Tiesa, į Seimo akiratį papuolęs verslas ragina parlamentarus rūpintis pavojingesne nelegalia rinka, kur vaikams parduodami nesaugūs skysčiai su psichoaktyviomis medžiagomis, žiurknuodžiais.
Elektronines cigaretes ir jų skysčius Lietuvoje legaliai galima pirkti fizinėse parduotuvėse. Tiesa, dalis „garintojų“ renkasi kitokį pirkimo būdą – internetu, nors šis būdas, pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Europoje nelegalus.
„Pora įmonių užregistravo interneto svetaines, netgi įmones užregistravo kitose šalyse, netgi Europos sąjungos šalyse ir per tas platformas vykdo draudžiamą veiklą“, – aiškina Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovė Gražina Belian.
Tiesa, šią spragą Seimas bando užkamšyti. Lietuvos rinkai skirtos elektroninių cigarečių ir jų skysčių internetinės parduotuvės šiuo metu registruojamos užsienio valstybėse. Kadangi kitos šalys Lietuvos prašymu, tokių tinklapių neuždaro, Lietuvos Seimas keičia įstatymus. Įsigaliojus naujai tvarkai, institucijos pačios galės uždaryti prieigą į panašius puslapius.
Kitais žodžiais tariant, žmonės internetinių puslapių nebematys. Žmonės to nauda abejoja: „Kas garina rūko, tas visada ras. Tų pačių cigarečių, arba ko jiems reikia, „coilų“, skysčio. Suaugę žmonės. Aš suprantu, ten pradeda rūkyti trečiokai, penktokai, šitą daugiau reikia žiūrėti. Pati dukra priešpaskutinę klasę eina, tai sako, tie vadinami dabartiniai pirmokai, visi su „veipais“. Kaip pertrauka, taip visas miškas rūksta.“
„Mūsų šaunieji verslininkai savo parduotuves iškelia į užsienį ir sėkmingai šiai dienai prekiauja iš užsienio būtent Lietuvos rinkai“, – teigia Seimo narys, konservatorius Vytautas Kernagis.
Tokia apsauga nėra neįveikiama. Patys gudriausi internautai gali apeiti tinklapio blokavimą, tačiau, pasak Seimo narių naudos pataisos duos.
„Kaip parodė svetainių, kuriose yra nelegalus turinys blokavimas, kad jų lankomumai krenta iki 70-ies procentų, bet kokiu atveju mes turime kovoti su šita pandemija elektroninių cigarečių“, – tvirtina V. Kernagis.
„Bus dalis žmonių atsiveš iš kažkur, atsiųs, bet reikia suprasti, kad tai ir laiko užtrunka, ir papildomus pinigus kainuoja, ir nepatogumų sudaro. Nėra tą taip patogu daryti, kaip yra dabar. Šitas verslas elgiasi kaip nusikaltėliai. Aš nesuprantu jų niekaip. Jeigu Lietuvoje yra priimtas kažkoks įstatymas – nesvarbu, kad jis jiems nepatinka“, – piktinasi Seimo narys Aurelijus Veryga.
Dalis Seimo narių turi ir kitą nuomonę: esą kuo prekyba legaliais produktais griežčiau kontroliuojama, tuo rinkoje daugėja dar pavojingesnių alternatyvų.
„Neproporcingi draudimai ką daro. Jie didina produktų žalą ir nuo tos žalos nukenčia daugiau žmonių. Garinimo produktai yra nebeužtikrinama jų kokybė ir vis daugiau nelaimingų atsitikimų yra tarp jaunų žmonių“, – sako Seimo narė, „Laisvės frakcijos“ narė Morgana Danielė.
Seimo narė Morgana Danielė kalba apie Vaiko teisių apsaugos tarnybą, kuri praėjusią savaitę pasakojo, kad per pastaruosius kelis mėnesius 15 mokyklinio amžiaus vaikų Lietuvoje apsinuodijo nelegaliais, pavojingais elektroninių cigarečių skysčiais, kuriose galimai buvo ir psichoaktyvių medžiagų, netgi žiurknuodžių. Vilniaus policijos duomenis, teisėsauga pradėjo 3 ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimo, 2 dėl skatinimo vartoti, tris dėl neteisėtas disponavimo ir 1 dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo.
„Problemos nesprendžia dar vienas ribojimas. Uždraudus internete prekybą, nereiškia, kad toliau ji nevyks „Telegrame“, „Instagrame“, „Facebooke“ ir panašiai. Net klesti prekiaujama didmena draudžiamais produktais, kurie draudžiami Europos Sąjungoje“, – sako „Ecodumas” atstovė Jorūnė Visokinskienė.
Verslininkai pasakoja, kad draudžiamus, ypač pavojingus gaminius privatūs asmenys pardavinėja ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir prie mokyklų. Panašiomis istorijomis dalijasi ir paaugliai:
„Girdėjęs už 1 eurą padaryti kažkokie skysčiai ir juos tiesiog pardavinėja, dar iš Kinijos.“
„Puslapiuose, programėlėse. Tiesiog platina, kas iš vyresnių per visokius „Snapchatus“. Visokių įvykių atsitinka, su tais pirktais juodojoje rinkoje, parsisiųstų, ten nieko gero nebūna.“
Kita grupė verslininkų palaiko Seimo norą užkamšyti elektroninės prekybos spragas, tačiau priduria, kad vien sukurti draudimus neužtenka. Jų įgyvendinimui reikia skirti dėmesio, pinigų.
„Vienintelis žingsnis, ką mes turime padaryti, sėdam visi prie stalo. Mes turime įsiklausyti į tas kontroliuojančias institucijas, paklausti, ko jums reikia. Ar tai būtų laboratorijos, ar tai būtų kažkokie finansavimo trūkumai. Daugiau jie funkcijų turi“, – kalba Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.
Jeigu Seimas po svarstymo priims pataisas, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas prieigą prie internetinių elektroninių cigarečių ir jų skysčių parduotuvių galės blokuoti nuo kitų metų.