Vilnietė Danutė jau kuris laikas kenčia nuo aukšto kraujospūdžio. Buvusi gydytoja pripažįsta, kad tokią pačią problemą turi ir jos vyras. Tačiau, pasak moters, ji nė už ką nei sau, nei vyrui nepirktų pigiausių vaistų.
„Aš kaip senas daktaras galiu tik tiek pasakyti – geriausias vaistas yra originalas. Generinis vaistas yra generinis – jo priedai, sudedamosios dalys tikrai nesiderins prie kitų vaistų. Nes visi žmonės, kurie turi kraujagyslių problemą, turi ir gretutinių ligų“, – sako pensininkė, gydytoja Danutė.
Žmonės apstulbę – jie tikina, kad ministras Aurelijus Veryga, rekomenduodamas gydytojams išrašinėti pigiausius vaistus nuo aukšto kraujospūdžio, nori sutaupyti jų sveikatos sąskaita:
„Tegu jisai sau susikiša pigiausią vaistą į antrą galą – ir bus tvarka!!!“
„Labai individualus dalykas, kiekvienam žmogui yra dar ir kitokių bėdų. Gali būti šalutinių veiksnių.“
„O čia jeigu pigiausi, tai daug žmonių nueis į aną pusę gyvenimo.“
„Pataupo, kažkiek sutaupo, bet jeigu žmogui netinka, juk yra įpratę, kurie tinka, tai reiktų tuos ir vartoti.“
„Geriau, kad pats gydytojas parinktų, koks vaistas tinka, ne kiekvienas vaistas žmogui tinka.“
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga atšauna, kad pacientus reikia šviesti. Maža to, ne tik šviesti, bet ir griauti įsigalėjusius stereotipus apie generinius vaistus, kurie, anot ministro, yra tokie pat veiksmingi kaip ir originalas, tačiau nepelnytai nuvertinti.
„Jeigu jau vaistas yra sukurtas, jisai atitinka labai aukštus saugumo reikalavimus Europoje. Mes gyvename ne trečio pasaulio valstybėje, bet kuris vaistas, kuris ateina į mūsų rinką privalo būti saugus, efektyvus“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Lietuvos širdies asociacijos narys Gediminas Augustaitis tokius ministro pasisakymus vertina itin jautriai.
„Ponai, ar ten taupome? Na, netaupykime ant savo tėvų, ant senelių. Tegu jie dar irgi pagyvena. Tiek tiktai“, – teigia Lietuvos širdies asociacijos narys Gediminas Augustaitis.
Šeimos gydytojai Verygos rekomendaciją aukštą kraujospūdį turintiems pacientams skirti pigiausius vaistus vadina absurdu. Medikai baiminasi, kad jų pečius užguls didžiulė atsakomybė, mat jau nuo spalio jie turės skirti ne pačius efektyviausius vaistus konkrečiam pacientui, o jų pakaitalą. O, pasak šeimos gydytojų, tokie vaistai pacientui gali visiškai netikti dėl jau turimų gretutinių ligų.
„Vienų kepenų funkcija yra gera, kitų – sutrikusi. Dėl to ir turime rinktis vaistą tam pacientui, kuris turi inkstų funkcijos sutrikimą, tokį vaistą, kuris geriau šalinamas per kepenis. Kad nedidėtų to vaisto koncentracija dėl inkstų funkcijos sutrikimo“, – kalbėjo Kauno klinikų šeimos medicinos klinikos gydytojas Gediminas Urbonas.
Skaičiuojama, kad arterine hipertenzija Lietuvoje serga daugiau kaip 700 tūkstančių žmonių – kas ketvirtas. O efektyviai negydoma ši liga gali sukelti mirtinas komplikacijas – tokias kaip smegenų insultas ar širdies infarktas. Pasak medikų, kas ketvirto paciento gydymas nuo aukšto kraujospūdžio taps kur kas sudėtingesnis.
„Hipertenzija yra tas rizikos veiksnys arba tas rusenantis laužas, kuris dega ilgai, jisai kenkia kraujagyslei, širdį, inkstus ir smegenis. Ir mes tas problemas matome po keleto metų arba dešimtmečių“, – sako Širdies nepakankamumo ir ydų skyriaus vedėja Gintarė Šakalytė.
Nepaisant gydytojų ir pacientų pasipriešinimo, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga medikus žada vilioti paskatinimais, kad šie skirtų pigiausius vaistus nuo aukšto kraujospūdžio kenčiantiems pacientams. Tokia praktika, anot Verygos, vadovaujasi ir Skandinavijos šalys.
„Yra skatinama už tam tikrus rezultatus. Šiuo atveju pasirinkta taktika ne privalomai liepti, o skatinti už tai, jei yra racionaliau pasirinkta“, – pasakoja A. Veryga.
„Tai neabejotinai gydymo įstaigų administracijos jau tokiu būdu turėtų galimybę kištis į gydytojų skiriamą gydymą ir spausti juos skirti pigiausius vaistus, nes taip gydymo įstaiga uždirbs daugiau pinigų“, – teigia G. Urbonas.
Ministras Veryga įsakymą, kuris kardinaliai keičia vaistų nuo hipertenzijos skyrimo tvarką, pasirašė dar sausį. Tąkart kilo didžiulis medikų ir pacientų nepasitenkinimas. Dėl to įsakymo įsigaliojimas buvo atidėtas net du kartus ir nukeltas iki spalio mėnesio, pažadėta tartis su gydytojais ir pacientais. Tačiau, kaip tikina medikai, į jų pastabas iki šiol niekas neįsiklausė.