• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kelių mėnesių ar net gerokai ilgesnės laukimo eilės pas gydytojus daugelio jau nebestebina. Su panašia realybe susiduria ir norintieji gauti itin populiarėjančias ortodontinio gydymo paslaugas. Kai kur situacija darosi kritiškai sudėtinga – štai Žalgirio klinika paskelbė dėl gydytojų stygiaus apskritai stabdanti naujų pacientų registraciją pas šiuos specialistus. 

Kelių mėnesių ar net gerokai ilgesnės laukimo eilės pas gydytojus daugelio jau nebestebina. Su panašia realybe susiduria ir norintieji gauti itin populiarėjančias ortodontinio gydymo paslaugas. Kai kur situacija darosi kritiškai sudėtinga – štai Žalgirio klinika paskelbė dėl gydytojų stygiaus apskritai stabdanti naujų pacientų registraciją pas šiuos specialistus. 

REKLAMA

Apie tai, ko imamasi, norint išspręsti ilgų eilių pas medikus bėdą, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo narys Antanas Matulas ir Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Ponia Auristida, ar aš teisingai suprantu, kad eilių susiformavimas ir vietų vizitams pas medikus trūkumas regionuose ir miestuose atsiranda dėl skirtingų priežasčių – miestuose dėl nepakankamo paslaugų finansavimo, o regionuose dėl medikų trūkumo?

REKLAMA
REKLAMA

A. Gerliakienė: Jeigu žiūrėsime į paviršutines priežastis, tai taip, jūs jas įvardinote teisingai, tačiau šių priežasčių šaknys yra labai gilios, sisteminės. Pavyzdžiui, partijos, kurios įsipareigoja skirti dėmesį sveikatos sistemai ir ją vystyti, įsipareigojimų nevykdo. Dabartinė koalicija turėjo įsipareigojimą vystyti šeimos gydytojo instituciją, tačiau judama priešinga kryptimi, galios centrais tampa ligoninės. 

REKLAMA

Kai jūs sakote, kad galios centras turėjo būti šeimos gydytojų institucija, bet perėjo į ligonines, ką konkrečiai turite omenyje?

A. Gerliakienė: Dabar yra ruošiama reforma, įstatymas, kuris turi įsigalioti jau rugpjūčio mėn. Pagal jį šeimos institucija tampa savivaldybių sveikatos centro dalimi, pirmine grandimi. <...> Modelis buvo pasiimtas iš Danijos, bet pasiimta tik tai, kas politikams buvo patogu, o, kadangi buvo taikomas nepilnas modelis, jis ir nesuveikė taip, kaip tikėtąsi. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip suprantu, jūsų požiūriu, naujoji reforma medikų trūkumo regionuose ar finansavimo trūkumo miestuose nesprendžia?

A. Gerliakienė: Į tai absoliučiai nekreipiama dėmesio. Nei į medikų paruošimą, nei į strateginį planavimą, nei į poreikius. Jau antrus metus prašome ministerijos suskaičiuoti, kiek realiai yra medikų, ne pagal etatus, ne pagal licencijas, o galvomis, nėra tokios politinės valios. <...> Daug dalykų šiandien kategoriškai nėra sprendžiami ir aiškinama, kad viskas yra teisėta ir viskas yra teisinga. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pone Matulai, kalbant apie medikų trūkumo arba nefinansavimo problemą, kas buvo padaryta tam, kad bent šiek tiek eitume į šviesą?

A. Matulas: Noriu sureaguoti į eilinę masinę kritiką. Pasakyta daug netiesos ir neteisingos informacijos. Na, kad ir pasirinktas ligoninių stiprinimo argumentas yra absoliutus melas. Rajono savivaldybėse, kuriose yra likusios mažosios ligoninės, kur yra nemažai privačių gydytojų kabinetų, pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas, bus sukurtas regioninio bendradarbiavimo modelis, kad žmogus nebūtų siunčiamas į didžiųjų miestų poliklinikas, bet bendradarbiaujant žmogui būtų suteikiama pagalba vietoje. <...> Betvarkė turi kažkada baigtis.

REKLAMA

Vyriausybės strateginės analizės centras (toliau – STRATA) paskelbė, kad sveikatos priežiūros specialistų trūksta jau dabar ir dar labiau trūks ateityje. Kokių yra galimybių spręsti šią problemą? 

