To reikia, nes baltarusių Lietuvoje jau tiek daug, kad saugumui darosi sunku su jais tvarkytis, juolab kad kartu su ekonominiais migrantais važiuoja ir Aleksandro Lukašenkos KGB agentai.
Lietuvoje šiuo metu oficialiai gyvena apie 60 tūkst. Baltarusijos piliečių, dauguma jų ir dirba. Gausiai važiuoti į mūsų šalį jie pradėjo prieš kelerius metus, tačiau dabar dalis politikų nusprendė pasakyti gana.
Konservatoriai Paulius Saudargas, Audronis Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas registravo įstatymo pataisas, pagal kurias Lietuva daugiau nebeįsileistų ekonominių migrantų iš Baltarusijos, taip pat baltarusiams neduotų ir turistinių vizų.
„Iš esmės neįsileistume turistų, reikėtų taip padaryti, nes, manyčiau, kad ypač po turizmo priedanga į šalį gali atvažiuoti rinkti informacijos, ar savo darbo dirbti saugumo struktūrų darbuotojai“, – tikino Seimo vicepirmininkas P. Saudargas.
Nebegalės dirbti Lietuvoje
„Laikinų leidimų gyventi Lietuvoje visais pagrindais stabdymas, naujai atvykstantiems. Kitaip tariant, baltarusis, neturintis tokio leidimo, atvykęs į Lietuvą, tokio leidimo gauti jau nebegalės. Nei Lietuvoje, nei per išorinių paslaugų teikėją. – Ir tai reiškia, negalės dirbti Lietuvoje? – Tai reiškia, kad nebegalės dirbti Lietuvoje“, – kalbėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas L. Kasčiūnas.
Anot projekto autorių, jei įstatymas bus priimtas, jis užtvenks baltarusių imigrantų upę – kasmet į mūsų šalį jų atvažiuoja po maždaug 17 tūkst. O priežastis, dėl ko srautą reikia stabdyti, paprasta – Valstybės saugumo departamentui jau darosi sunku patikrinti ir kontroliuoti visus atvykėlius, tarp kurių ir Aleksandro Lukašenkos agentai.
„Yra liudijimų, kad į Lietuvą atvyksta ir saugumo struktūrų darbuotojai, matyt, dirbti savo juodo darbo. Šiuo atveju turime matyti aiškiai, kad situacija su Baltarusija keičiasi ir grėsmės nacionaliniam saugumui didėja, todėl turime prisukti“, – teigė P. Saudargas.
Saudargas: turime prisukti kranelį
Valstybės saugumo departamentas nurodo, kad net 8 iš 10 Lietuvoje gyvenančių baltarusių – ne opozicionieriai, o paprasčiausi ekonominiai migrantai. O jų skaičiui mūsų šalyje staigiai išaugus, į juos nusitaikė net kelios A. Lukašenkos režimui tarnaujančios saugumo struktūros.
„Lietuvoje gyvenantys Baltarusijos opozicijos aktyvistai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, perkeltų įmonių darbuotojai savo paskyrose „Telegram“ ir kituose socialiniuose tinkluose sulaukia KGB siūlymų šnipinėti Baltarusijos naudai rinkti bei teikti informaciją apie Lietuvoje įsikūrusią baltarusių diasporą, demokratinę opoziciją ar teikti ekspertinę nuomonę.
Už šią veiklą žadama sudaryti galimybes saugiai grįžti į Baltarusiją ar padėti išspręsti iškilusias problemas“, – situaciją komentavo Valstybės saugumo departamentas.
Tiesa, siūloma palikti ir keletą išimčių. Lietuva ir toliau įsileistų opozicionierius, taip pat atviros durys liktų ir aukštos kvalifikacijos darbuotojams, pavyzdžiui, programuotojams. Nors jų Lietuvoje iš visų dirbančių baltarusių yra tik kas dešimtas. Bet štai vilkikų vairuotojų – daugybė.
Bus išimčių
„Mūsų transporto sektorius yra vienas iš tų sektorių, kurių dėka Lietuva dabar yra jau ne tik pramonės, bet ir paslaugas eksportuojanti šalis. Aš suprantu nacionalinio saugumo dedamąją, tačiau tokie sprendimai turėtų turėti ekonominę logiką ir turėtų būti įvertinta, koks poveikis bus“, – kalbėjo Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
„Mes kalbame tik apie naujai atvykstančius, čia labai svarbu, tik apie naujai atvykstančius, o ne jau esančią darbo jėgą. Tai dėk visas pastangas juos išlaikyti, didesni atlyginimai, geresnės socialinės garantijos, bet pirmiausia paieškoti darbuotojų Lietuvoje“, – pridėjo L. Kasčiūnas.
Anksčiau taip pat būta bandymų baltarusius prilyginti Rusijos piliečiams ir suvienodinti ribojimus, bet parlamente vieningos nuomonės nebuvo. Dabar situacija keičiasi.
„Dabar pasakyta priežastis ir aš tą priežastį suprantu. Nes kitas kelias yra, jeigu neriboti, tai tada didinti finansavimą mūsų saugumo departamentui“, – kalbėjo „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Didėja skaičius žmonių, kurie infiltruojami su netikromis legendomis, taip pat aktyviai verbuojami žmonės, kurie važinėja tarp Lietuvos ir Baltarusijos“, – tikino socialdemokratų frakcijos narė Dovilė Šakalienė.
Baltarusiai privalės mokytis lietuvių kalbos
Tiesa, daug baltarusių į Lietuvą įvažiuoja ir su kitų šalių išduotomis Šengeno erdvės vizomis. Lietuva privalo tokius žmones įsileisti. Tad tikrojo baltarusių skaičiaus Lietuvoje nežino niekas.
„Mes šiuo metu turime virš pusantro milijono Baltarusijos piliečių sienos kirtimo ir patekimo į Lietuvą atvejų per metus. Apie pora šimtų tūkstančių žmonių nebūtinai kažkur kitur išvyksta“, – pridėjo D. Šakalienė.
Šis siūlymas – ne vienintelis iš P. Saudargo ir L. Kasčiūno. Praėjusią savaitę jie registravo pataisas, kurios numato, kad, jei Lietuvoje jau dirbantys ir gyvenantys trečiųjų šalių piliečiai, pavyzdžiui, baltarusiai, norės pratęsti leidimą gyventi Lietuvoje, jie privalės išmokti ir lietuvių kalbą.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.