Lietuvių vasarą gadina ne tik lietus, bet ir užsikrėtimų COVID-199 statistika. Ji milžiniškais šuoliais kopia aukštyn ir praėjusią parą jau priartėjo prie keturženklės ribos – užfiksuoti 984 atvejai, 1 žmogus mirė. Kyla nauja susirgimų banga.
„Mes esame toje bangos pradžioje, jau birželio mėnuo parodė, kad sergamumo skaičiai kilo 5 procentais dienos skirtumas, 10 procentų, dabar jau 25“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Ekspertai prognozuoja, kad piką COVID-19 gali pasiekti jau vasarai baigiantis.
„Gali būti ant sandūros, vasaros ir rudens, nes kiek rodo patirtis, visos tos bangos nebūna ilgalaikės, porą mėnesių kilimas ir porą mėnesių nusileidimas“, – kalba Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.
Tad vėl prisimenamos apsaugos priemonės. Kauno poliklinika šią savaitę dalina pacientams kaukes ir prašo jas dėvėti, einant pas gydytoją, o kitą savaitę toks prašymas įstaigoje jau taps reikalavimu.
„Nusprendėme, kad nuo kitos savaitės kaukės bus privalomos, nes karščiuojantis žmogus atvyksta, jei jis be kaukės ir kiti be kaukių, tai tada infekcija plinta laisvai, o šito mes nenorim, norim tam užkirsti kelią, nes nebeliks, kas gydo“, – teigia Kauno poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.
Sveikatos apsaugos ministerija griežtinti ribojimų nesiima, laukia ir sako, kad dėl kaukių dėvėjimo gali apsispręsti kiekviena įstaiga atskirai. Esą kol kas bus apsiribota rekomendacijomis.
„Išlieka rekomendacijos dėvėti kaukes, vėdinti patalpas ir plauti rankas, tas niekas nedingsta ir derinamos rekomendacijos rudens sezonui, tiek ir vakcinacijos strategija“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ginreta Magelinskienė.
Specialistai atviri, privalomas kaukių dėvėjimas gali sukelti didelį visuomenės pasipriešinimą. Štai kalbinti šiauliečiai dėl kaukių dėvėjimo dalijasi į dvi stovyklas:
„Man tos kaukės, nu išvis nereik, jei tu pasiskiepijai ar neskiepijai – ar ne, nu vėl pinigų plovimas…“
„Neverta jokiu būdu, neverta, nesąmonė.“
„Pasaulinio mąsto afera buvo padaryta, buvo dirbtinai sukurta.“
„O ką daryti, jei reikės, tai reikės, o jei vėl išplis šita… Reikės ir dėvėsim.“
„Iš dalies gal ir reikėtų, nes daug sergančių ir yra visokiausių.“
Epidemiologai primena, kad kaukes nešioti derėtų ypač uždarose erdvėse, kur virusas greičiau plinta.
„Vyresnio amžiaus žmonės lanko tikėjimo, bažnyčias, sėdi tikrai labai glaustai. Tai tikrai ta kaukė nepakenks nei grožiui, nei sveikatai, jei ją užsidės, ir be abejo, jauni žmonės, jeigu tai yra ilgiau trunkantys pobūviai“, – aiškina D. Razmuvienė.
Medikai pastebi, kad COVID-19 Omikron atmainos BA4 ir BA5 potipiai sparčiau plinta, bet dauguma gyventojų serga lengva forma. Tačiau šios atmainos pavojingesnės vyresniems žmonėms, sergantiems gretutinėmis ir ypač onkologinėmis ligomis. Tą patvirtina ir Kauno ligoninės vadovai. Čia užimta 30 – pusė koronavirusu sergantiems pacientams skirtų lovų. Reanimacijoje – kol kas nė vienos.
„Jauni žmonės ligoninėje neguli, nebent labai išskirtinais atvejais. Dauguma vyresnio amžiaus, kurie neturi pilnos vakcinacijos. Ir pastaruoju metu atkreipėm dėmesį, kad tai onkologinėmis ligomis sergantys pacientai, kurie turi sveikatos problemų ir paūmėjimas sergant covidu“, – kalba Kauno ligoninės direktorė medicinai Diana Žaliaduonytė.
Šiuo metu Lietuvos ligoninėse gydomi 102 COVID-19 sergantys pacientai, 8 reanimacijoje.