• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vis dar pasitaiko įmonių, kurios nesibodi uždirbti pinigus ukainiečiams mokėdamos ženkliai mažesnius atlyginimus nei už tą patį darbą mokėtų lietuviams. Į redakciją kreipėsi iš Kyjivo atvykęs Jaroslavas, kuris jau kelerius metus dirba Lietuvoje pagal darbo vizą, o atlyginimą gauna ne eurais, o ukrainietiškomis grivinomis.

Lietuvoje vis dar pasitaiko įmonių, kurios nesibodi uždirbti pinigus ukainiečiams mokėdamos ženkliai mažesnius atlyginimus nei už tą patį darbą mokėtų lietuviams. Į redakciją kreipėsi iš Kyjivo atvykęs Jaroslavas, kuris jau kelerius metus dirba Lietuvoje pagal darbo vizą, o atlyginimą gauna ne eurais, o ukrainietiškomis grivinomis.

REKLAMA

Įsidarbinęs stambioje plastiko perdirbimo įmonėje vyras pastebėjo, kad vadovybės požiūris į lietuvius ir ukrainiečius labai skiriasi.

Ukrainietis Jaroslavas į Lietuvą ieškoti darbo atvyko įsibėgėjus COVID-19 pandemijai. Vyras gavo darbo vizą ir įsidarbino vienoje didžiausių šalies plastiko perdirbimo gamyklų – „Plastoje“.

Tačiau netrukus jis sako supratęs, kad nei adekvačiomis darbo sąlygomis, nei žadėtu atlyginimu ten nekvepia: „Kiekvieną dieną atvažiuodavau į gamyklą ir dirbdavau nuo 7 ryto iki 7 vakaro.“

REKLAMA
REKLAMA

„Tinklalapyje cvbankas.lt radau gamybos linijos operatoriaus darbą. Pradinis atlyginimas buvo 850 eurų per mėnesį, o vėliau žadėjo mokėti daugiau. Personalo vadybininkė man sakė, kad ukrainiečius jie įformina per kitą įmonę“, – pasakoja darbininkas iš Ukrainos Jaroslavas Korol.

REKLAMA

Jaroslavas sako, kad jo įdarbinimas vyko per gamyklos rangovę „Alexandria“. 

„Sutartyje buvo įrašyta kitokia suma – mažesnė, nei nurodyta skelbime. Tačiau jie paprašė nesijaudinti ir pažadėjo sumokėti didesnę sumą“, – kalba Jaroslavas.

Išdirbęs pirmą mėnesį, po kurio įmonė žadėjo mokėti daugiau, vyras nuvyko aiškintis į personalo skyrių. Tačiau esą jų retorika jau pasikeitė. 

REKLAMA
REKLAMA

„Man sako: „Lietuvoje labai dideli mokesčiai, todėl ukrainiečiams mokame grivinomis“. Labai nustebau, nes pasirašiau sutartį Lietuvoje, o atlyginimą man ruošiasi mokėti grivinomis“, – sako Jaroslavas.

Jaroslavas sako, kad pagal Lietuvos migracijos įstatymus, norint keisti darbą, reikėtų kreiptis iš naujo ir laukti mažiausiai mėnesį. O išėjęs iš darbo jis esą prarastų leidimą gyventi Lietuvoje. Tad esą neturėjo kitos išeitis ir pasiliko dirbti. O jau po antro atidirbto mėnesio Jaroslavą pribloškė „Sodros“ laiškas, kuriame buvo nurodyta, kad vyras neva yra išėjęs nemokamų atostogų, todėl jo atlyginimas lygus nuliui, o sveikatos draudimas yra nutrauktas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galiausiai atlyginimą gavau grivinomis į savo ukrainietišką sąskaitą, o suma buvo visiškai ne ta, dėl kurios tarėmės. Už devynias 12 valandų pamainas gavau apie 370 eurų. Išeina apie 3,50 per valandą. Nuėjau į kabinetą pas gamybos vadovą, o šis sako: „kur perskaitėte, kad turi būti 850 eurų? Pas mus ukrainiečiai uždirba 650 eurų“, – teigia Jaroslavas.

Po tokio darbdavių akibrokšto vyras kreipėsi į Darbo inspekciją. Netrukus po to sulaukė skambučio iš įmonės, per kurią darbinosi.

REKLAMA

„Jie prašė viską išspręsti taikiai, bet aš atsisakiau. Tačiau po dviejų dienų jie atsiuntė man pinigus pagal raštišką pretenziją. Manau, kad jie tiesiog išsigando ir savanoriškai pripažino, kad klydo“, – sako Jaroslavas.

Mūsų komanda paprašė „Alexandrios“ atstovų pakomentuoti situaciją, tačiau sekretorė atsisakė dalintis vadovybės kontaktais: „Mes paprastai neduodam telefono numerių. Gal galėtume atsiųsti visą informaciją paštu?“

REKLAMA

Po kelių užklausų įmonė atsakė, kad savo darbo metodų nepaaiškins, neva vadovaujasi Asmens duomenų apsaugos įstatymu. Pati plastiko perdirbimo įmonė, kurioje vyras dirbo, atsakomybės kratosi, tvirtina, kad nekontroliuoja savo rangovų veiklos. 

„Su bendrove „Aleksandria“ esame sudarę paslaugų teikimo sutartį, kurioje numatytos gamybos įrenginių priežiūros ir pagalbinių gamybos aptarnavimo darbų paslaugos. Darbų samdos paslaugos šioje sutartyje nėra numatytos“, – teigia „Plasta“ generalinis direktorius Danas Poderis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, „Plasta“ svetainėje šis darbo pasiūlymas aprašomas gana patraukliai. Nurodoma, kad „į rankas“ mokama nuo 650 eurų iki 1200 eurų. Be to, darbuotojams, gyvenantiems už 20 kilometrų nuo fabriko, siūlomas nemokamas vežimas į darbą. Jaroslavo žiniomis, gamykloje tebedirba apie 60 ukrainiečių.

Darbo inspekcijos atstovai sako, kad pastaraisiais metais dėl panašių priežasčių į juos kreipiasi vis daugiau atvykėlių – tiek iš Ukrainos, tiek iš kitų šalių.

REKLAMA

„Pirmiausia, jeigu kyla kažkokių įtarimų, visada galima pasikonsultuoti. Konsultuotis galima ir nemokamai, ir telefonu, ir per „Facebook“, – tvirtina Valstybinės darbo inspekcijos atstovė Irina Janukevičienė.

Janukevičienė ragina visus su panašiomis problemomis susidurusius užseniečius užpildyti elektronine skundo formą Darbo inspekcijos tinklalapyje ir joje išdėstyti savo problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų