Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Sergej Judin – „Azovo“ bataliono karys. Kovotojas, ilgą laiką grūmęsis su Putino ordomis Mariupolyje, šiandien yra gydomas Lietuvoje.
„Stebuklas, kad aš likau gyvas. Mirtis mane buvo apglėbusi penkis kartus, penkis kartus aš turėjau mirti, bet kiekvieną kartą aš likdavau gyvas“, – sakė vyras.
Ukrainos kario šeima šiuo metu gyvena Odesoje, tačiau „Azovo“ kovotojas netrukus grįš ne pas žmoną ir du vaikus, o ims ginklą į rankas ir keliaus į frontą, nes žino, kad Rusiją reikia įveikti čia ir dabar – mūšio lauke.
„Mano vaikai man sako: „tėti, pasilik namuose“, bet aš jiems paaiškinu, kad jeigu tėtis pasiliks namuose ir visi kiti irgi pasiliks namuose, tai greitai mes neturėsime namų. Dėl to reikia eiti ir juos ginti, o mūsų namai – Ukraina“, – kalbėjo Sergej.
Karybos žinovai vis garsiau kalba, kad skerdynes Ukrainoje norinti tęsti Rusija netrukus gali paskelbti visuotinę mobilizaciją, nes Putino karo vadai nebeturi ko siųsti į mirtį.
„Jie jokiu būdu nepasiduos. Tik klausimas – kiek daug jie turi išteklių? Jie turi daug žmonių – maždaug 140 milijonų šalis, jie gali daug mobilizuoti. Bet aš ieškau atsakymo, kaip jie organizuos valdymą ir vadovavimą. Jie negali gerai organizuoti. Tai bus absoliučiai nekokybiškos pajėgos, nes nebus vadų, nebus patyrusių vadų“, – svarstė buvęs karinės žvalgybos vadas Gintaras Bagdonas.
Tačiau neatmetama, kad artimiausiomis savaitėmis Ukraina gali sulaukti rimtos atakos ir kad rusai gali pabandyti dar kartą šturmuoti Ukrainos kontroliuojamas Donbaso žemes, o gal net ir patį Kyjivą.
„Rusija tikrai nesiruošia atsitraukti. Reikia vertinti tai, kad dabar yra žiemos periodas ir tiek vienai, tiek kitai pusei tas tranšėjų karas sausumoje yra tikrai sudėtingas“, – sakė buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius.
Rankų sudėję fronte nesėdės ir ukrainiečiai, kurie, kaip kalbama, gali netrukus nustebinti maloniomis naujienomis.
„Aš manyčiau, jeigu bus tolimesnis Ukrainos kontrpuolimas, kuris būtų skaudžiausias Rusijos režimui Melitopolio link, atkirsti Rusijos tiekimo grandinės sausumos kelią nuo Donetsko link Krymo, jeigu ukrainiečiams pavyks tai padaryti, tai drįsčiau sakyti, kad galbūt susvyruotų režimas ir net be mūšio pavyktų atgauti Krymą ir laimėti karą“, – galimą scenarijų piešė G. Bagdonas.
Kitas scenarijus – gynybinis karas. Okupantai stengsis kiek įmanoma išlaikyti užgrobtas Ukrainos teritorijas ir tokiu būdu laukti derybų galimybės.
„Žiūrint į Rusijos ketinimus, ar jie paims milijoną, ar daugiau žmonių, kurie yra neapmokyti, bet Rusija, matyt, turi tam tikrų savo planų ir matymų, įstatys kad ir tuos prastai parengtus karius fronto linijoje, juos ten laikys, kad ten esantys, pavargę galėtų pailsėti. Tai irgi yra tam tikra taktika. Jie bandys laimėti laiko ir bandys tęsti šią situaciją“, – kalbėjo A. Pocius.
Dar viena bloga žinia Putinui yra ta, kad jo karo mašina nebeturi ginklų, o Rusijos sąjungininkai ir draugai nelabai gali kuo padėti, todėl teks kariauti su senais automatais ir vos riedančiais Antrojo pasaulinio karo laikų tankais.
„Technika, materialinis aprūpinimas, ginkluotė. Jau pasigirsta žinių apie amunicijos badą, kas labai įmanoma. Žinoma, yra Iranas. Jei Iranas pradėtų tiekti balistines raketas, ukrainiečiams būtų sunkiau pasiekti savo tikslą – pergalę“, – sakė G. Bagdonas.
Nors Rusija senka, bet vis dar turi kiekybinį ginklų prieš Ukrainą pranašumą. Sibiro platybėse esančiose senose ir modernių technologijų nereikalaujančiose gamyklose štampuojami seni, bet žalą darantys sprogstamieji sviediniai, amunicija ir kitos karo mašinos.
„Rusijos rezerve yra saugoma nuo 10 iki 14 tūkstančių tankų. Tikėtina, kad didžioji dalis surūdijusių, nenaudojamų, bet jie gali iš kelių padaryti vieną. Šiuo metu, dėl įvairių šaltinių galima teigti, kad Ukraina naudoja apie 1000 tankų, o Rusija – apie 2000. Tai Rusijos pusėje vis dar yra tas ne kokybinis, bet kiekybinis, materialinis pranašumas“, – skaičiavo buvęs karinės žvalgybos vadas.
„Dabar karas prasidėjo tarp karo gamyklų ir jos kariauja, kurios greičiau ir daugiau pagamins šaudmenų ir karinės įrangos“, – antrino ginkluotės ekspertas Darius Antanaitis.
Tačiau ko nenusipirksi už viso pasaulio turtus, tai – valios gintis. O ši vertybė yra Ukrainos žmonių pusėje, tad tikimasi, kad jau šiais metais Ukraina pasieks reikšmingų laimėjimų ir susigrąžins laikinai okupuotas teritorijas.
„Po to, kai mes sužinojome, ką jie padarė Bučoje, Irpinėje, ką jie padarė su Mariupoliu, mes pasiruošę eiti iki pabaigos“, – tikino „Azov“ bataliono karys Sergej.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.