O taip pat kažin, ar deramai atlieka savo funkciją, nes nelegalai vis vien lenda į Lietuvą. Ministrės opozicijai nepavyko nuversti dėl riaušių malšinimo prie Seimo, tad dabar ruošiamasi atnaujinti ir šį tyrimą, o taip pat ištirti, ar tvora kokybiška.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė šiandien lankėsi pasienyje su Baltarusija. Domėjosi sienos stebėjimo sistemų diegimo procesu ir su pasieniečiais aptarė papildomas priemones, kurios reikalingos operatyvesniam pareigūnų reagavimui į pažeidimus.
Bilotaitė vis pasidžiaugia, kad Lietuva per rekordiškai trumpą laiką atsitvėrė fiziniu barjeru nuo Baltarusijos dėl nelegalių migrantų – tvora su pjaunančia viela. Tačiau Seimo opozicija planuoja inicijuoti tyrimą dėl to. Esą tvora už 152 milijonus eurų – nekokybiška, lengvai prakerpama, o nelegalai vistiek patenka į Lietuvos teritoriją.
„Tokių signalų gaudavome ir gaudavome iš pačių pasieniečių, ir į komitetą buvo kreipęsi. Kad, vis dėlto, tas barjeras fizinis tam tikrose atkarpose turi daug defektų. Ir galimai gal net nekokybiškos medžiagos naudojamos“, – sako Seimo narys Dainius Gaižauskas.
Parlamentaras Algirdas Butkevičius buvo Vyriausybės sudarytoje komisijoje, kuri prižiūrėjo kaip vyksta tvoros statybos. Komisijos nariams tik žodžiu esą buvo patikinta, kad statybos vyksta sklandžiai ir pagal visus reglamentus.„Jokia medžiaga mums nebūdavo pateikiama. Viską mes turėdavome priimti, informaciją, klausydami. O kažkada buvo paprašyta, gal galėtų atsiųsti informaciją raštu ir su ja būtų galima susipažinti, tai atsakymas buvo labai paprastas: tai yra slapta medžiaga. Kad nebūtų tam tik informacija išviešinama“, – kalba Seimo narys Algirdas Butkevičius.
Ministrė opozicijos įtarimus atmeta: bėdų dėl tvoros gadinimo turi ir Lenkija.
„Suprantame, kad fizinio barjero gadinimo atvejai vyksta. Mes turime savo kaimynus lenkus, kurie turi apie 600 gadinimo atvejų. Tai rodo, kad iš neteisėtų migrantų pusės tie bandymai gadinti fizinį barjerą egzistuoja tiek prie Lietuvos sienos, tiek prie Lenkijos“, – tikina A. Bilotaitė.
Ministrė sako, kad kalbų apie nekokybišką tvorą nebuvo girdėjusi.
„Tokios informacijos, tokių diskusijų neturėjome. Informacija arba kažkokia ekspertizė nebuvo daryta“, – teigia A. Bilotaitė.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas sako, kad tvora atlieka savo funkciją.
„Kaip pasieniečiai, manome, kad tai yra svarbi priemonė. Bet tai yra priemonė, o ne tikslas. Dėl to, ko gero, ir kiti gali pasitaikyti fizinio barjero gadinimo atvejai. Tačiau tas barjeras suteikia galimybę reaguoti mūsų pareigūnams ir tai pagrindinis šio fizinio barjero tikslas“, – sako VSAT vadas Rustamas Liubajevas.
Seimo Nacionalinio saugumo ir ir gynybos komiteto pirmininkas teigia, kad atlikti tyrimai parodė, jog fizinis barjeras smarkiai sumažino nelegalių migrantų srautą į Lietuvos teritoriją. Tiesa, jų dabar sumažėjo ir dėl atvėsusių orų.
„Naujausia „Frontex“ ataskaita rodo tai, kad nelegali migracija didėja visuose Europos regionuose, išskyrus rytinę sieną su Baltarusija. Kurią 80 procentų sudaro mūsų pasienis. Ten yra kritimas 30 procentų“, – tvirtina NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Ir opozicija sako neabejojanti fizinio barjero būtinybe, tik kelia klausimą, ar už tiek milijonų tvora padaryta kokybiškai.
„Politiškai matėsi, kad norima buvo parodyti visuomenei, kad Vyriausybė sugeba laiku įvykdyti darbus, kurie nebuvo numatyti ir suplanuoti. Tai politinio kapitalo užsidėti sau, užsitarnauti“, – tikina A. Butkevičius.
Gaižauskas sako inicijuosiantis naują tyrimą dėl ministrės Bilotaitės darbo.
„Aš vėl iškėliau šį klausimą ir prašau, kad ištirtume pilnai Vidaus reikalų ministerijos atliekamo darbo rezultatus. Tai čia ir riaušės, ir tvora. Nes jos defektų daug ir pažeidimų nemažai“, – kalba D. Gaižauskas.
Fizinis barjeras – tvora nuo Baltarusijos – baigta 100 procentų. Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad iki metų pabaigos, vaizdo stebėjimo sistemų pagalba, pareigūnai galės stebėti visą pasienį su Baltarusija.