Prekeiviai prognozuoja, kad didysis antplūdis kapinėse bus Motinos dienos išvakarėse ar per pačią šventę. Gėlių augintojų teigimu, dėl prognozuojamų šalnų labiausiai kapams graibstomos našlaitės, mat jos atspariausios šalčiams.
Aplankyti artimųjų kapų prieš Motinos dieną Dalina su vyru atvyko iš Utenos. Vieną brangiausių žmonių – mamą – moteris palaidojo prieš 11 metų.
„Čia, viskas yra čia, o gėlytės tai tiesiog, kad jiems linksmiau būtų“, – sako Dalina.
Našlaitėmis ir rožėmis kapą papuošusi Dalina sako, kad Motinos diena jų šeimoje ypatingai svarbi.
„Sūnus užsienyje, dukra ir užsienyje dirba, bet atvažiuos, atskris. Ir atvažiuoja visuomet ant kapų“, – kalba Dalina.
Motinos kapą tvarko ir Algirdas su žmona. Šeima mamai taip pat pasodino margaspalvių našlaičių.
„Mes daug nieko čia nesodinom, paskui gal bus pakeistos kitokiomis gėlytėmis, kur per vasarą“, – sako Algirdas.
Vyras sako našlaites kapams pasirinko neatsitiktinai.
„Kad kitos dar gali nušalti, dar šalnų praneša Šulija“, – kalba Algirdas.
Kad žmonės bijo pranašaujamų šalnų ir neskuba į kapus – tvirtina daug metų šalia Panevėžio kapinių gėlėmis ir žvakėmis prekiaujanti Genovaitė.
„Kada pribręsta reikalas, tada ir bėga stačia galva. – Tai čia bus sekmadienį? – Taip, šeštadienis, sekmadienis, išeiginės. Ir šalnos gąsdina, oi, nušals. Galvoja, kad ir našlaitė nušals“, – sako Genovaitė.
O Angelė nelaukia paskutinių dienų ir jau išrinko gėles kapams. Už 10 našlaičių moteris sumokėjo 10 eurų.
„Pavasarį visi kažkaip sodina našlaites, man labai patinka našlaitės, prie namų visuomet sodinu ir našlaites. Tokia graži gėlė“, – pasakoja Angelė.
Tačiau viename Panevėžio turguje prekeivės rodomus ledinukus ar gvazdikėlius žmonės šiemet perka mažiau, baiminasi, kad šie gali nesulaukti nė švenčių.
„Šalnos ir šalnos, bijo žmonės, dabar pagrinde našlaites perkamos, šiaip viską pirkdavo ir gvazdikėlius, ir ledinukus. Kas pinigiukų turi, tai negaili, sako nušals, pasodinsim ir antrą, ir trečią kartą, galas nemato“, – sako prekeivė Janina.
Augintojai pataria, kol šalnų tikimybė didelė – atspariausia gėlė – našlaitė.
„Esu eksperimento būdu mačiusi iki – 5 kaip užšąla, atitirpsta ir nė žymės, kad buvo šalna. Prie -8, kada jau šiltnamiai buvo, tai kai kurioms truputėlį apšalo lapeliai“, – pasakoja augintoja Aistė.
Štai, ką kalba gyventojai:
„Našlaičių, kaip ir visą laiką ant Motinos dienos perkam, pasodinsim našlaitėlių ir bus gražu.“
„Kad nebūtų dykas kapas ir per daug neperkrauta, su saiku, sakykim.“
Panevėžio turguje našlaites prekeiviai parduoda panašiai kaip ir pernai, po 70 centų, sako savaitgalį kainavo 80. Esą dabar skuba išparduoti, kad neužsiliktų:
„Šešis eurus, dar pelargonijas 2 paimsiu, bus gal 12 eurų, tai normaliai.“
„Čia galim kentėti dėl kainų tai dar, kad tik blogiau nebūtų, geriau tai nebėr ko belaukti jau.“
„Kainos kokios yra, tokios, kur dėsies, vis tiek reikia mokėti, jeigu nori kažką padaryti, čia gi nuo mūsų nepriklauso.“
Augintojai pastebi, kad žmonės kapus puošia kukliau ir vis rečiau kapus apsodina gėlėmis lyg darželius. Populiarėja kapus dengti specialiomis plokštėmis ir tuomet esą tereikia puokštelės ar vazonėlio gėlių.