Tokiai politologės minčiai tv3.lt naujienų portalo laidos „Dienos pjūvis“ metu pritarė ir buvęs premjeras Gediminas Kirkilas.
Ponia Rima, kada kalbame apie neteisėtus migrantus, atrodo, jog Vyriausybė turės priimti tam tikrus sprendimus tiek dėl jų išlaikymo, tiek dėl vaikų mokymo ir t.t. Tai kainuos pinigų, o lietuvių nuomonė dažniausiai yra neigiama šiuo atveju. Ar nebus taip, kad Vyriausybė rūpindamasi pabėgėliais dar labiau susikraus neigiamą nuomonės ir įvertinimų bagažą iš žmonių?
R. Urbonaitė: Aš manau, kad šiai Vyriausybei dabar reikia kuo mažiau galvoti apie reitingus. Tai apskritai yra bloga strategija, ypač tiems politikams, kurie yra valdžioje, todėl, kad jei tu tarnauji reitingams, bet ne valstybei – tai rezultatas ir bus atitinkamas.
Aš suprantu žmonių nepasitenkinimą todėl, kad mes turime problemą, kurios galėjome neturėti, turime papildomas išlaidas, kai mums patiems tų pinigų trūksta, bet mes kalbame apie žmones, kurie jau yra čia. Jie nėra spintos, kurias tu gali išvežti, sudeginti, utilizuoti ir t.t.
Mes negalime tų žmonių, kurie jau yra čia, tiesiog paimti ir kažkaip eliminuoti iš mūsų problemų sąrašo ir darbotvarkės. Natūralu, kad Vyriausybei reikės priimti sprendimus. Atkreipčiau dėmesį į tai, kad tai yra klausimai, kurie nemaža dalimi yra reguliuojami virš nacionaliniu lygmeniu.
Kitaip tariant, Europos Sąjunga turi savo atskirą politiką kalbant apie migrantus, tai yra tarptautiniai tam tikri įsipareigojimai. Norime mes to ar nenorime – mes turime tą situaciją, kai tiems žmonėms reikės suteikti pagalbą ir ta pagalba kainuos.
Mes negalime tų žmonių paimti, spragtelėti pirštais ir kažkur panaikinti. Taip nėra ir tą reikia suvokti. Aš suprantu, kad tai dar viena papildoma problema, papildomos išlaidos iš biudžeto, bet tokia šiandien yra realybė ir mes nieko negalime padaryti.
Vienintelis dalykas, kuriuo dar galime pasidžiaugti, yra tai, kad mes turime virš 4 tūkst. žmonių, kuriems reikės padėti, bet ne 40 tūkst., o galėjo būti ir taip.
Jūs sakote, kad reitingams tarnauti nėra gerai, tačiau Vyriausybė tikėtina jaučia įtampą šioje vietoje ir, kai mes kalbame apie Covid–19 situaciją, kai bus svarstoma skelbti karantiną ar ne, dėl įtampos jo greitai skelbti tikėtina nenorės.
R. Urbonaitė: Karantino, pirmiausia, niekas nenorės skeblti dėl įvairių priežasčių – ne tik dėl reitingų, bet ir dėl to, kad karantinas stabdo verslus. Tai vėl papildomas finansinis krūvis pačiai valstybei. Čia niekas nėra suinteresuotas tuo karantinu. Politikai tuo labiau, nes tai yra ilgalaikės pasekmės.
Pasekmės reitingams taip pat yra ir mes matėme, kai prieš metus buvusi Vyriausybė delsė su griežtesniu karantinu ir sulaukėme tokių pasekmių, kurių galėjome išvengti, bet delsė todėl, kad tuo metu buvo rinkimai.
Aš viliuosi, kad reitingų faktorius nebus pirmame 5-tuke. Nors neabejoju, kad Vyriausybė jaučia įtampas, tačiau tai labiau susiję su protesto potencialu. Tie visi išėjimai į gatves nėra niekam malonūs, kad kažkokia visuomenės grupė yra tiek nepatenkinta.
Bent jau Ingrida Šimonytė labai akivaizdžiai nedemonstruoja orientavimosi į reitingus. Tai yra neblogas ženklas, bet politikas ir yra tam politikas, kad jis negalvotų savo politinės karjeros pabaigti tik vieną kadenciją pabuvus valdžioje.
Ingrida Šimonytė gal ir negalvoja apie reitingus, bet partija tikrai galvoja ir, kai skelbiamos visuomenės apklausos, o jos rodo, kad socialdemokratai su valstiečiais juos lenkia, tada susimąstoma, kaip bus. Ponas Kirkilai, ar Vyriausybė jaučia spaudimą?
G. Kirkilas: Nemanau, kad Ingrida Šimonytė dirba reitingams. Tai ne tas politikas, gerai ją pažįstu ir ne vienerius metus dirbau viename komitete, bet yra partija, kuri stebi reitingus. Tada prasideda įtampos ir visi pradeda mąstyti, kur jie bus kitų rinkimų sąraše.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.