Pasak jų, dar savaitė be lietaus ir bus pasiekta aukščiausia – penkta – gaisringumo klasė. Tuomet gali tekti uždrausti lankytis miškuose dėl išaugusio gaisrų pavojaus.
„Va, avižėlės, labai nedaug. Sausa labai“, – tad ir grybautojo laimikis nekoks. Į turgų parduoti vyras atnešė vos kelis indelius pavasarinių miško grybų.
„Girdėti grybai, girdėti, reiks pabandyt gal kada“, – sako panevėžietis Gintas.
Tačiau užkietėjęs grybautojas vyrui pataria avižėlių miške bandyti ieškoti jau kitąmet. Įprastai gegužės pradžioje baltuoti miškuose pradedančios avižėlės šiemet baigėsi vos prasidėjusios.
„Šiemet buvau du kartus – pirmą kartą gal kilogramą, o antrą kartą, ir nu kiek gi čia – kilogramas. Labai, labai blogai, nes nėra vandens, vanduo tai yra lietus“, – sako grybautojas Vytautas.
Ir Bronislava tvirtina, kad gardžiųjų avižėlių šiemet jai teko tik paskanauti.
„Viena kita išdygsta, jeigu išdygę didesnės, tai sukirmyję visos. Ir jeigu lietaus nebus, tai išvis nebus šiemet jokių grybų. Nei voveraičių nebus, jeigu taip sausa bus“, – sako Bronislava.
Grybautojas Vytautas juokauja – reikės bažnyčioje mišias užpirkti, kad tik palytų.
„Ir miškininkai meldžia lietaus, būtent labai laukiam lietaus, bet prognozės mus liūdina. Nes rodo dar kokią savaitę į priekį, kad lietaus nenusimato“, – teigia miško apsaugos specialistas Andrius Ropė.
Pasak miško apsaugos specialisto, lietaus nebūta čia kone nuo gegužės pradžios. Panevėžio, Biržų, Anykščių, Rokiškio krašto miškuose jau ketvirta gaisringumo klasė.
„Aplink Vilnių, pietų Lietuvoj lietaus daugiau gavo, tai trečia gaisringumo klasė, o kadangi mes mažiau lietaus gavom, turim ketvirtą gaisringumo klasę. Jeigu taip nelis, po geros savaitės pasieksim aukščiausią gaisringumo lygį, penktą gaisringumo klasę“, – tvirtina A. Ropė.
O tuomet miškininkai savivaldybių prašys net uždrausti lankymąsi miškuose dėl didžiulio gaisrų pavojaus.
Kai taip sausa, urėdijų darbuotojai akylai stebi miškus iš specialių priešgaisrinių bokštų. Ar nesimato nors menkiausio dūmelio, žmogus žiūri nuo ankstaus ryto iki saulėlydžio.
Didėjant miškų gaisringumo rodikliui, itin atsakingai miškuose elgtis ragina ir ugniagesiai. Šiais metais jiems jau ne kartą teko vykti gesinti miško paklotės. Laimė, ugnis nespėjo išplisti.
„Gali kilti gaisras nuo menkiausios kibirkštėlės. ar nuo neatsargiai numestos nuorūkos, ar degtuko, ar net nuo numestos stiklo šukės, ar butelio“, – aiškina vyriausiasis specialistas Renaldas Nacickas.
„Mes lietaus laukiam, turbūt visa Lietuva laukia, kad truputį palytų ir mums nukristų tas gaisringumas“, – sako A. Ropė.
Dėl išaugusio gaisrų pavojaus miškininkai stiprina budėjimus miškuose. Organizuoja specialius reidus, ypač savaitgaliais, dažniau lankomose poilsiavietėse, grybautojų pamėgtose vietose.