Kokos lapai daug kur pasaulyje yra laikomi nelegalia narkotine medžiaga, o Bolivijos gyventojai tiki, kad jie gali išspręsti ir kai kurias sveikatos problemas. Melodijomis Bolivijos gyventojai pradeda tradicinę kokos lapų kramtymo šventę.
Kokos – arba kokainmedžio – lapus Bolivijos gyventojai kramto jau kelis šimtmečius – taip esą atsidėkoja gamtai už gerą derlių.
„Visada vartojame kokos lapus, nes jie yra šventi. Kokos lapai mums naudingi ir vertingi“, – sako Bolivijos Senato narė Trinidad Rocha Robles.
Ir išties, nors kokos lapai yra pagrindinė kokaino sudedamoji dalis, jie gali būti naudojami ir medicinoje, tarkime, skrandžio negalavimus gydyti ar pykinimui mažinti. O ir apsvaigti kramtant lapus neįmanoma.
Tačiau tokių vaizdų kaip Bolivijoje kitur išvysti beveik neįmanoma – pavyzdžiui, į Jungtines Valstijas šių lapų net negalima įvežti, mat jie yra uždraustų medžiagų sąraše. Dar 1961-aisiais Jungtinės Tautos kokos lapus įtraukė į narkotinių medžiagų konvenciją, kartu su kokainu, heroinu, opijumi ir kitomis psichotropinėmis medžiagomis.
Tačiau Bolivijoje kokos lapai yra praktiškai šventi. Iš jų gyventojai gamina viską, ką įmanoma. Bolivijos prezidentas siekia, kad kokos lapai būti iš šios konvencijos išbraukti, mat tai esą nėra tas pats, kas kokainas. Jei jie iš konvencijos būtų pašalinti, šalis galėtų pradėti tarptautinę prekybą produktais, pagamintais iš konkainmedžio lapų.