„Šiandien kalbame apie pokyčius kompensuojamų vaistų arterinei hipertenzijai gydyti apraše. Tas aprašas buvo kuriamas darbo grupės maždaug visus 2019 metus, buvo patvirtintas balsavimu ir pateiktas ministro pasirašymui“, – žurnalistams antradienį sakė Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos docentas Gediminas Urbonas.
„Šis aprašas turėjo įsigalioti nuo sausio pirmos su vadinamais naktiniais pakeitimais – nežinomų ministerijos darbuotojų padarytais pakeitimais, už kuriuos ministras atsiprašė ir sakė, kad tas aprašas bus atidėtas ir įsigalios vėliau, suderinus su darbo grupe ir su akademine bendruomene“, – pridūrė jis.
Mediko teigimu, dabar aprašas turėtų įsigalioti spalio pirmą dieną – jis nebuvo koreguotas, nors ministras Aurelijus Veryga, anot mediko, tą žadėjo.
„Dabar, spalio pirmą dieną, jis turi įsigalioti. Lygiai toks pat nepakeistas – su naktiniais pakeitimais, kurie sako, kad gydytojas, skirdamas kompensuojamus vaistus arterinei hipertenzijai gydyti, turi rinktis ne tą vaistą, kuris labiausiai tinkamas konkrečiam žmogui, bet tą vaistą, kuris yra pigiausias tuo metu nurodytas“, – tvirtino Kauno klinikų medikas.
Jis pabrėžė, kad jeigu aprašas įsigalios, arterinės hipertenzijos gydyme „nebeliks individualizuoto gydymo“.
Hipertenziją besigydantis Gediminas Augustaitis sako irgi esantis nepatenkintas įsigaliosiančia tvarka.
„Ar mes ten taupome, ponai? Man asmeniškai tai yra skaudu. Matyt, ne man vienam (...) Man galvoje netelpa, iš kur gali gimti toks... Net nerandu žodžiu, kaip tai išreikšti (...) Tai yra kažkoks nužmogėjimas“, – kalbėjo G. Augustaitis.
Kauno Klinikų Kardiologijos klinikos Širdies nepakankamumo ir ydų skyriaus vadovė Gintarė Šakalytė sako, kad darbo grupės aprašas atitiko aukščiausius standartus, tačiau pakeitimų ji plačiau nekomentavo ir teigė mananti, kad aprašas turėtų būti dar kartą išdiskutuotas darbo grupėje.
„Pakeitimai, jų atsiradimas, manau, kad juos komentuoti mes nelabai galime, nes nežinome, kaip jie atsirado. Yra dar viena problema – mes nebematome dokumento visumos (...) Logiškas sprendimas būtų tą aprašą išdiskutuoti darbo grupėje“, – žurnalistams sakė G. Šakalytė.
Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė ministro komentarą BNS žadėjo pateikti vėliau dienos eigoje.
Sveikatos apsaugos ministerijos ir medikų duomenimis, hipertenzija serga kas ketvirtas Lietuvos gyventojas – apie 730 tūkst. žmonių.