Panevėžio apygardos teismui po ketverių metų tyrimo pagaliau atvertus aludario iš Biržų bylą buvę daryklos darbuotojai triumfuoja. Žmonės pagaliau tikisi atpildo ir teisybės.
„Aš linkiu to, kad jis atsisėstų į kalėjimą. Mes visada sakydavom jam: Dievas ne frajeris, jis viską mato. Netikėjo“, – sako buvę daryklos darbuotojai Vytautas Jakučionis ir Arūnas Kalinauskas.
Buvę alaus daryklos darbuotojai neapsikentę vergiškų sąlygų ir žeminančio daryklos vadovo elgesio įskundė darbdavį teisėsaugai. Po slapto tyrimo nustatyta, kad Biržuose ne vienerius metus tekėjo „juodo alaus“ upės.
„Sąskaita važiuoja ir kiekis važiuoja, apsidraudžia, ar ant kelio sustabdys krovinį, turi važtaraštį, bet ar jis galiojantis, negaliojantis – nežinom. Išvažiuoja vairuotojas į tą patį tašką veždamas 2 sąskaitas. Ir suprask, kuri galiojanti, kuri ne“, – teigia buvęs vairuotojas Antanas Bartaševičius.
„Ir pažemindavo, ir atostogų neduodavo, jei kažką jam atsakydavau dėl to jo alaus, kad nevešiu, ar ką, tai manęs neleisdavo atostogų, kelis metus mažindavo atlyginimą, darbų pridėdavo“, – pasakoja A. Kalinauskas.
Tyrimo metu buvo atskleista visa pagrindinio akcininko ir daryklos vadovo Juozo Narinkevičiaus sukčiavimo schema. Verdant alų jo nemaža dalis nebuvo pajamuojama nelegalią prekybą vykdant su iš anksto susitartais pirkėjais. Be to, į nusikalstamą veiklą per prievartą buvo įtraukti ir darbuotojai, kurie užsakovams veždavo alų ir fiktyvų važtaraštį, kuris pristačius prekę turėdavo būti suplėšomas.
Kadangi direktorius darbuotojus engė, supykę vairuotojai galiausiai tokias sąskaitas kaip įrodymus ėmė kaupti, o ne plėšyti.
„Aš 5-tą išvažiuoju ir 10-tą grįžtu, kai tamsu, 11-tą nakties, o atlyginimas? Minimumas ant popierių, gaudavau 400-500 eurų, bet o kur valandos pradirbtos? Nėra. Nulis“, – skundžiasi buvęs vairuotojas Vytautas Jakučionis.
„Nepatinka, sako, už vartų daug stovi, nepakeičiamų nėra, o tų valandų buvo daug, ir 14 val., yra tekę grįžti iš reiso 11 val. vakaro, išsikrauti, pasikrauti naujam reisui ir iš ryto išvažiuot 6 val.“, – dalijasi A. Bartaševičius.
„Mokesčiai sudaro apie 88 tūkstančius eurų, tai yra PVM, pelno mokestis ir akcizas. Mes dar inkriminuojam, kad direktorius pasisavino apie 160 tūkst. bendrovės pinigų. Tai naudojant bendrovės įrangą darbo ištekliais, taip pat žaliavomis buvo gaminamas alus ir nepajamuojamas buhalterinėje apskaitoje“, – kalbėjo prokuroras Kęstutis Greiciūnas.
Teisme dėl nelegalaus alaus atsidūręs aludaris tyli, kalbėti nepanoro ir direktoriui talkinusi gamybos vadovė. Apšmeižtas jaučiasi ir į teisiamųjų suolą sėdęs vienas iš alaus pirkėjų parduotuvių tinklo Kupiškyje Bočiūpių vadovas.
„Be komentarų, prašau nefilmuoti manęs, aš nesutinku, ko jūs čia mane filmuojat. Be komentarų“, – sako gamybos vadovė Astra Normantienė.
„Ji tvarkė apgaulingai apskaitą, nes buvo atsakinga už alaus gamybą. Nurodydavo sandėlininkams ir apskaitininkams, kokiu kiekiu išrašyt alui sąskaitas, taip pat pati klastojo sąskaitas-faktūras, nurodydama žymiai mažesnį kiekį“, – pasakoja K. Greiciūnas.
„Aš galvoju, kad mūsų įmone pasinaudota, nes mes esam seni prekybininkai, dirbam legaliai. Jaučiuosi apšmeižtas“, – pasakoja Kupiškio verslininkas Vilius Valintėlis.
Iš pradžių atliekant tyrimą įtarimai dėl padėjimo apgaulingai tvarkyti buhalterinę apskaitą buvo pareikšti ir 6-iems alaus daryklos darbuotojams, bet vėliau, jiems pripažinus savo kaltę ir davus išsamius parodymus, tyrimas buvo nutrauktas. Aludaris kaltę neigia, tačiau jam gresia iki 8 metų nelaisvės.