O Europos Sąjungos lyderiai Briuselyje bando išspręsti artilerijos sviedinių Ukrainai trūkumo problemą. Tuoj sužinosite ir ko nepavyko pasiekti Putinui per Xi Jinpingo vizitą Maskvoje.
„Duokite prašau dvi juodas... – Nemokamai kariams, o mes sumokėsime. – Sumokėsite? – Taip, leiskite susimokėti...“, –Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kažkur Donecko srityje, kur kasdien griaudi sprogimai, nusprendė užsukti į degalinę ir nusipirkti kavos.
Neeilinis vaizdelis jį pamačiusiems kariams ir civiliams. Kremliuje sėdintis, tik aktorius arčiau prie savęs prisileidžiantis Putinas, dėl tokių Zelenskio manevrų gali graužtis nagus. Zelenskis į degalinę užsuko po apsilankymo Bachmuto pašonėje, pakeliui į Charkivą. Ir fotografuojasi su visais norinčiais.
Tęsdamas vizitą po pafrontę Zelenskis jau dalinasi vaizdais iš Chersono, Posad-Pokrovskės kaimo, vos už 30 kilometrų nuo fronto linijos. Tik, deja, dar negali konkrečiai atsakyti į svarbiausią subombarduoto kaimo gyventojų klausimą:
„Svarbiausias klausimas, kada bus pergalė? – Teisingai. Bus. Bus. – Žinome, kad bus. Kad tik greičiau...“
„Rusija pralaimės šį karą. Pasaulyje nėra tokių, kurie to nejaučia. Visi tai supranta. Ir kiekvienas Rusijos žudikas turi suprasti, kad arešto orderis – tai geriausia, kas jiems gali nutikti“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Mat arešto orderis – tai ne ukrainietiška granata pašonėje.
Okupantai dabar smarkiai sustiprino puolimą ties Avdijivka, bando paversti ja antru Bachmutu. O pačiame Bachmute, kurio išsekinti orkai nesugeba palaužti, anot Ukrainos sausumos pajėgų vado Aleksandro Syrskio, tuoj gali prasidėti ilgai lauktas Ukrainos kontrpuolimas.
Panašu, kad išvadavimo nuo okupantų nekantriai laukia ir Krymas, kur Hruščivkos kaimo pašonėje netikėtai iškilo Ukrainos vėliava.
Esama informacijos, kad rusai į frontą jau priversti tempti 70 metų senumo tankus iš sandėlių.
Ukrainiečiai atvirkščiai – džiaugiasi nauja technika. Norvegija perdavė Ukrainai 8 tankus „Leopard“. O Slovakija skelbia, kad Kyjivas iš jos jau gavo 4 naikintuvus MiG-29.
Tuo metu ES sprendžia rebusą, kaip aprūpinti Ukrainą artilerijos sviediniais, kurių per dieną ji išnaudoja 6–7 tūkstančius. Briuselyje ES lyderiai renkasi aptarti Estijos sugalvotą planą.
„Milijoną sviedinių per 12 mėnesių už 2 mlrd. eurų“, – kalba ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.
„Tikiuosi dabar, kai turėsime bendrą pirkimą, gynybos pramonė turės užsakymus ir galės padvigubinti gamybą, ko iki šiol nedarė“, – sako Estijos premjerė Kaja Kallas.
Bet mūsų prezidentas sako, kad realybėje viskas sudėtingiau nei atrodo.
„Tokie dalykai, kaip pajėgumų didinimas – nėra greitai išsprendžiamas dalykas, nes tai susiję su konkrečiomis investicijomis“, – aiškina Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Prezidentas įvertino ir Europos koridoriuose bręstančius bandymus daryti išimtis Baltarusijos trąšų tranzito sankcijoms, nes neva dėl to badauja Afrikos šalys. Nausėda tikisi, kad bendrija nenusileis Lukašenkos režimui.
„Baltarusiškos trąšos gali būti vežamos per Ust Lugos uostą. Kodėl nevežamos per ten? Taip brangiau? Brangiau. Bet ar tai mūsų problema? Ne mūsų problema“, – sako G. Nausėda.
Tuo metu Vengrija, nuolat kišanti pagalius į ratus Bendrijai, ne tik paskelbė nedalyvausianti artilerijos sviedinių Ukrainai pirkimo schemoje: Viktoro Orbano biuras pareiškė, kad šalis neareštuotų Putino pagal TBT orderį. Vengrija niekaip neatsisako Putino bambagyslės. O Putinas per savo garsiakalbį Medvedevą grasina ir kitiems.
„Įsivaizduokime, kad tai įvyko. Veikiantis branduolinės šalies vadovas atvažiavo į, tarkime, Vokietiją ir jį areštavo. Kas tai? Tai karo paskelbimas Rusijai“, – kalba Rusijos saugumo tarybos vadovas Dmitrijus Medvedevas.
Putinas širsta, nes ne viskas vyksta pagal jo planą. Dienraštis „Bloomberg“ skelbia, kad Putinui ir susitikimas su Xi Jinpingu nebuvo toks sėkmingas, kaip galėjo pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Nors abu ir kėlė šampano taures ir atvirai demonstravo, kad dar labiau susitelks prieš Vakarus, tačiau, anot dienraščio, Xi Jinpingas nepasirašė su Putinu susitarimų dėl naujo dujotiekio „Sibiro jėga II“ per Mongoliją į Kiniją statybos. Putinas norėtų iki 2030 metų 6 kartus padidinti dujų srautą į Kiniją, bet Xi Jinpingui – anot dienraščio – tiek dujų iš Rusijos nereikia, jų nusiperka ir kitur, ir kinai nenori kliautis vien rusiškomis dujomis.
Nepaisant to, Jinpingo parama Putinui gali prailginti karą. Ir išlieka grėsmė, kad Kinija tieks Rusijai ginklus.