Lvivo slėptuvėje dainuojantys ukrainiečiai puikiai žino atsakymą į klausimą, kada V. Putinas meluoja. Atsakymas – kai tik praveria burną.
Oro pavojaus sirenos visoje Ukrainoje ėmė gausti popiet, kai neva turėjo prasidėti Putino paskelbtos paliaubos per stačiatikių Kalėdas. Bet vietoje paliaubų, Kremlius Baltarusijoje į orą pakėlė lėktuvus galinčius nešti branduolinį ginklą.
Kramatorske dar priešpiet rusai apšaudė ukrainiečius:
„Girdėjau 5 sprogimus. Manau reikia užmušti tą gyvulį (Putiną).“
O Chersone okupantai nusitaikė tiesiai į ugniagesių gelbėtojų būstinę.
V. Putinas nuo pat 2014 metų niekada nesilaikė šventinių paliaubų. Naudojosi jomis, kad permestų savo pajėgas arčiau fronto, kol ukrainiečiai nešaudo. Ar kad surengtų kokią provokaciją:
„Tai veidmainystė. Gruodžio 31 d. nebuvo jokių paliaubų, mus bombardavo pasitinkant Naujuosius.“
„Visa tai, mano manymu, apgaulė. Eilinė.“
Todėl nenuostabu, kad Kyjivas jokių paliaubų per stačiatikių Kalėdas neskelbia.
„Dabar jie nori išnaudoti Kalėdas, kaip priedangą. Trumpam sustabdyti mūsų vaikinų pažangą Donbase ir arčiau mūsų pozicijų atvaryti techniką, amuniciją ir mobilizuotus. Kas iš to? Tik dar daugiau aukų“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Mes viską įvertinome vienareikšmiškai: eikit... ir viskas“, – sako V. Zelenskio administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius.
Tarptautinė žvalgybos bendruomenės organizacija „InformNapalm“ ir Ukrainos vyriausybė perspėja, kad rusai per Kalėdas net gali susprogdinti kelias cerkves okupuotose teritorijose, primėtyti ten HIMARS raketų nuolaužų (kurių neabejotinai turi daug), apkaltinti Ukrainą, o tuomet garsiai paskelbti apie naują mobilizacijos bangą Rusijoje.
Bet panašu, kad atremti Rusijos informacinį karą jau moka ne tik Ukrainos kariai, šiandien atėję melstis Kyjivo Šv. Mikalojaus katedroje:
„Tai politinis žaidimas. Jie bandys manipuliuoti tarptautine bendruomene.“
V. Putino kalbomis apie paliaubas netiki ir Vakarų sostinės.
„Jis buvo pasirengęs bombarduoti ligonines, darželius ir bažnyčias gruodžio 25 d. ir per Naujuosius. Manau, jis tik bando rasti laiko atsikvėpti“, – sako JAV Prezidentas Joe Bidenas.
Ir pasiruošti naujiems puolimams. Baltarusių stebėtojai „Belaruskij Gajun“ skelbia, kad jau porą dienų iš eilės rusai į Baltarusiją permeta karinę techniką – šarvuočius, benzovežius, lauko virtuves ir kitą įrangą. O A. Lukašenka atvykęs į poligoną giriasi, neva rusų ir baltarusių bendra karinė grupuotė – jau paruošta.
„Man tai labai svarbu. Ir ne tik man – Baltarusijai – ši sunki patirtis svarbi“, – tvirtina Baltarusijos neteisėtas prezidentas A. Lukašenka.
Nesnaudžia ir vakarai. Amerikiečiai skelbia netrukus perduosiantys Ukrainai 50 vnt. Bradley šarvuotų kovos mašinų, kurių ginklais ukrainiečiai galės kepti rusų tankus.
„Tai yra šarvuota technika, kuri gali transportuoti pėstininkus į mūšius. Ir gynybines, ir puolimo operacijas. Jų ugnies galia ir šarvai suteiks privalumą kovos lauke“, – aiškina Pentagono atstovas Patrickas Ryderis.
O iš visų pusių spaudžiamas Vokietijos kancleris O. Scholzas, veikiausiai pastūmėtas prancūzų pavyzdžio, pažadėjo dar per pirmą šių metų ketvirtį paruošti Ukrainai 40 vnt. šarvuotų kovos mašinų Marder. Ir ne tik – Vokiečiai jau žada perduoti Ukrainai ir vieną oro gynybos sistemą „Patriot“.
Bet tankų „Leopard“ kol kas nežada. Berlynas neslepia, kad šalis nerodo karinės paramos tiekimo iniciatyvos, o duoda tiek, kiek ir kiti partneriai.
„Nemanau, kad kažkas pasikeitė. Jau pasakiau apie tai viską. Mes elgiamės, kaip ir mūsų partneriai. Tą patį darome pastaruosius 11 mėnesių“, – tvirtina Vokietijos gynybos ministrė Annalena Baerbock.
O naujų ginklų ir V. Putino šventinių provokacijų laukiantys ukrainiečiai stengiasi nepamiršti ir gyvenimo džiaugsmų. Net ir Bachmute. Čia savanoriai mieste dar likusiems karo vaikams dalina Kalėdines dovanėles:
„Žinoma, jie ir laiškus rašė. O mama po pagalve dėjo už Šv. Mikalojų.“
Žinoma, čia viskas ne kaip normaliame pasaulyje, o atvirkščiai. Daugiau džiaugsmo būna tada, kai dovanų išdalini kuo mažiau.
„Dabar... Dabar daug mažiau vaikų. Ir tai labai gerai, kad juos sunku rasti. Nes jie turi būti saugioje vietoje, o ne čia“, – sako paramos organizacijos vadovas Piotras Kaszuwara.
Bachmute sugriauti pastatai, aplink – gynybiniai įtvirtinimai. Vašingtonas skelbia, kad miestą ir apylinkes niokojantį J. Prigožiną domina ne tik žudynės, bet ir aplink miestą esančios druskos ir gipso kasyklos. „Wagner“ samdiniai nori čia, kaip ir CAR, užgrobę kontroliuoti žemės gelmių išteklius, ir jais pildyti Maskvos kišenę.
Tuo metu estai giriasi šiandien sulaukę pirmos amerikietiškos raketinės artilerijos sistemos HIMARS. Tiesa, dar ne nuosavos. Amerikiečiai pradeda estų apmokymą naudotis rusų siaubą keliančia raketine artilerija.
„Žinoma, rinkoje yra pasirinkimo. Bet kai kalbame apie HIMARS – mūšio lauke Ukrainoje matome, kad jie labai efektyvūs“, – teigia Estijos gynybos ministras Hanno Pevkur.
Estija keliais mėnesiais anksčiau nei Lietuva pasirašė su amerikiečiais sutartį dėl HIMARS pirkimo. Tikisi 6 savų sistemų sulaukti 2024 m. pabaigoje. Arba jau 2025 metais, kai 8 tokios sistemos turėtų pasiekti ir Lietuvą.