Per prievartą iš kambario olimpiniame kaimelyje su visais daiktais į oro uostą išvežta Baltarusijos lengvaatletė Kriscina Cimanouskaja – saugi. Paties Lukašenkos nurodymu į Minską turėjusi grįžti 24-erių bėgikė vakar į lėktuvą lipti atsisakė ir paprašė japonų pareigūnų pagalbos. Naktį, saugoma policininkų, ji praleido Hanedos oro uosto viešbutyje.
„Dirbome visą naktį. Kalbėjomės su Kriscina, ją saugo policija, su ja kalbėjosi ir įvairios organizacijos. Ji dabar jaučiasi rami ir saugi“, – sako olimpinio komiteto atstovas Mark Adams.
Socialiniuose tinkluose pasirodė Baltarusijos programišių iškapstytos, sportininkę iš jos kambario iki oro uosto esą lydėjusių vyrų nuotraukos. Informacija nepatvirtinta, tačiau šie žmonės galimai Baltarusijos olimpinės rinktinės viduje dirbantys saugumo pareigūnai.
„Mes nežinome, kaip jai pavyko pasiekti oro uostą. Nežinome, kas ją ten atvežė. Galiu pasakyti tik tiek, kad oro uoste ji paprašė pagalbos ir mes padėjome į tai atkreipti dėmesį“, – teigia žaidynių organizatorių atstovas Masa Takaya.
Tarptautinis olimpinis komitetas kreipėsi į Baltarusiją, kad šie paaiškintų, kodėl sportininkei buvo neleista dalyvauti varžybose ir taip skubiai liepta išvykti iš Japonijos. Pirminis atsakymas – prasta emocinė atletės būklė, kurią esą nustatė medikai.
„Jos elgesys išsiskyrė. Mes ją pažįstame ir pastebėjome, kad su ja kažkas negerai. Ji kartais tiesiog nuo visų atsiskirdavo ir nenorėdavo bendrauti. Signalų, kad su mergina kažkas negerai tikrai buvo“, – aiškina rinktinės treneris Jurij Moisevič.
Pati Kriscina teigė, kad paskutinėmis dienomis pas ją nebuvo atėjęs nė vienas gydytojas.
„Paprašėme, kad jie pateiktų išsamią ataskaitą ir pasiaiškinimą. Jį peržiūrėję nuspręsime, ką daryti toliau“, – sako M. Adams.
Baltarusijos sporto solidarumo fondo vadovė Aliaksandra Herasmenia sako, kad ši situacija – politinis susidorojimas. O Baltaarusijos olimpinio komiteto pasiaiškinimas vertas pajuokos, žinant, kad jam vadovauja Lukašenkos sūnus Viktoras. Viskas kur kas paprasčiau. Kriscina prieš kelias dienas savo „Instagram“ paskyroje pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame piktinasi rinktinės vadovais ir jų priimamais sprendimais.
„Didesnio absurdo negali būti. Ir mes žinome, kas jos lauktų Baltarusijoje. Net Tokijuje su ja elgėsi taip, lyg ji būtų išdavusi tėvynę. Žinoma, kad ji išsigando ir paprašė pagalbos. Ji supranta, kad grįžus gali grėsti kalėjimas“, – tikina fondo vadovė Aliaksandra Herasmenia.
Dar vakar K. Cimanouskaja užsiminė, kad prašys prieglobsčio Europoje. Pirmiausia ji kalbėjo apie Austriją. O štai šiandien jai pagalbą siūlo lenkai, čekai ir slovėnai. Sportininkė Japonijoje pirmiausia apsilankė Lenkijos ambasadoje, kur gavo humanitarinę vizą. Skelbiama, kad iš Baltarusijos į Ukrainą išvyko ir bėgikės vyras, o Lukašenkos režimas, galimai, taiko spaudimą Kriscinos tėvams.