
Tuntai amerikiečių į Vašingtono Nacionalinę alėją plūsta praėjus mažiau nei trims mėnesiams po Donaldo Trumpo grįžimo į Baltuosius rūmus. Amerikiečiai renkasi protestuoti prieš chaosą, į kurį Trumpas vos pradėjęs prezidentavimą panardino JAV.
„Amerikoje mes nepriimame diktatorių ir karalių!“, – sako Ilhan Omar, demokratų kongreso narė.
Demokratų kongresmenai, kurių dalis atėjo pasisakyti proteste – pastarosiomis savaitėmis, anot ekspertų, nerodo tvirto politinio stuburo.
Tad protestų organizatoriai tikisi įkvėpti jiems drąsos ir sėkmės vidurio kadencijos rinkimuose.
Štai pensininkas Wayne'as Hoffmanas teigia, kad Donaldo Trumpo administracijos būdai pasiekti tikslų yra netinkami. „Tikiu daugeliu svarbių dalykų, kuriuos nori padaryti administracija. Tik aš ir daugelis žmonių mano, kad jie visa tai daro neteisingu būdu.“
Nepasitenkinimo priežastys – įvairios
Vieni amerikiečiai keikiasi dėl akcijų rinkos pasiutpolkės ir ekonominio neužtikrintumo.
„Trumpo nuosmukis, tai iš esmės akcijų rinkos griuvimas. Ekonomika jau griūva.“
„Ką jie bedarytų su socialine apsauga – jie ją naikina. Mano pensijos kaupiamoji sąskaita išgaravo per porą dienų.“
Kiti priekaištauja dėl grėsmės žodžio laisvei.
„Vienas didžiausių rūpesčių man yra didelis kiekis dezinformacijos, kurią jie skleidžia visuomenėje.“
Treti – nerimauja dėl saugumo visame pasaulyje. Ir kaltina Trumpo administraciją neskiriant, kur yra tikrieji Amerikos priešai.
„Kolektyvinis saugumas yra vienintelė išeitis, o viskas, ką jis daro, silpnina NATO ir silpnina Ameriką. Ir mes to gailėsimės labai ilgai.“
„Aš supratau, kad kažkas negerai, kai jis neapgynė mūsų sąjungininkų. Ir Zelenskio – myliu jį, norėčiau, kad jis būtų mūsų prezidentu.“
„Ir vienintelis to paaiškinimas yra tas, kad jis dirba Putinui.“
Protestai vilnija per visas 50-imt Amerikos valstijų
Štai didžiulė eisena traukia Niujorko centru. Minioje ir teisininkės, sakančios, kad D. Trumpas kėsinasi į teisingumą garantuojančią sistemą.
„Gėda matyti, kaip dalis mūsų profesijos atstovų pasiduoda. Mes nepasiduosim“, – sako teisininkė Nora Niedzielski-Eichner.
Anot kritikų – D. Trumpo politika sutampa su konservatyvios politinės iniciatyvos „Project 2025“ darbotvarke, skirta pertvarkyti vyriausybę ir konsoliduoti galią prezidento rankose.
„Jis iš esmės naikina teisės viršenybę, išmeta ją pro langą.“
Keikia E. Muską
Protestų organizatoriai sako, kad per visą Ameriką nuvilnijo maždaug 1 200 didesnių ar mažesnių protesto akcijų. Dauguma protestuotojų ypač keikia Eloną Muską, kurio departamentas jau nurodė atleisti apie 200 tūkst. valstybės darbuotojų.
Pats E. Muskas protestų metu vaizdo ryšiu dalyvavo Italijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Lyga“ konferencijoje. Ir pareiškė, kad nenorėtų muitų tarp Amerikos ir Europos.
„Ir aš tikiuosi, kad, pavyzdžiui, dėl tarifų galiausiai bus susitarimas. Ir Europa su JAV, mano manymu, idealiu atveju turėtų pereiti prie nulinio tarifo“, – kalbėjo jis.
Protestai vyksta ir šioje Atlanto pusėje
O protestai prieš Trumpo administraciją nuvilnijo ir šioje Atlanto pusėje. Tiesa, kur kas mažesni. Maždaug 200 protestuotojų į gatves išėjo Londone.
Keli šimtai susirinko Paryžiuje – tiesa, ir vienoje, ir kitoje sostinėje į protestą atėjo daugiausia ten gyvenantys ar antrus namus turintys amerikiečiais.
Protestai neaplenkė ir Vokietijos – čia protestai vyko ir sostinėje Berlyne, ir visos Europos finansiniu centru vadinamame Frankfurte.




















































































































































































































































