• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parduotuvėse ir toliau tenka tramdyti bandančius sukčiauti su galimybių pasu – teisėsauga jau pradėjo tris ikiteisminius tyrimus. Jų taikiklyje ir vienas užsienietis, kuriam gresia tūkstantinė bauda. Pareigūnai dar kartą pabrėžia: galimybių pasas – oficialus dokumentas ir  nusižengimų su juo tikrai netoleruos.

Parduotuvėse ir toliau tenka tramdyti bandančius sukčiauti su galimybių pasu – teisėsauga jau pradėjo tris ikiteisminius tyrimus. Jų taikiklyje ir vienas užsienietis, kuriam gresia tūkstantinė bauda. Pareigūnai dar kartą pabrėžia: galimybių pasas – oficialus dokumentas ir  nusižengimų su juo tikrai netoleruos.

REKLAMA

Lietuvoje blogėjant epodemiologinei situacijai, ekspertai ragina sekti Italijos pavyzdžiu ir dar labiau išplėsti galimybių paso naudojimą.

Mėlyną bliuzoną vilkintis vyras parduotuvės apsaugos darbuotojui parodo galimybių pasą ir įeina į parduotuvę, tačiau tikrintojui kyla įtarimas. Rytietiškos išvaizdos vyro galimybių pase – lietuviškas vardas ir pavardė. Netrukus paaiškėja, kad 49-erių užsienietis į parduotuvę bandė prasmukti su svetimu galimybių pasu ir tai jam gali kainuoti labai brangiai.

„Prokuroras kreipėsi į teismą ir pasiūlė skirti 5000 eurų baudą asmeniui. Tai laukiame teismo sprendimo“, – sako policijos atstovas Ramūnas Matonis.

REKLAMA
REKLAMA

Atvykus policijai, užsienietis paaiškina, kad neva turi savo valstybės galimybių pasą kitame telefone, o lietuviškąjį – savo darbų vadovo – nufotografavo statybininkų vagonėlyje.

REKLAMA

„Teismas kiekvienu atveju sprendžia individualiai, vertina žmogaus asmenybę, vertina pažeidimo padarymo aplinkybes ir priima sprendimą kiekvienu atveju individualiai sprendimą, bet ta bauda turbūt vis tiek bus nemaža, bus keli tūkstančiai eurų. Taip pat už tokius nusikaltimus gali grėsti ir laivės atėmimas net iki trejų metų“, – tęsia jis. 

Ir tai jau antras atvejis šią savaitę, kai teisėsauga pradeda ikiteisminį tyrimą dėl bandymo pasinaudoti svetimu galimybių pasu. Trečiasis tyrimas pradėtas dėl garsiai nuskambėjusio šio panevėžiečio pokšto: „Pasigaminau šitą avinėlių pasą. Tad su juo man turėtų atsiverti visos galimybės. Avelių pasas, sheep sertifikatas.“

REKLAMA
REKLAMA

Padirbęs Avino Barono galimybių pasą jis lyg niekur nieko pateko į prekybos centrą: „Jaučiamės tikrai išskirtiniai avinai. Va, ir vaikai avinukai džiaugiasi pramogom.“

„Norėjo turbūt „pasipiarinti“ socialiniuose tinkluose“, – svarsto prokuroras Paulius Jasiukaitis. 

„Sveiki. Tai noriu visus nuraminti, kad aš turiu tą galimybių pasą. Ir net video reportaže jį galima nuskenuoti ir patikrinti, tad čia buvo patikrintas tiesiog apsaugos budrumas, kurio tikrai nebuvo“, – savo „Facebook“ paskyroje skelbia Avinas Baronas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžietį pareigūnai išsikvietė apklausai. Jos metu vyras tikriausiai gynė savo versiją – esą čia tik montažas. Visgi maksimali bauda už dokumentų klastojimą – laisvės atėmimas iki trejų metų.  

„Matysime, kaip čia viskas baigsis Avinui Baronui“, – tikina P. Jasiukaitis. 

Teisėsauga siunčia žinią visiems – tokių nusižengimų netoleruos.

„Tai visiškai oficialus dokumentas, kuris turi juridinę galią ir suteikia tam tikras teises. O neturint tų teisių ir jomis norint pasinaudoti suklastojant, užtraukia baudžiamąją atsakomybę“, – priduria prokuroras. 

REKLAMA

Galimybę išsiimti galimybių pasą Lietuvoje turi 1 mln. 800 tūkst. žmonių. Iš jų apie 200 tūkstančių jo dar neaktyvavo. Duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius atkreipia dėmesį, kad rugpjūtį kilusi vakcinavimo banga, norint išsiimti galimybių pasą – kone visai nuslopo. 

