Apie tai, kaip ruošiamės gynybai ir kodėl skiriasi pozicijos dėl grėsmės Lietuvai, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja aukšto rango Lietuvos karininkas, buvęs Lietuvos Respublikos kariuomenės vadas Arvydas Pocius ir Seimo narė Dovilė Šakalienė.
LAIDĄ „DIENOS PJŪVIS“ RASITE STRAIPSNIO PRADŽIOJE.
Svarbiausios dienos naujienos, ekspertų ir politikų įžvalgos bei komentarai aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ – kiekvieną darbo dieną naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play.
Užsienio reikalų ministras ir didžiausios valdančiosios partijos vadovas Gabrielius Landsbergis interviu pareiškė, kad dabartinė pasaulio saugumo architektūra griūva. NATO nebūtinai suveiks taip kaip įsivaizduojame, tad iškilo egzistencinė grėsmė valstybingumui.
Vokietijos užsienio politikos tyrimų institutas ) nesenai paskelbtoje ataskaitoje konstatuoja, „Maskvai prireiks nuo šešerių iki dešimties metų, kad atkurtų savo ginkluotąsias pajėgas. Per šį laikotarpį Vokietija ir NATO turi sudaryti sąlygas, kad ginkluotosios pajėgos atgrasytų ir, jei reikia, kovotų su Rusija. Tik taip galima sumažinti kito karo Europoje riziką“.
Esant tokiems pareiškimams, šalyje turėtų būti įvesta pasiruošimo visuotinei gynybai sistema. Krašto apsaugos finansavimui turėtų būti skiriama ne minimalūs 2,5 proc. BVP, o kokie 6 proc. BVP (Tiek įprastai skirdavo Izraelis). Nieko nelaukiant įvestas visuotinas šaukimas. Skubiai atidaromos amuniciją, dronus ir kitą kovinę įrangą gaminančios gamyklos. Suvalkų koridoriuje turėtų būti statomi gelžbetoniniai įtvirtinimai, vyktų minavimo darbai.
Bet viso to nėra. Kodėl?
Pavasarį teko tinklalaidėje klausytis amerikiečių gynybos ekspertų diskusijos. Užėjo kalba apie Lietuvą ir mūsų požiūrį į saugumą. Amerikiečių karo ekspertas tiesiai šviesiai pasakė, Lietuvos politikai mėgsta pūstis, jog seniai numatė Rusijos grėsmę, o vakariečiai mūsų neklausė. Suprask, lietuviai viską žino, o pasikėlę vakariečiai tinkamai neįvertina pranašiškų įžvalgų.
Amerikiečio atsakymas: „kalbas apie būsimą karą pirmą kartą išgirdau 2008 m. po Rusijos – Gruzijos karo. Lietuva kalbėdama apie grėsmę pati, be kalbų, nieko nedarė“. Angliškai tai vadinasi we do not put your money where your mouth is.
Tai tik tebuvo retorika, bet ne nuoširdus tikėjimas tuo ką sakai. Gąsdindamas sieki mobilizuoti savo elektoratą. Arba išgauti didesnių saugumo garantijų iš užsienio partnerių. Panašu, kad pas konservatorius seniai labai gerai su retorika, bet su darbais iki šiol sudėtinga.
Panika kenkia mūsų valstybei, jos ekonominei gerovei ir saugumui. Jei nesame pasirengę, bet sakoma, kad tuoj bus oi, tai siunčiame signalą eiliniams žmonėms, verslui ir užsienio investuotojams, kad laikas nešti kudašių iš Lietuvos.