Beje, daugelyje Lietuvos miestų senjorai galėjo nemokamai mėgautis cepelinais – verslininkai šia proga vaišino už dyką.
Marijampolėje įsikūrusioje kavinėje „Torino Lounge“ žmonių gerokai daugiau nei įprastai sekmadieniais. Verslininkai iš anksto pakelbė akciją, kad senjorus cepelinais vaišins nemokamai – cepelinų dienos proga. Žmonės sužavėti tokiu pasiūlymu.
Kavinė dar ir gardžia kava pavaišino:
„Labai ačiū. Ir cepelinai skanūs, ir kavutė, ir renginys puikus.“
„Labai patinka, kad yra tokia diena – cepelinų, nė nežinojom. Mažu jau bus įrašyta, kur įrašyta.“
„Dar tokių namie neišsiverdame.“
Kavinės savininkė sako, kad per dvi savo maitinimo įstaigas cepelinais pavaišins apie 300 Marijampolės senjorų. O iš viso šiandien šioje kavinėje išvirta tūkstantis didžkukulių.
„Buvo tokia istorija, kad senjoras važiavo dviračiu iš labai toli, sakė, užėmė važiuoti visą dieną. Tam, kad pavalgytų cepelinų, nes buvo jų nevalgęs 15 metų. Finansiškai neskaičiuojame. Manau, kad atrandame daugiau nei prarandame“, – tvirtino verslininkė Vaida Radauskienė.
Senjorai sako, kad toks verslo dėmesys jiems yra labai malonus:
„Švenčiat? – Taip. Gerai pensininkams va taip, išėjimas. Pabendravimas, pasisveikini su visais.“
„Dabar tik išgirdau, kad ir pernai buvo. – Kai išgirdote, nusprendėte pasinaudoti? – Taip, su draugėmis. Gerai viskas, smagu.“
„O man tai išvis padarė šventę – vyrui nereikėjo daryti.“
Cepelinais kvepėjo ir Karmėlavoje. Juk miestelis net titluojamas cepelinų sostine. Restorane „Briedžių medžioklė“ daromi ne tik įspūdingo dydžio didžkukuliai, bet jie dar ir su gurmaniškais įdarais. Rankoves prieš cepelinų šventę raitojosi ir kavinės savininkė – per Pasaulio cepelinų dieną restoraną užplūsta klientai.
Inga Budrienė sako, kad žmonių negąsdina ir kiek pakilusios kainos – cepelinai pabrango maždaug 10 procentų.
„Pas mus yra cepelinų su elniena, yra cepelinų su lašiša, mano mėgstamiausi, kadangi nevalgau mėsos. Su grybais labai skanūs cepelinai, yra su kopūstais. Reikia užsisakyti iš anksto cepelinus su sraigių mėsa. Labai skanūs cepelinai, tokie netradiciniai“, – kalbėjo I. Budrienė.
Lietuviai taip pamėgo cepelinus, kad pamiršo, jog tai nėra tradicinis mūsų virtuvės valgis, sako etnologai. Apie didžkukulius lietuviai sužinojo prieš šimtą metų.
„Receptų knygoje, išleistoje 19 amžiaus pabaigoje, nerasime cepelinų recepto tikrai. Niekas tuomet dar nevalgė tokio patiekalo. Pirmieji cepelinų receptai pasirodo Smetonos laikais išleistose kulinarijos knygose“, – pasakojo etnologė Vitalija Vasiliauskaitė.
Anot etnologės, cepelinai pirmiausia turbūt pradėti virti Vokietijoje. Šio patiekalo pavadinimas yra vokiškas ir prigijo nuo dirižablių gamintojo pavadinimo. O lietuviams nė motais, kuri šalis pirma sugalvojo cepelinus. Prie Panevėžio esančios kavinės „Pas Katiną“ savininkė sako, kad jau 30 metų cepelinai yra populiariausias patiekalas ir išvirta jų jau daugiau nei milijonas.
„Cepelinai yra grynai klasikiniai. Tiesiog jie yra gaminami su meile, mūsų darbuotojai įdeda daug darbo, gal dėl to jie yra vertinami mūsų svečių. Per tris dešimtmečius mes esame jau išvirę daugiau nei vieną milijoną“, – sako verslininkė Silvija Katinaitė-Kavaliūnienė.
Vienas cepelinas yra įtrauktas ir į Lietuvos rekordų knygą. Prieš 19 metų Kaune išvirtas didžkukulis svėrė beveik 112 kilogramų. O Pasaulio cepelinų dieną, prieš devynerius metus, sugalvojo vienas Amerikos lietuvis.