„Piko metu mes turėjome per savaitę apie 100 tūkstančių žmonių, o dabar mes turime kažkur apie 27, ta prasme, procentą. Tai skirtumas yra 5 kartai“, – teigia duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

REKLAMA

Ir ragina sekti Italijos pavyzdžiu – dar labiau plėsti galimybių paso naudojimą.

„Dabar jis kaip skylėtas skėtis. Ta prasme, tu vis tiek būsi šlapias, bet ne tiek kaip būtum visiškai be skėčio“, – kalba jis. 

O Italijoje dabar be „žaliojo“ galimybių paso nepateksi ne tik į restoraną, barą, muziejų, mokyklą ar universitetą, bet net ir į lauko renginį, traukinius, lėktuvus. O nuo spalio 15-osios jis bus privalomas absoliučiai visiems tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus darbuotojams. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie iš darbo nebus atleidžiami, tačiau jie bus nušalinami nuo darbo. Bus į tai žiūrimą kaip į nepateisinamą pravaikštą be pateisinamos priežasties. Ir, pavyzdžiui, privačiame sektoriuje iškart jau nuo kitos dienos, o valstybiniame sektoriuje po 5 dienų jiems galės būti nebemokamas atlyginimas tol, kol jie nepristatys to žaliojo paso“, – teigia Italijoje gyvenanti žurnalistė Daiva Lapėnaitė.

REKLAMA

Skaudžias koronaviruso pamokas išmokusi Italija siekia, dar labiau paspartinti vakcinaciją šalyje. Beje, joje bent viena doze pasiskiepijo 83 procentai žmonių, Lietuvoje – vos 61 procentas. 

„Premjeras Mario Draghi nedaugžodžiauja. Jis sako, kad tai yra priemonė tam, kad mes iš tikrųjų galėtume atidaryti visą šalį. Gyventi laisvai“, – tikina D. Lapėnaitė. 

Visgi panašu, kad dalies žmonių nuomonės Lietuvoje jau nepakeisi:

„Skirstymas žmonių į kastas, į luomus… Vieni geri, kiti blogi.“

„Tiems reikalingas galimybių pasas, kas vaikšto į kavines, restoranus, barus, sporto klubus. Va tokiems reikia. O kam paprastam žmogui reikia? Į parduotuvę ateiti? Nusipirkti maisto?“

REKLAMA

„Visur, kur tik užeini, turi rodyt. Sėdai į taksi – turi rodyti. Čia išlipau – turiu rodyti. Dabar nuvažiuosiu į polikliniką – ten turiu rodyti. Čia absurdas.“

„Baisu. Todėl kad mes esame verčiami nuodus kažkokius leistis. Na, neįmanoma. Mes taip „ant vaistų“ gyvename. Dar kažką susileisti?“

Tačiau Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Zigmas Juzumas sako, kad būtent dėl tokio dalies lietuvių požiūrio šioje ligoninėje tenka stabdyti visas nebūtinas operacijas ir atverti dar du kovidinius naujus skyrius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Praėjusią parą plūstelėjo 25. paguldyti 25. buvo atvežta beveik 50, iš kurių 25 reikėjo paguldyti. Vienu metu tai yra labai didžiulis krūvis ligoninei, nes mes buvome paruošę 50 lovų, bet tiesiog vienu metu mums reikėjo sutalpinti 65 į tas 50 lovų. Tai buvo tikrai didžiulis stresas didžiulė įtampa. Ir reikėjo staigiai didinti vidury nakties lovų skaičių“, – kalba jis. 

Medikas patvirtina dauguma užsikrėtusiųjų – neskiepyti: „Apie 90 proc. ligonių yra neskiepyti, apie 10 proc. paskiepyti, kuriuos reikia stacionarizuoti.“ 

REKLAMA

O duomenų analitikui V. Zemliui-Balevičiui nerimą kelia tai, kad Lietuvoje 70-ies metų ir dar vyresnių senjorų amžiaus grupėse nepasiskiepiję apie 100 tūkstančių žmonių: „Tai vien iš šitų dviejų amžiaus grupių mes galime turėti apie 8000 mirčių ir apie 20 tūkstančių patenkančių į ligonines.“

Pastarąją parą Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 4 žmonės. 1197 virusas buvo nustatytas.

Belika jau atimti turta prie ko dar privesit banditu saika
Išsigimus Lietuva ėmė imt pavyzdžius iš Italijos. Net mažos parduotuvės su galimybių pasais. O dar melagingai rašė dėl komercinės paskirtės patalpos neturi viršyti tam tikro kvadratų pločio kad paso nereikėtų. Absurdų absurdas.
Nes tai tik sušiktas pispasis. Dulkės ir Šimonio išmislas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų