Lietuvoje užsimota ne tik panaikinti sovietinę okupaciją primenančius paminklus. Neapibrėžtam laikui nuspręsta neįsileisti jokių atlikėjų, teatro trupių ir drausti renginius, kuriuose gali šmėžuoti su Rusija ir jos režimu susiję leitmotyvai.
„Neįmanoma, kad valstybinėse įstaigose ar teatruose būtų kažkokie piliečiai, kurie atvirai propaguoja karą. Tai tiesiog yra nusikaltėliai ir nusikaltėliams negalima Lietuvoje leisti dirbti jokio darbo“, – sakė Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis.
Vilniuje greičiausiai nebeliks vasaros pradžioje Vingio parke vykdavusio renginio „Rusų kultūros dienos“, kuriame kiekvienais metais skambėdavo iš Rusijos ambasadoriaus lūpų skriejantys ir Rusiją šlovinantys ditirambai. Sveikinimo kalbas čia rėždavo ir Viktoras Uspaskich. Politikas publikai nemokamai dalindavo ledus ir iš savo pinigų užsakydavo rusiškų ansamblių.
„Rusija visame civilizuotame pasaulyje yra pripažinta, kaip agresorė ir terorizmą remianti valstybė. Be jokios abejonės neįsivaizduojamas joks renginys Vingio ar kokiame kitame parke su tos valstybės vėliavomis“, – kalbėjo V. Juozapaitis.
Tačiau yra galvojančių, kad rusiškos kultūros embargas yra blogai, o draudimais tik labiau pakenksime nei padėsime.
„Reikia galvoti, reikia žiūrėti, bet nedaryti skubiai tokių sprendimų, kad štai, už kariaujančių ukrainiečių nugaros mes suvesime sąskaitas su rusų kultūra, su rusų tauta. Tai yra žemas elgesys“, – sakė kultūros istorijos tyrinėtojas Darius Kuolys.
Visuomenininkas mano, kad Lietuva turi kaip tik plačiai atverti duris Rusijos kultūros šviesuoliams. Jie esą yra raktas į kitokią Rusiją.
„Kai kultūros ministras pasako, kad aš nei vieno rusų menininko neįsileisiu į Lietuvą, tai yra isteriškas pareiškimas. Aš kaip tik manau, kad mes turėtume rusų šviesiausius protus priimti, priglausti ir tegul jie Vilniuje ar Kaune, kaip Levas Karsavinas, kaip Vasilijus Sezemanas, tegul jie kuria, modernios ir šviesios Rusijos viziją ir tegul tą viziją neša į Rusiją“, – kalbėjo D. Kuolys.
Bet už mūsų kultūros gyvenimą atsakingi asmenys kategoriški – jokių išimčių. Nes Rusija per eilę metų į savo imperializmu paremtą politiką įtraukė daugelį kultūros elementų: sovietinius filmus, apie nostalgiją sovietmečiui bliaunančius atlikėjus ir neva visai nekaltus juokelius apie okupacinius laikus laidančius garsiausius humoristus.
„Paskutinėmis žiniomis net piratinės platformos buvo registruojamos Rusijoje, kad išlaikytų savo produkciją ir veiklą“, – sakė kultūros ministras Simonas Kairys.
Politikas neslepia, kad pokyčiai laukia ir Lietuvos rusų dramos teatro. Jis greičiausiai bus pervadintas kitaip, nes toks pavadinimas dabartinių įvykių kontekste atrodo negražiai.
„Tiek vadovė, tiek kai kurie aktoriai dalyvavo diskutuojant ir aš tikrai pajaučiau bendrą lūkestį, kad tikrai yra įmanoma ir reikalinga. Pats teatras tikrai nesipriešina, kad tas pavadinimas galėtų pasikeisti“, – teigė ministras.
Desovietizacijos politikos priešininkai baiminasi, kad gali ateiti ir su sovietmečiu susijusių rašytojų eilė. Kandidatė numeris vienas – Stalino saulę mums nešusi poetė Salomėja Neris. Jos vardu pavadintos Lietuvos miestų ir miestelių gatvės, gimnazija Vilniuje, o šalia ugdymo įstaigos – paminklas.
„Pasižiūrėkite, šitas biustas darytas disidento, skulptoriaus Vildžiūno. Ir kiek skausmo sudėta į šitą biustą. Tai yra okupacijos išprievartautos moters, kenčiančios moters vaizdinys. Ar dabar mes turime viską išbraukti? Man tai keistai atrodo tas valymasis nuo istorijos“, – kalbėjo D. Kuolys.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.