Tiesa, nors kainos kandžiosis mažiau nei pernai, dalies žmonių tai neguodžia: mat šiuo metu Lietuvos didmiesčių gyventojų skolos už šildymą siekia milijonus eurų.
Įsibėgėjant rudeniui, Vilniaus skulptūros pasipuošė šiltais šalikais. Taip Vilniaus šilumos tinklai primena gyventojams apie artėjantį šildymo sezoną ir ragina tinkamai jam pasiruošti. Žalias šalikas papuošė ne tik kunigaikštį Gediminą, bet ir lietuvių rašytoją Žemaitę bei kitas sostinėje stovinčias skulptūras.
Nors daugiabučių radiatoriai dar šalti, jau aišku, kiek Lietuvos gyventojai mokės už centrinį šildymą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba skelbia, kad šių metų spalį vidutinė centralizuoto šildymo kaina be pridėtinės vertės mokesčio Lietuvoje sieks 7 centus už kilovatvalandę. Tai yra maždaug trimis centais mažiau nei pernai spalį, bet vis tiek brangiau nei 2021 metais.
Tarptautinė biokuro birža „Baltpool“ teigia, kad dar neaišku, kiek tiksliai šildymas kainuos visą šaltąjį sezoną, tačiau preliminariai spėja, kad šiemet centrinis šildymas bus vidutiniškai penktadaliu pigesnis nei pernai. O pagrindinė kainų mažėjimo priežastis – pigesnis biokuras.
„Pirmiausia miškų urėdija žymiai padidino paruošimus žaliavos. Jie toliau reikšmingai didėja, kas leido patiekti į rinką žaliavą ir kainas stabilizuoti“, – teigia Energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Biokuro rinka tuo metu sukrėtimą turėjo labai rimtą dėl to, kad į Lietuvą buvo uždrausta importuoti Baltarusijos biokurą, jis sudarė 30 procentų viso šalyje sunaudojamo kiekio, tai tuo metu visi labai emociškai manė, kad tiesiog biokuro pritrūksim apskritai, bet realybė buvo tokia, kad mes jo nepritrūkome ir kaina, ji visą sezoną krito“, – sako „Baltpool“ prekybos skyriaus vadovas Vaidotas Jonutis.
O ir dabartinės dujų kainos sunkiai palyginamos su pernykštėmis.
„Labai mėgstu atsiminti tą situaciją, kurioje buvo tuo metu, dujų kaina kainavo 10 kartų daugiau nei dabar“, – teigia „Baltpool“ prekybos skyriaus vadovas Vaidotas Jonutis.
Tiesa, kartais mažesnė dujų kaina dar nereiškia ženklaus pigimo sąskaitose. Mat gyventojams dujas tiekiantis „Ignitis“ dujas pirko anksčiau ir brangiau. Dėl to tik dujomis namus šildantys gyventojai mokės didesnes nei biržos kainas.
„Dalis dujų buvo apdrausta, užperkant jas iš anksto, tai yra sprendimas reguliatoriaus, kuris derintas su įmone ir derintas su ministerija ir aš manau, kad tai protingas sprendimas. Niekas negalėjo pasakyti, kad kainos važiuos į vieną ar kitą pusę, todėl draudimas yra būtinas“, – tvirtina Energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Kontraktas dėl dujų tiekimo yra sudarytas metų pradžioje, kai kainos buvo aukštos. Kadangi kontraktas ilgalaikis, tas jo efektas yra perduodamas vartotojams“, – sako „Baltpool“ prekybos skyriaus vadovas Vaidotas Jonutis.
Situacija miestuose skiriasi
Pernai iš Lietuvos didžiųjų miestų spalį brangiausiai už šilumą mokėjo Panevėžio gyventojai, o sostinė galėjo pasiūlyti gerokai mažesnę kainą. Šiemet situacija priešinga. Nors šiemet spalį vilniečiai mokės už šilumą mažiau nei pernai, Panevėžyje, Šiauliuose, Klaipėdoje ir Kaune daugiabučių gyventojai plos dar menkesnes sumas. Brangiausiai spalį už šildymą mokės Biržų gyventojai, čia centrinio šildymo kaina viršija 12 centų už kilovatvalandę, pigiausias šildymas Kaune.
„Mus jeigu lyginti Vilniaus miestą, su praėjusiais metais tai 10 procentų pigiau“, – tvirtina Vilniaus šilumos tinklų atstovas Laurynas Jakubauskas.
Tik kai biokurą deginanti Vilniaus kogeneracinė jėgainė pradės veikti visu pajėgumu, sostinės gyventojai galės džiaugtis dar mažesnėmis sąskaitomis už šildymą.
„Iki praeitų metų dujos sudarydavo 60 procentų, biokuras 40 procentų. Tačiau Vilniaus kogeneracinei jėgainei pradėjus pilnu pajėgumu dirbti Vilniuje bus lygiai taip pat bus 90 procentų biokuro. Šiai minutei būtent yra tas lūžio taškas ir tikrajam šildymo sezonui mes jau turėsime pilną naują kuro struktūrą“, – teigia Vilniaus šilumos tinklų atstovas Laurynas Jakubauskas.
Nors šildymas pigesnis, gyventojams papildomų problemų pridaro skolos už šildymą. Vien didmiesčių šilumininkai skaičiuoja, kad gyventojų skolos siekia apie 16 milijonų eurų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.