Kokias galimybes suteiks Covid-19 pažymėjimas, TV3 žinių „Dienos komentare“ kalbėjo Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Jau kitą savaitę turėtų įsigalioti vadinamasis žaliasis pasas. Kokia jo dalis įsigalios ir ką ji mums duos?
Pirmas dalykas, tai žinau, kad vieni kitus stengiasi edukuoti, kviečia ir visos Europos Sąjungos tarnybos, kad visi vienodai vadintume tai Europos Sąjungos skaitmeniniu Covid-19 pažymėjimu. Aišku, tų pavadinimų čia yra ir daugiau.
Bet esmė ir pagrindinė žinutė yra tokia, kad nuo liepos 1-os dienos jau tikrai visoje Europos Sąjungoje ir dar pridėkime Šengeno šalis, kas yra labai svarbu, Lichtenšteinas, Norvegija, tarp visų šitų šalių keliavimui judėjimo sąlygos bus laisvesnės tiems, kurie atitiks tam tikras sąlygas.
Dabar sako, kad nuo liepos 1-os, bet nuo kitos savaitės jau irgi kažkokią dalelę jis pradeda veikti?
Taip, pirminė idėja buvo, kad visi tikrai startuotų nuo liepos 1-os, bet kadangi jau buvo daromi atitinkami bandymai, skirtingose šalyse jau yra skirtinga pažanga, tai jau 7 šalyse – Bulgarijoje, Čekijoje, Danijoje, Vokietijoje – jis jau galioja nuo birželio 1-os. Mūsų žiniomis šią savaitę turi prisijungti ir Estija, Austrija, Italija, Portugalija. Na, o Lietuva, mes taip pat norėtume pajudėti kaip tik galėsime greičiau.
Jeigu nuo liepos 1-os jau bus bendra erdvė, kur mes galėsime laisviau judėti, ką mums duos tas pažymėjimas?
Pagrindinė žinutė, kurią turėtume sau priimti yra ta, kad Europos Sąjungos skaitmeninis Covid-19 pažymėjimas visų pirma yra skiriamas laisvesniam judėjimui, tai yra labai svarbu. Ir reikia suprasti, kad kiekvienoje šalyje, jau šalies viduje tam tikros paslaugos, atlaisvinimai, galimybės, jos gali skirtis. Todėl yra toks Europos Sąjungos mastu padarytas tinklapis reopen.europa.eu, kuriame kiekvieną kartą vykstant reikėtų visgi pasitikslinti, nes kiekvienoje šalyje bus skirtingos galimybės.
Tarkime, kad mes pasiimame tą pažymėjimą, važiuojame į tą šalį, kuri yra prisijungusi prie to. Ar tai reiškia, kad mums nereikės atvykus testuotis, izoliuotis paskui iš tos šalies grįžus, ar mums nereikės? Ką mums apskritai tai duoda? Nes tos didesnės galimybės skamba gražiai, bet realybėje kas?
Šiuo atveju labai svarbi žinutė – jokios saviizoliacijos. Bet jūs turite būti pasiskiepiję arba persirgę, ir tas persirgimas turi būti užtvirtintas tyrimais ir tada 180 dienų galioja, arba turite būti pasidarę atitinkamą testą, kuris galioja 72 valandas.
Dabar mes girdime, kad tas žaliasis pasas bus naudingas ir šalies viduje. Kokios jo funkcijos bus kitokios negu vadinamojo galimybių paso?
Kitokių nebus. Tiesiog tie, kas atvyks į mūsų šalį, jiems nereikės rūpintis nacionaliniu galimybių pasu. Tačiau noriu pasakyti, kad jeigu neplanuojate keliauti, manau, kad šalies viduje šiuo metu technologiškai yra kur kas patogiau naudotis galimybių pasu. Tuo labiau, kad ir jo sąlygos yra liberalesnės. Mūsų galimybių pasas leidžia naudotis, jei esate vakcinuoti ir viena „Vaxzevria“ doze po keturių savaičių, tuo tarpu Europos Sąjungos skaitmeninis Covid-19 pažymėjimas be išimčių reikalauja pilno vakcinavimo proceso, abiejų dozių.
Tai tie žmonės, kurie paskiepyti viena „AstraZeneca“ vakcina, to paso negaus ir negalės keliauti laisvai?
Ne, būtent Covid-19 pažymėjimui reikalingas yra pilnas vakcinavimo procesas arba jūs galbūt esate persirgę, arba pasidarėte tyrimą.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.