Prekybininkai pasiraitoję rankoves sako, kad dovanų nuperkama tiek daug, kad naujas partijas vos spėja užsakyti, o kai kurių žaislų ir technikos net pritrūksta, gauna daug mažiau prekių, nei užsako. Jūsų dėmesiui – populiariausios šių metų šventinės dovanos.
Iki Kalėdų dar daugiau nei mėnuo, o žaislų parduotuvėse tėvai jau žvalgosi dovanų savo mažiesiems:
„Šiemet pirksim mašinėlę, kad galėtų pasisukinėt, pažaist, na ir didesnis pusbroliui bus.“
„Mergaitėm kažką rinksimės iš interaktyvių dovanų, o berniukams, manau, LEGO.“
„Kol kas rūbų žiūriu, o paskui žaislus žiūrėsiu, kol kas neapsisprendus. Dažniausiai tai LEGO, nes daugiausiai žaidžia su LEGO.“
Žaislų parduotuvių tinklo atstovas pasakoja, kad šiemet perkamiausių sąraše yra tiek klasikiniai žaislai, tokie kaip konstruktoriai, radijo bangomis valdomi automobiliai ir lėlės, tiek madingos naujovės.
„Ką norėčiau paminėti, tai piešimas ore, taip pat yra pakankamai toks nauja tendencija, ir labai įdomus žaislas. Ir reikėtų nepamiršti siurprizo pagrindu paremtų žaislų, tai vienas yra skirtas mergaitėm, kitas daugiau berniukams, kur kinderio-siurprizo pagrindu vaikai randa viduje begalę siurprizų“, – sako „Kotryna Group“ atstovas Gediminas Gerulaitis.
Pasak Gerulaičio, šiais metais žaislų paklausa palyginti su praėjusių metų lapkričio pabaiga 30–40 procentų didesnė. Pirkimas suaktyvėjo taip pat gerokai anksčiau nei praėjusiais metais. O kai kuriose parduotuvėse žaislų netgi pritrūksta.
„Vat interaktyvaus meškiuko užsakinėjom 300, gavom 30, tiesiog daugiau nėra, toks paskirstymas. Praeitais metais tai buvo vienas iš perkamiausių interaktyvių žaislų“, – tikina „Varlė.lt“ įkūrėjas Marius Butauskas.
Anot šio prekybos tinklo atstovo, parduotuvėje jaučiamas prekių stygius.
„Tam tikrų prekybinių skylių, jų yra ir nemažai, ir praktiškai visose produktų linijose“, – kalba M. Butauskas.
Butauskas sako, kad šiemet prekybos tinklo pardavimai palyginti su praėjusių metų lapkričiu augo trečdaliu: „Žmonės anksčiau pirkdavo pas mus elektroniką, dabar matom, kad perka daugiau žaislų ir visokių kitokių dalykėlių. Žaislai tai daugiausia perkami yra interaktyvūs žaislai, kur kažką tai daro, arba važiuoja arba gali valdytis radijo bangomis.“
Dovanų pirkimo įkarštis – ir kitose parduotuvėse. Elektroniką ir buitinę techniką parduodančiame prekybos tinkle populiariausia prekė prieš šių metų šventes – nešiojamieji kompiuteriai. Jų paklausa viršija kiekvienų metų topo viršūnėje esančius išmaniuosius telefonus.
„Praktiškai visus metus jaučiamas ir kompiuterių stygius, nes dėl jų kovoja visos šalys, visam pasauly jų trūksta, nes jų poreikis yra išaugęs kartais, tai mes lygiai taip pat konkuruojam su Prancūzija, Ispanija, kitoms šalims, kurios taip pat buvo perėjusios į nuotolį ir tie kompiuteriai buvo reikalingi tiesiog darbui ir mokslui. Dėl to kompiuteriai ir jų komponentai labai yra smarkiai pabrangę dėl tos konkurencijos“, – teigia „Topo centro“ atstovas Žilvinas Kulvinskis.
Nuo lentynų šluoja ir kitą įrangą.
„Laikrodžiai skirti sportui – 80 procentų, 3 kartus – paspirtukai ir nešiojamosios kolonėlės. Lapkričio duomenys jei lyginti su praėjusių metų lapkričiu“, – tęsia pašnekovas.
Prekybos tinklo atlikta geidžiamiausių prekių paklausa parodė, kad moterys šiais metais nori buitį palengvinančių dovanų. Pavyzdžiui, roboto–siurblio.
„Moterys nori kavos aparatų taip pat. Jauni vyrai – nuo 15 iki 35 metų kaip geidžiamiausią dovaną įvardino konsolę žaidimų ir jei paklaustumėt toliau, tai būtų PlayStation 5 konsolė, kurios trūkumą jaučiam visus metus. Mes periodiškai vis gauname, bet realiai žmonės gauna tie, kur užsisakė prieš metus ar panašiai, šios prekės Sony tiesiog nespėja gaminti“, – priduria Ž. Kulvinskis.
Ekonomistas Žygimantas Mauricas aiškina, kad prekių stygius yra visoje Europoje, o to priežastis – po karantino staigiai pradėjusi atsigauti ekonomika ir prekyba. Kai Amerikoje vartojimas išaugo kone 20-čia procentų – visame pasaulyje pradėjo visko trūkti, pradedant puslaidininkiais, kurie naudojami daugely šiuolaikinių įrenginių, baigiant transportavimo pajėgumais.
„Vėluojama pristatyti ir kainos, aišku, ženkliai didesnės – 5–10 kart nei buvo prieš porą metų, tai kainos, atitinkamai galutinio produkto didėja, o jeigu nedidėja, tai paprasčiausiai dalies produktų neįmanoma pristatyti, nes nėra komponenčių“, – aiškina jis.
Būtent dėl to, anot ekonomisto, didelė dalis prekių bus brangesnės. Mauricas pataria ir neatidėlioti užsienio šalių prekių užsakymo paskutinei minutei, nes tuomet jų gauti tiesiog nepavyks.