A. Matulas: Taip, problema yra. Statistiškai turime daugiau gydytojų, bet mažiau slaugytojų, lyginant su kitomis Vakarų valstybėmis. Klausimas, kodėl turint daugiau gydytojų, susidaro situacija, kai eilės pakankamai nemažos? Pirma, žmonės per vėlai kreipiasi. Taip pat, gydytojai atlieka daugybę funkcijų, kurių atlikti neturi, tai jau yra sprendžiama. Mes kategoriškai reikalaujame ministerijos darbą paspartinti. <...> Yra priimta daugybė sprendimų, kaip tik penktadienį buvo peržiūrėta komisija dėl rezidentų skaičiaus tam tikroms specialybėms, buvo atsižvelgta į komiteto pasiūlymą didinti trūkstamų specialistų skaičių, dirbančių ambulatorinėje grandyje, bet ne stacionarinėje. Tad, kolege, einame ta kryptimi, apie kurią jūs šnekate, tik, gal, jūs neturite tam tikrų duomenų. 

REKLAMA

Galbūt iš tikrųjų reikia kantrybės?

A. Gerliakienė: Palaukite, ar aš teisingai išgirdau, kad apie poreikį buvo diskutuojama penktadienį? Penktadienį. Turiu klausimą, kiek procentų gydytojų ir slaugytojų šiuo metu yra pensinio amžiaus, ar turite tokius duomenis? 

A. Matulas: Be abejo, turime tuos duomenis. Tai yra bendra problema, todėl yra priimtas Vyriausybės nutarimas dėl rezidentūrų bazių išplėtimas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Gerliakienė: Turiu dar vieną klausimą, jūs sakote, kad bus stiprinamos paslaugos namuose, kiek slaugytojų per metus, jūsų manymu, lieka sveikatos sektoriuje?

A. Matulas: Čia yra detalė.

A. Gerliakienė: STRATA duomenimis, šiuo metu, trūksta apie 7 tūkst. slaugytojų, reformos poreikis – didesnis bene 8 kartus. Šiuo metu sveikatos sektoriuje paruošiama apie 600 slaugytojų, iš kurių tik trečdalis nueina į sveikatos sektorių.

REKLAMA

Čia iš tikrųjų yra bėda, nes tai – labai prastai apmokamas ir labai sunkus darbas, žmonės nejaučia patrauklumo eiti būtent į slaugą.

A. Gerliakienė: Šioje vietoje niekas nėra sprendžiama, todėl, kad net ligoninėse nėra slaugos priemonių, tai kokios priemonės bus namuose?

A. Matulas: Kolege, aš jau ne kartą jus raginau bendradarbiauti, o jūs tik keliate problemas, daugiau nieko nedarote. <...> Slaugytojų ir gydytojų atlyginimai kilo ir kils, noriu priminti, kad prieš 10 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas buvo 1,5 mlrd. eurų, dabar yra 3,6 mlrd eurų. Gaila, kad daugybę metų niekas pertvarkų nesistemino, nes sveikatos draudimo sistema yra gyvulių ūkis, kuomet 24 kartegorijos žmonių gauna lengvatas. <...> Mes priešinamės, norime, kad tokių lengvatų nebūtų.  

REKLAMA

Gal galite konkrečiau, iš kur atsiranda lėšų trūkumas? 

A. Matulas: Pagrindinė problema ta, kad valstybė drausdama daugiau nei pusę žmonių, nesumoka įmokos, kurią turėtų sumokėti. <...> Šiuo metu pirmą kartą yra vykdoma sisteminės permainos, viskas įstatymuose yra priimta ir Prezidentas – teisus: įstatymai yra priimti, šiek tiek vėluoja poįstatiminiai aktai ir įgyvendinimas. Šiek tiek trūksta lyderystės dėl to, kad ministerijoje dirba 2 viceministrai iš 4 ir tai yra didžiulė problema. Aš pasiūlysiu A. Dulkiui jus skirti viceministre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Gerliakienė: Nereikia, mes bendradarbiaujame su ministru ir parašėme daug raštų, bet, jeigu ministerija ir sveikatos reikalų komitetas bendradarbiautų su socialiniais partneriais taip, kaip dera...

A. Matulas: Kaip nebendradarbiaujame?

A. Gerliakienė: Jūs nebendradarbiaujate, jūs atliekate solo. 

Visą pokalbį žiūrėkite aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Kiek dar kaltinti pačius ligonius dėl susidariusių eilių gėda klausyti šito seimo ir valdžios neprofesalumo ne bukapročiams ir melagiai valdyti šalį
Klasika. Auka kalta, kad ja banditas užpuolė. Pacientas kaltas, kad per vėlai atėjo, nes 3 mėnesius eilėje pas gydytoja lauke.

Tokia konservu taktika - tyčiotis is aukų.
Elementaru, Vatsonai
Elementaru, Vatsonai
Kas matėte Matulą, Sejoniene, Simonyte ar Landsbergį poliklinikoje eilėje?

Va jums ir atsakymas, kodel situacija medicinos srityje tik BLOGĖS.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų