metus, kreipiant dėmesį į tris ligų grupes: gripą, ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas ir koronavirusą, tai buvo matomas nežymus augimas COVID-19 infekcijos, ir dabar, jau 4 savaitę gripo atvejai auga.
Per savaitę būna iki 10 atvejų – tai nėra daug. Ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, po kuriomis gali slėptis gripas ir kiti sukėlėjai, yra 10–15 tūkst. ir koronaviruso situacija po truputį didėja. Dabartiniu metu turime apie 8 tūkst. susirgimų COVID-19.
Jei šias tris grupes palyginsime su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, tai koronaviruso ligos atvejų buvo 10 kartų daugiau, ūmių peršalimo ligų – panašus skaičius, o gripo – netgi dvigubai didesni skaičiai.
Ūmios peršalimo ligos – tai peršalimas, ar tuo galima užsikrėsti?
Kai prasideda šaltasis metų laikotarpis, virusai pasidalina eiliškumą, kas pirmauja, o kas po to prisijungs. Paprastai dabartiniu metu, kaip ir kiekvieną rudenį, prasideda su rinovirusais. Šie rinovirusai sukelia slogą, galvos skausmus – tokia lengvesnė simptomatika.
Ir dar yra respiracinis sincitinis virusas – tai yra sudėtingesnis virusas, jis būdingas vaikams iki 5 metų. Kol kas nuo šių infekcijų skiepų nėra, tyrimai gali būti atliekami, jei medikai paims ėminius susirgusiems pacientams.
Tai užkrečiami virusai?
Taip, galima užkrėsti, nes šios ligos yra oro lašeliniu keliu plintančios infekcijos ir užsikrėsti imliems žmonėms, ypač vaikams, tokia grėsmė yra žymiai didesnė.
Koks dabar yra gripas?
Kadangi gripų sezonas prasideda tokiu laiku šiauriniame pusrutulyje, pietiniame pusrutulyje ligų sezonas eina į pabaigą. Kaip ir kiekvienais metais stebime, kas darosi Australijoje, tai šiemet dėl gripo ten, palyginus su 5 paskutiniais metais, nebuvo didesnių sergančiųjų skaičių, hospitalizacijos ar mirties atvejų, tiesiog sirgo daugiau vaikų. Iš visų susirgusiųjų 80 proc. sudarė vaikai.
Girdime, kad atsiras naujieji koronaviruso skiepai. Kiek jie padės ir kokia ta naujoji atmaina?
Rugsėjo mėnesį mus pasieks COVID-19 vakcina, bet ši vakcina yra pagaminta apsisaugoti nuo omikron naujų subvariantų. Tai nėra visiškai nauja atmaina, neatsirado nauja graikų abėcėlės raidė, tiesiog omikron sugebėjo pagaminti subvariantų.
Sulaukiame skambučių, kad jei pasiskiepysiu nuo gripo, būsiu apsaugotas ir nuo koronaviruso, ir nuo pneumokokinės infekcijos. Jokiu būdu.
Žmogus, jei priklauso rizikos grupei, jau spalio mėnesį gydymo įstaigoje galės pasirinkti, ar jis nori pasiskiepyti nuo gripo. Jei jis sakys, kad nenori būti skiepijamas nuo COVID-19, jis bus neskiepijamas. Tai nėra viename švirkšte skiepų nuo abiejų infekcijų, tai yra dvi atskiros infekcijos ir dvi atskiros vakcinos.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.