„Šventės tikrai nejaučiu, bet atsakomybę jaučiu didelę“, – teigia Blinkevičiūtė.
Juozas Olekas guodėsi: „Pirmu smuiku, ar antru, bet vis tiek groju orkestre.“
Pastaruoju metu socdemai išgyvena ne pačius geriausius laikus. Po 2012–2016-ųjų Seimo kadencijos, kai būtent jie formavo koaliciją, partija ne tik pasislinko į valstiečių šešėlį, bet ir sugebėjo suskilti, o žadėtas partijos atsinaujinimas, pirmininku išrinkus Gintautą Palucką – nepavyko.
Visgi Blinkevičiūtė aiškaus savo pranašumo prieš buvusius partijos lyderius nemato: „Niekuo aš ne geresnė, visi pirmininkai buvo geri, kodėl turėčiau būti geresnė, suprantate, niekuo ne geresnė.“
Tačiau tikslas aiškus — sugrąžinti prarastą socdemų galybę.
„Tiesiog aš stengsiuosi, kad socialdemokratai susigrąžintų savo rinkėją, kad žmonės patikėtų mumis, ir kad palaikytų mus ir balsuotų už mus“, – teigia Blinkevičiūtė.
„Vilijos daugiau akcentų į socialinius klausimus, aš daugiau pabrėžiau naujas permainas, žaliąjį kursą, skaitmenizavimą, žvilgsnį į ateitį ir partinę statybą. Galbūt bičiuliai pagalvojo, ar daugiau balsavo, kuriems labiau artimesni tie socialiniai dalykai, ar lyčių lygybės klausimai“, – pralaimėjimo priežastis svarstė Olekas.
Partijos pirmininko rinkimuose aistrų netrūko – dalis partijos moterų ir feminisčių pasipiktino, kad Olekas pasiūlė Blinkevičiūtei „sėdėti partijos vežime ir mėgautis pergalės vaisiais“. Vidinės rietenos, anot apžvalgininkų, bus vienas pagrindinių darbų tvarkant partiją.
„Minusas yra tas, kad Blinkevičiūtė lieka Briuselyje. Negirdėjome jos aiškiai deklaruotos pozicijos, ar pasiliks Briuselyje, ar persikels į Lietuvą. Reikalas tas, kad ši politinė partija, kaip ir daugelis, bet socialdemokratai, gausi partija, reikalauja labai intensyvaus darbo partijos viduje“, – aiškina politologas Lauras Bielinis.
Blinkevičiūtė populiarumo sulaukė, kai prieš 2009-ųjų metų krizę, būdama socialinės apsaugos ir darbo ministre, padidino pensijas, bet iš karto po to išvyko į Briuselyje esantį Europos Parlamentą ir už didelę europarlamentaro algą dirba ten iki šiol.
„Įtariu, kad dabar socdemai balsavo labiau už Blinkevičiūtės prisiminimus, negu kad tokia, kokia yra dabar, ji dabar kur kas mažiau pažįstama ir plačiai publikai, ir socdemams, kadangi nutolo, bet yra tas prisiminimas, kad kažkada jinai buvo labai populiari“, – teigia politologas Virgis Valentinavičius.
Blinkevičiūtė aiškina, kad bandys kalbėtis su valstiečiais ir darbiečiais dėl stiprios opozicijos, tačiau jos netenkina nesutarimai kai kuriais klausimais.
Tačiau lengvų susitarimų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis nemato: „Valstiečių ir žaliųjų sąjunga yra daug konservatyvesnė, t. y. mes labiau tradicionalistai, o socialdemokratai ir darbiečiai labiau liberalai. Tai sutarimo daugeliu klausimu paprasčiausiai būti negali, bet dirbti opozicijoje mes galime visi kartu.“
Valentinavičius griežtas valstiečių ir socdemų bendradarbiavimo klausimu: „Ramūnas Karbauskis su „valstiečiais“ apvogė rinkimų prasme Socialdemokratų partiją ir būtent jie nustūmė žemyn socialdemokratus į tą vietą, kur dabar jie yra, tai pagrindinė problema dabar yra, kaip vykdant, deklaruojant sąžiningą socialdemokratinę politiką.“
Be to, socdemai kartais stos ir į valdančiųjų pusę – pavyzdžiui, balsuojant dėl partnerystės įteisinimo.
„Mes nematome kažkokio ryškaus partijos ideologinio vaizdinio ateityje, jos išskirtinumo, kažkokių aiškių tezių, kurios išskirtų partiją iš kitų politinių jėgų“, – teigia Bielinis.
Blinkevičiūtė akcentuoja, kad dabar artimiausias tikslas – po 2-ejų metų laimėti savivaldybių rinkimus. 2019-aisiais socialdemokratai iškovojo 15 merų postų – daugiausia iš visų partijų.