Renatas Pocius tvirtina, kad pasirašę naujas sutartis ir susimažinę elektros kainą, sutaupysite ne tik patys, bet ir sumažinsite valstybės biudžeto išlaidas. Iš biudžeto energetikams Vyriausybė numatė kone milijardą eurų kompensacijų, nors elektrą jie jau perka pigiau.
Beje, reguliuotojas jau ruošiasi samdyti auditorius, kurie tikrins, ar pagal paskirtį energetikai panaudoja valstybės kompensacijas.
Marijampolietė Eglė dirba šunų kirpėja, o elektrą naudoja beveik visi jos darbo įrankiai. Šiemet padidėjus elektros tarifui, ji neslepia pasipiktinimo, kad turi mokėti brangiau nei elektra kainuoja biržoje.
„Mano darbas, elektros daug sunaudoju namie ir darbe, darbas susijęs su elektra“, – teigia Eglė.
Marijampolietė labai nori susimažinti elektros kainą, tačiau tvirtina nežinanti ne tik, kaip tai padaryti, bet ir ar neapsigaus.
„Jaučiuosi apgauta, rinkoje kaina mažesnė, reikės atsisakyti tiekėjo, jei bus įmanoma padaryti“, – sako Eglė.
O Valstybinė energetikos reguliavimo taryba skelbia, kad nepriklausomo elektros tiekimo sutartis pasikeisti verta, ypač tiems, kurių fiksuotas tarifas be kompensacijos viršija 28 centus už kilovatvalandę. Taryba sulaukia vis daugiau gyventojų skambučių, kaip pasikeisti sutartis ir skundų dėl trikdžių tai padaryti.
„Gauname skundų dėl aptarnavimo kokybės, konsultavimo, dėl nereagavimo į kreipimusis, be abejo, gauname“, – tvirtina vartotojų teisių gynimo ir informavimo skyriaus vedėja Kristina Engelgardt-Tkačuk.
Europoje atpigus dujoms, krito ir elektros kainos, tad ir Lietuvos regione didmeninėje rinkoje pastarąjį mėnesį elektros kilovatvalandė kainuoja vidutiniškai apie 9 centus. Į tai jau sureagavo ir kai kurie nepriklausomi tiekėjai – pridėję savo maržą, persiuntimo ir kitus mokesčius, jau siūlo naujus planus, kurių fiksuotas tarifas yra apie 26 centai. Pasak Energetikos reguliavimo tarybos vadovo Renato Pociaus, prasideda palankus metas pasikeisti sutartis ir už elektrą mokėti mažiau.
„Norime paraginti vartotojus peržiūrėti sutartis su nepriklausomais tiekėjais, ypač tuos, kurie sudarę didesnę nei 28 ct kaina“, – sako R. Pocius.
Renatas Pocius ragina pasikeisti nepriklausomo elektros tiekimo sutartis ilgai nedelsiant, mat jos dažniausiai įsigalioja tik po dviejų savaičių, nutrūkus ankstesnėms sutartims. Renatas Pocius ragina pasirašyti sutartis su kuo mažesniais tarifais, kad valstybės kompensacija būtų kuo mažesnė ar jos visai nereikėtų, mat taip prisidėsite prie valstybės biudžeto taupymo. Kartu jis perspėja, kad dabartinė kompensavimo tvarka galioja tik iki birželio pabaigos, tad vėliau gali tekti mokėti brangiau, mat kompensacijų vyriausybė gali nebetaikyti.
„Kompensacijos nustatytos iki liepos 12 dienos laikinas dydis, kainos kurios užfiksuotos, nėra Vyriausybės sprendimų, jos gali tapti realiomis nuo liepos ir vartotojui padidėtų suma“, – tikina R. Pocius.
Ar nuo liepos nebeliks elektros kompensacijų, pasak energetikos ministro Dainiaus Kreivio, priklausys nuo elektros kainų biržoje.
„Priklausomai nuo kainų lygio, kokį turėsime rinkose, priklausys kompensacijos dydis, dabar prognozuoti, ką turėsime antrą pusmetį, sunku. Kainų dinamika labai didelė“, – teigia D. Kreivys.
Renatas Pocius siūlo nuo vasaros įvesti elektros kompensacijoms lubas – vienam namų ūkiui iki 150 kilovatvalandžių per mėnesį.
„Pasiteisinęs ir labiausiai efektyvus modelis yra kompensavimas pirmų 100–150 kWh. Ribą reiktų nuspręsti po analizės šalies. Tai skatina efektyviai naudoti elektrą“, – tvirtina R. Pocius.
Štai ir Europos komisija, pasak eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus, ragina kompensacijas mokėti tik skurdžiausiai gyvenantiems gyventojams.
„Pirmiausia reikia kreipti dėmesį į pažeidžiamiausias grupes, už energetinio skurdo ribos, jiems reikalinga pagalba“, – sako V. Sinkevičius.
Dujų kainos, pasak Renato Pociaus, rinkoje taip pat sumažėjusios, tad pavasarį vyriausybei teks spręsti, ar keisti ir jų tarifus. Jei vyriausybė tęs kompensavimą, dujos gyventojams gali ir nebrangti, o jei kompensacijas panaikintų, už dujas tektų mokėti dar apie 40 proc. brangiau.
Šikniai jie visi - ir reguliuotojas, ir tiekėjai.
Taip kad tegul apsikakoja kniūpšti. Nenutrauksiu iki tol, kol mokės kompensaciją. Tegul pamsta "nepriklausomas tiekėjas" iš biudžeto, kol moka kompensaciją. O kai nemokės - tada ir žiūrėsiu, apsimoka man 100 EUR baudą mokėti, ar neapsimoka.