TV8 laidoje „Sveikas rytojus“ kalbėjęs gydytojas gastroenterologas, profesorius Vaidotas Urbonas daugelį metų domisi ir tyrinėja žmogaus žarnyno mikrobiotos ypatumus ir daro prielaidą, kad būtent žarnyno mikrofloroje slypi atsakymai, kodėl vieniems ar kitiems žmonėms ima vystytis tam tikros ligos.
„Daugelis žarnyne mato pradžią daugelio ligų, kurios išsivysto ateity. Visų pirma, tai tokios ligos, kurios yra lėtinės ligos ir kurias labai sunku gydyti – autoimuninės ligos, alerginės ligos, onkologiniai susirgimai.
Taip yra todėl, nes žarnynas yra terpė, kur yra milijardai bakterijų – tiek mūsų nuosavų bakterijų, tiek su maistu atkeliaujančių bakterijų ar virusų, ar kitų svetimų medžiagų mūsų organizmui“, – aiškino V. Urbonas.
Tinkamai funkcionuojanti mikrobiota žmogaus bendrą sveikatą tarsi skydas gali apginti nuo įvairiausių ligų.
„Šiai dienai yra aišku, kad žarnyno mikrobiota atlieka ypač daug sveikatai reikalingų dalykų. Vyrai į tai turi atkreipti dėmesį, bet moterys – privalo.
Įdomu tai, kad žarnyno bakterijos kiekviename žmoguje yra identiškos, yra skaičiuojama, kad tikroji žmogaus žarnyno mikroflora susiformuoja iki 3 gyvenimo metų. Vėliau ji gali būti palaikoma ar keičiama ir tiems keitimams labai daug reikšmės turi aplinkos veiksniai“, – sakė gydytoja dietologė Edita Gavelienė.
Žmogui senstant mikrobiotos įvairovė mažėja. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad mažėjant žarnyno floros įvairovei didėja imlumas infekcijoms bei lėtiniams uždegimams. Taip pat žarnyno mikrobiota yra gana jautri įvairiems mitybos pokyčiams.
Daugėja įrodymų, kad pakitusi mikrobiota sukelia ne tik ligas, ji gali veikti ir žmogaus nuotaiką, darbingumą, net miego kokybę. Mitybos specialistai atkreipia dėmesį ir į tai, kad vieni žmonės yra labiau linkę nutukti, o kiti ne, nors tiek vienų, tiek kitų kasdienis aktyvumas ir mityba beveik nesiskiria.
„Mikrobiota nutukimui turi reikšmės. Ne veltui yra atliekami tyrimai su žmonėmis, tik kiek žinau nelabai sėkmingi, bet, pavyzdžiui, tam tikra bakterija, kurios trūksta jų žarnyne, buvo duodama nutukusiems.
Kadangi buvo nustatyta, jog jos trūksta, tai bandė ją duoti ir galvojo, kad taip sumažės svoris. Aišku, būtų naivu galvoti, kad viena bakterija padarys kažkokį stebuklą, tačiau manau, kad prie tos bakterijos pridėjus dar kelias, tai jau turės įtakos“, – teigė V. Urbonas.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.