Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Širvintų rajono ūkininkas pieno gamintojas Juozas Beinoras nebegali ramiai nusėdėti vietoje ir neberėkti ant valdžios, pieno supirkėjų ir pas jį atvykusių žurnalistų.
„Nueini prie karvės, reikia pirma šūdą nuvalyti, pakloti jai, bet tuo momentu, kai kloji, su uodega – brakšt! Tai nusišluostai tuos šūdus, nusivalai spenius ir pradedi melžti“, – vos tik įsijungus kameroms ėmė rėkti ūkininkas.
Šitokį Juozo pasiutimą ir pykčio proveržį sukėlė jam pasiūlyta pieno supirkimo kaina – vos 15 centų už litrą.
„Nori pamelžt? Tu galvoji, kad čia lengva pamelžt? Tai paimk kibirą, imk skudurą ir bandyk, o aš pažiūrėsiu. Ir aš galiu pakamandavot, ar kokį popieriuką parašyt. Pažiūrėsi, koks darbas, kad pieną pristatytum už 15 centų“, – niršo vyriškis.
Tam, kad už litrą pieno gautų 15 centų, ūkininkas Juozas kasdien valandų valandas eina aplink kiekvienos karvės užpakalį, o galvojantiems, kad pieno upės atsiranda beveik nieko nedirbant, vyras pravedė trumpą pieno išgavimo iš karvutės ekskursiją.
„Kiekvieną karvę reikia apeiti. Ką tu, nesupranti nieko, žurnaliste? Man kiekvieną karvę reikia apeiti, nuvalyti, pakloti, spenius kiekvienai nušluostyti. Pagalvok – 30 karvių po 4 spenius. Kiek gaunasi? 120 spenių reikia nuvalyt, vandenį pakeist reikia. Viskas užtrunka valandą laiko“, – aiškino ūkininkas.
Karvių ūkio savininkas Beinoras keliasi kasdien 4 valandą ryto ir iškart skuba į tvartą išmėžti per naktį žalmargių prigaminto mėšlo.
„Ateini, va, nuvalai šūdus, karvė uodega maskatuoja, dar gausi per veidą, pasakysi karvytei „ačiū“ ir tūpsi melžt“, – demonstravo vyras.
Alkanos karvės taip lengvai nepamelši, nes vos prisilietęs prie tešmens gali gauti iš kanopos į kaktą. Todėl kiekvienai karvei Juozas privalo patiekti šieno ir kitų pašarų. Tik po 2 valandų sunkaus rytinio darbo ūkininkas gali pradėti melžti savo karvutes. Ir šitokia procedūra kasdien kartojama po 3 kartus. Be jokių išeiginių.
„Visą laiką reikia – rytą, vakarą ir per pietus reikia eiti ir mėtyti, ir mėtyti, ir mėtyti... Jėzau, aš jau privargau visą gyvenimą, maniau, kad gal bus geriau, o nieko. Pasakas jie seka, daugiau nieko“, – piktinosi Juozas.
Šitaip vargdamas vyriškis per dieną už pieną dabar gauna vos porą šimtų eurų. Tai ašaros, kurių neužtenka apmokėti už pašarus, elektrą ir kitiems mokesčiams.
„Pusantros tonos pieno kasdien – 225 eurai. Tai kur matyta? Kiek kainuoja elektra, melžėją pasamdyti, „Sodrai“, kombikorma... Duosiu jums 200 eurų, tai sumokėkit melžėjai, „Sodrai“, – kalbėjo ūkininkas.
Juozą dar labiau pyktis ima, kai jis apsilanko maisto prekių parduotuvėje. Čia pienas, kurį jis atiduoda už kelis centus, stebuklingai pabrangsta daugiau nei 10 kartų.
„Buvau vakar parduotuvėje ir žiūrėjau. Litras pieno kainuoja 1,99 euro, sviestas – 2,70, o mums jau nuo praėjusio spalio sumažintos kainos. Tai kam tas ministras, kam tos ministerijos?“, – piktinosi Juozas.
Sunkiai dirbančiam ir nieko neuždirbančiam ūkininkui matant tokią kainų neteisybę trūksta kantrybė, tad jis skelbia daugiau nei 30 metų veikiančio pieno ūkio bankrotą. Visas savo 35 karves pasiųs į mėsos kombinatą – dešroms, steikams ir jautienos guliašui.
„Gana, karvytės, gana. Kiek aš galiu vargti? Kai baigsis viskas, duosiu mirties bausmę karvytėms. Uždarysiu tvartą, o karvėms padarysiu kryžių“, – sakė Juozas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.