Plačiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Po antradienio ryto susitikimo su Švedijos užsienio reikalų ministru ir padėka iš jo lūpų: „Norėčiau išreikšti savo, Švedijos ir Švedijos žmonių, nuoširdžią padėką Gabrieliui Landsbergiui ir jo valdžiai“, Landsbergio laukė kirčiai iš opozicijos Seime.
„Ponai, jūs pripažinkite savo klaidas, čia yra daugiau, negu klaidos. Ir nejaugi jūs nematote to, ką mato visi Lietuvos piliečiai ir net užsienio diplomatai?“ – klausė Regionų frakcijos narys Petras Gražulis.
Skandalai dėl Lukašenkos trąšų, Kaliningrado tranzito, Taivano atstovybės atidarymo – Landsbergis šioje Vyriausybėje turėjo, ko gero, daugiausia krizių. Dėl to jau seniai žadėję, opozicionieriai ir surengė Landsbergiui interpeliaciją.
„2 metus mes girdime kalbant apie užsienio politiką, kad dabar, dabartinė Vyriausybė, Užsienio reikalų ministerija, akcentuoja vertybinę užsienio politiką. Nors tokios definicijos, apibrėžimo mums neteko girdėti, kas tai yra ta vertybinė užsienio politika“, – sakė „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Opozicija Landsbergiui pateikė net 45 klausimus. O jis dar pirmadienį juos paskelbė viešai, tad antradienį Seime tik paskaitė savo atsakymus iš lapo.
„Nepamenu tokių laikų, kad būtų tiek įsigilinimo į skirtingas užsienio politikos sritis ir užsienio politiką iš užsienio reikalų atrodo tampa tikra politika“, – teigė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Tiesa, Landsbergiui atsakyti sekėsi ne į visus opozicijos klausimus. Pavyzdžiui, nesugebėjo paaiškinti, kodėl nepasiruošė skandalui dėl Kaliningrado tranzito. Kol rusai visam pasauliui rėkė apie blokadą, Landsbergis su kolegomis tylėjo. Nors žurnalistai ir prašė atsakymų.
„Lietuvos užsienio reikalų ministerija visada pasisakė už žiniasklaidos laisvę bei gins šias teises tiek šalies viduje, tiek pasaulyje bei skirtingai nei autoritariniai režimai niekada nesieks valdyti viešosios erdvės“, – sakė G. Landsbergis.
Kelti klausimai ir dėl Lukašenkos trąšų. Opozicija sako, kad trąšų blokada sukėlė jų kainas. Dėl to Lukašenka uždirba daugiau.
„Jūs šiuo veiksmu rezultate uždirbote papildomus milijardus, ne milijonus, milijardus Lukašenkai ir Putinui, padarėte didžiulius nuostolius strateginėms Lietuvos įmonėms – „Lietuvos geležinkeliams“, jūrų uostui ir kitoms“, – tikino Regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus.
„Ne daugiau, negu 20 procentų kalio sugebama išvežti, naudojantis Rusijos uostais. Jis yra uždarytas, pagrindinis jo finansų šaltinis, kuris buvo, „Belkalij“, jam yra neprieinamas“, – teigė užsienio reikalų ministras.
Teisintis teko ir dėl Taivano atstovybės Vilniuje. Ministras pripažino, kad su sąjungininkais tarėsi ne prieš atstovybės atidarymą, o tik po to, kai rėkti pradėjo Kinija. Nenorėjo pripažinti ir kad vieninteliai taip išsišokome.
„Daug valstybių Lietuvos pavyzdžiu plėtoja aktyvesnius ryšius su Taivanu“, – gynėsi G. Landsbergis.
Opozicija užsiminė, kad viceministras Mantas Adomėnas galbūt turėjo interesų konfliktą, mat galbūt buvo asmeniškai suinteresuotas leisti taivaniečiams atsidaryti atstovybę, kokios jie nori. Nepaisant Kinijos įsiūčio.
„Man nėra žinoma bei atsakingos institucijos nėra nustačiusios, kad viceministras galėjo turėti privačių interesų konfliktą“, – tikino užsienio reikalų ministras.
„Formaliai tai yra neigiama, bet tokių klausimų mums kyla, kalbant apie finansavimą įvairių demokratijos fondų institutų ir panašių dalykų, ir asmeninių klausimų“, – sakė S. Skvernelis.
Pirštu durta ir į diplomatų paskyrimus. Naujus paskyrimus gavo ir Landsbergio jau buvęs viceministras, ir Dainiaus Kreivio žmona, ir Šimonytės prezidento rinkimų štabo vadovas, ir Pavilionio draugas, ir net Liberalų sąjūdžio kandidatas Seimo rinkimuose. O ambasadoje Vatikane, anot opozicijos, labiausiai patyręs darbuotojas yra vairuotojas.
„Kvestionuoti jo paskyrimą nėra jokio pagrindo“, – teigė G. Landsbergis.
„Tų atsakymų negavome, požiūris toks, kad žinote, karavanas eina, o jūs palokite, viskas čia pas mus gerai, Lietuvos interesai nėra svarbūs“, – tikino S. Skvernelis.
Vis tik salėje ginti Landsbergio suskubo ir jo partiečiai, ir koalicijos partneriai.
„Man atrodo, kaip kokio pikto nekvalifikuoto žurnalisto kabinėjimasis prie prelegento, na, tu tą atsakyk, tu tą atsakyk, o kodėl tas diplomatas, o kodėl tas ambasadorius? Prie ko nors reikia prikibti“, – tikino Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Mūsų laikais yra labai nemažai politikos administratorių ir labai nedaug politikos idėjų generatorių. Šitas politikas, kurį šiandien opozicija interpeliuoja, yra pastarasis“, – teigė Konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Užtarti partijos pirmininką nusprendė ir Šimonytė, pareiškusi, kad stoja į Tėvynės sąjungą.
„Teigiama, kad Lietuvos pavyzdžiu dėl atstovybės niekas nepasekė. Bet faktai rodo, kad atstovybes Taivane turi keliolika ES valstybių“, – sakė ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Šimonytė žongliravimas faktais skamba keistai – tiesa, kad atstovybes Taivane turi keliolika ES šalių, bet faktas tas, jog jos atstovybes atidarė anksčiau nei Lietuva. O Lietuvos pavyzdžiu Vakaruose niekas nepasekė – Taivanui daugiau niekur Europoje neleista atsidaryti atstovybės Taivano vardu – tik Taipėjaus, kuris neerzina Kinijos. Taigi, opozicija teisi – mūsų pavyzdžiu Vakaruose nepasekė niekas.
„Todėl ir siūlau diskutuoti išties užsienio politikos klausimu. Antraip visa šitai labiau panašėja į interpeliaciją vien dėl garbingos pavardės“, – rėžė premjerė.
Komisija, kurioje daugumą turėjo valdantieji, nubalsavo, kad Landsbergio atsakymai tinka. O tada valdantieji parodė jėgą ir Seimo salėje – palaikymą ministrui išreiškė 73 seimūnai. Interpeliaciją Landsbergis atlaikė.
Landsbergis pagal visuomenės apklausas yra vienas nepopuliariausių šalies politikų.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.