Dažnai žmonės neįsivaizduoja, kokie įvairūs yra tyrimai ir kiek daug informacijos galima gauti iš vieno kraujo lašo, TV8 laidoje „Sveikas rytojus“ teigė laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Maciuškienė.
Šiuo metu visame pasaulyje ypač populiarėja genetiniai tyrimai, kurie yra labai išsamūs. Jų pagalba gali būtų diagnozuojamos ir prognozuojamos sunkios ligos net būsimiems tiriamojo žmogaus palikuoniams.
„Šiuo metu nustatoma daugiau kaip 100 genų, kurių pagalba galime prognozuoti genetinius vėžius – krūties, kiaušidžių vėžį, melanomas ar žarnyno vėžį. Kada mes nustatome tuos genus, tada gydytojai sudaro gydymo planus.
Mes ligą galime nustatyti ankstyvoje, o ne apleistoje ar paskutinėje stadijoje. Taip galime palengvinti ir prailginti žmogaus gyvenimą“, – aiškino E. Maciuškienė.
Dažnai manoma, kad tokie tyrimai labiau tikslingi moterims, iš tiesų, tam tikrų genų mutacijos būdingos abiems lytims.
„BRCA“ genus reikėtų nustatyti ir vyrams, nes ir 0,1 proc. turinčių šį geną išsivysto krūties vėžys. Taip pat dažniau vystosi ir prostatos vėžys. Žinant, kad turi šį geną, esi budresnis, tu dažniau tiriesi, saugaisi ir išvengi diagnozės nustatymo vėlyvoje stadijoje“, – sakė gydytoja.
Pasak specialistės, vieno pirminio kraujo tyrimo, kurio pagalba būtų galima nustatyti onkologinę ligą, dar nėra. Onkologinių susirgimų yra įvairių ir kiekvienas jų diagnozuojamas skirtingų būdu.
Iš kraujo mėginio galima tik įtarti apie organizme vykstančius procesus ir paskirti kitus tikslinius tyrimus.
„Jei įtarsime, kad yra kraujo vėžys, tai jį parodo nesaikingas baltųjų kraujo kūnelių, leukocitų gaminimas kaulų čiulpuose. Tada mes per kraują pamatome, kad tų leukocitų yra labai daug. Kuo gilesnė liga, kuo daugiau kaulų čiulpai gamina leukocitų, tuo labiau mažėja kitų reikalingų ląstelių kiekis.
Pavyzdžiui, mažėja eritrocitų, tada būna mažakraujystė. Jei yra trombocitų sumažėjimas, tai gali pasireikšti tam tikrai kraujavimo epizodais. Gydytojas taip pat gali paskirti ir atlikti tam tikrus vėžio žymenis. Tai medžiagos, kurias paprastai tam tikrais kiekiais gamina ir sveikos ląstelės, bet, jei yra tam tikri vėžiai, tada vėžinės ląstelės tas medžiagas pradeda gaminti tam tikrais kiekiais“, – teigė laboratorinės medicinos gydytoja.
Daugiau apie kraujo tyrimus sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.