Mažiausiai pasitenkinimo jaučia maitinimo sektoriaus, žemės ūkio specialistai. Tyrimo autoriai pasakoja, kad labiausiai darbuotojai pasigenda karjeros galimybių, motyvacijos iš darbdavių. O skundų viršūnėje, kaip visada – alga. Darbuotojai norėtų daugiau kaip trečdaliu didesnio atlygio.
Daug kas pasakytų, kad šiaulietė Viktorija Daunoravičienė dirba vieną saldžiausių darbų. Marketingo specialistė saldainių fabrike sprendžia, kurie šokoladiniai skanėstai pateks į dėžutes, pati kuria ir dėžučių dizainą.
„Į darbą einu kaip į šventę, nes kiekviena diena vis kitokia“, – sako projektų vadovė Viktorija Daunoravičienė.
Trečius metus „Rūtos“ bendrovėje dirbanti Viktorija tikina, kad daro kone svajonių darbą.
„Pats darbas yra motyvacija, galiu pačiupinėti galutinį produktą, kurį sukuriu, kai jis atsiduria lentynoje. Tai man didžiausias įvertinimas“, – kalba V. Daunoravičienė.
Ar panašiai mąsto ir kiti 250 fabriko darbuotojų, nežinia, tačiau personalo vadovė tikina, kad kaita įmonėje labai maža.
„Darbo sąlygos juos tenkina, darbo priemones turi tinkamas, nematerialios priemonės tenkina. Tačiau darbo užmokestis labai svarbus. Geriausia darna motyvacinių priemonių – tiek materiali, tiek nemateriali“, – teigia personalo vadovė Žydrūnė Rutkauskienė.
Visai kitoks darbuotojo portretas iš Panevėžio autobusų stoties. Juozas Morkūnas kelių kvadratinių metrų kampelyje dirba jau 20 metų. Remontuoja laikrodžius. Ir žadintuvus, jei prireikia.
„Ir akys skauda, ypač, jei su padidinimo stiklu reikia dirbti. Turi daryti pertraukas“, – sako laikrodininkas Juozas Morkūnas.
Visgi iš tėvo šį amatą perėmęs panevėžietis tikina – jei pavyks, čia darbuosis iki pat pensijos.
„Patenkintas, su žmonėmis pabendrauji, ir atneša visokių laikrodžių, tobulėji, mokaisi. Prie dūšios darbas ir dirbi. Pats sau viršininkas, nieks ant sprando nesėdi“, – kalba J. Morkūnas.
Patenkintų savo darbu žmonių Lietuvoje – 6 iš 10-ies. Taip rodo „CV-Online“ kasmet atliekamos apklausos rezultatai. Skaičius kaip ir neblogas, tačiau…
„Pasitenkinimas darbu ne taip sparčiai ir auga, kaip tikėjomės. Atrodo, darbdaviai įdeda nemažai pastangų, rūpinasi darbuotojų gerove, motyvaciniais priedais. Per 6 metus jis paaugo tik 0,6 balo. Tai nėra didelis postūmis“, – sako „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.
Kaip ir anksčiau, geriausiai darbe jaučiasi informacinių technologijų, nekilnojamojo turto, sveikatos apsaugos, farmacijos, rinkodaros sričių darbuotojai. Labiausiai – dėl draugiško kolektyvo, darbo sąlygų ir darbo pobūdžio. Apklausa rodo, kad mažiausiai pasitenkinimo darbe bent dabar jaučia žemės ūkio, maitinimo sektoriaus, žiniasklaidos atstovai.
„Žmonėms trūksta papildomų galimybių užsidirbti, jie nėra visiškai patenkinti motyvacinėmis priemonėmis, karjeros galimybėmis. Šie faktoriai vertinami 4 balais, tai tikrai nėra aukštai“, – teigia R. Karavaitienė.
Kalbinti gyventojai pasakoja apie savo darbo aplinką:
„Išnaudojo, kaip turi būti. – Kaip? – Prie staklių dirbom, pusiau automatai tokie.“
„Oi, nelabai. Sunkus darbas. Pardavėja-kasininkė, tai klientų atsiranda, tokių, kad…“
„Jau dabar nelabai patinka, bet reikia užbaigt, kiek likę. – Kokie minusai buhalterio darbo? – Atostogų negalėjimas išeit. Išeini savaitę ir viskas.“
„Pagal pomėgį pasirinkau specialybę – slaugytoja. Tai patenkinta.“
„Patenkinta, iš namų dirbu ir tikrai labai gerai.“
„Maloni aplinka, malonus kolektyvas.“
Žinoma, labiausiai, dar ir infliacijos fone, darbuotojai nepatenkinti atlyginimais. Oresnio norėtų net 7 iš 10-ies. Ir iškart nori nekuklaus jo didėjimo.
„Jų manymu, teisingas atlyginimas turėtų būti 38 proc. didesnis nei dabar gaunamas. Bet šitie skaičiai kartojasi metai iš metų“, – sako R. Karavaitienė.
Gyventojai kalba:
„O kada atlyginimo užtenka, pasakykit man? Visą laiką jo mažai.“
„Pinigai yra ne viskas gyvenime. Yra laimė ir kas tą laimę suteikia. Mažiau pinigų, daugiau džiaugsmo.“
Darbdaviai neneigia – daugiau nei pusė įmonių vis dar dirba senoviškais metodais. Penktadalis vadovų netaiko jokių motyvacijos priemonių.
„Nauja generacija, kuriems reikia duoti užduotį ir žiūrėti rezultatą, o ne kontroliuoti, kaip ją atlieka. Tai mes matome – darbdaviai keičiasi, darbdaviai supranta, bet procesas vyksta lėtai“, – sako darbdavių atstovas Danas Arlauskas.
Kai kurie gyventojai patenkinti savo darbu:
„Darbdavys girdi mane, išklauso, supranta, palaiko. Džiaugiuosi.“
„Aš mezgu. Pavargsta rankos, bet šiaip patenkinta, ir laisvalaikis, ir hobis, ir darbas.“
„Labai gražu, kai metalas lydosi, malonu, kai gali valdyti metalą skystą.“
Labiausiai darbais patenkinti jauniausieji, dar nepavargę, tautiečiai. Taip pat – vadovai, kvalifikuoti darbuotojai.