Kaip sugalvojote imtis bitininkystės?
Bitininkyste susižavėjome prieš devynerius metus, būdami 17-os metų. Klasiokų tėveliai buvo bitininkai, jie pakalbino – gal pradėkite ir jūs bitininkauti. Kiekvieną vasarą galvodavome, kaip užsidirbti pinigų. Pas močiutę buvo senas avilys, atsirestauravome, čia pasistatėme ir antrą dieną atėjo kaimynas ir pasakė, kad obely spiečius yra, tai gal einame susemsime. Tai aš dar bičių iš arti nematęs užsidėjau kepurę, kartonine dėže susisėmėme tą spiečių, įleidome ir nei bitės gėlė, nei nieko.
Jūs į bitininkystę nuėjote, nes jums tai buvo įdomu ir patiko, ar jus pastūmėjo pinigai?
Ne, tikrai tas darbas nėra dėl pinigų. Pirma reikia pamilti, pajausti tą bitę. Nes kai tu ją jausi, tai tau ir seksis. Kai tu kiekvieną kartą sukdamas tą kilogramą medaus galvosi, kaip brangiau jį parduoti, tai tikrai tau nesiseks. Mes esame tie bitininkai, kurie pradėjo viską nuo nulio. Dažniausiai bitininkystė yra perimama iš kartos į kartą.
Ar teisingas teiginys, kad kai įgelia viena bitė, tai kitos pajunta tą stresą ir puola? Kaip jos reaguoja į žmogų ir puola jį?
Daug reiškia apranga. Reikia vengti juodos spalvos. Prie bičių nesirenkite juodos spalvos, nes bitė juodos spalvos nemato.
Jai tai yra pavojaus ženklas?
Taip, lyg kažkas pašalinis, priešas būtų atėjęs.
Kiek medus gali stovėti? Kiek laiko jį galima naudoti?
Tinkamai paruoštas ir tinkamai laikomas medus negenda.
Jeigu medus yra sukietėjęs, tai čia jau yra blogai?
Ne, čia yra geros kokybės ženklas.
Rimtai? Aš girdėjau tokius teiginius, kad sukietėjęs medus yra blogai, nes jis susicukruoja ir tai reiškia, kad kažkas pridėjo pridėtinio cukraus.
Ne, čia tikrai mitas. Pavyzdžiui, paėmę grikių medų mes jaučiame tokius kristalus. Dažnai žmonės galvoja, kad čia yra cukrus. Bet čia yra grikių medus su lipčiumi, su miško medumi, susimaišęs. Tie kristalai nesusijungia, arba vieni greičiau stingsta, kiti lėčiau. Tai gaunasi toks traškutis.
O iš kur jūs tiek daug žinote apie medų, jeigu niekas jūsų giminėje tuo neužsiėmė?
Be galo daug domimės, daug knygų skaitome. Man pačiam teko dvejus metus dirbti Vokietijos bityne. Manau, kad tai, ką tu perskaitai, ir tai, ką tu pamatai gyvai, yra du skirtingi dalykai. Bitininkystė reikalauja daug žinių. Čia ne tas hobis ar verslas, kuris turi penkiaženklę sumą ir iškart sekasi.
Daugiau įdomybių apie bites, medų ir brolių dvynių verslą galite išgirsti vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Ūkio šefas“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 9 val. per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: