Europos šalims užsidarant nuo baltarusių oro vežėjų ir jų neįsileidžiant, „Belavia“ lėktuvai priversti sukti ratus danguje. Baltarusios opozicijos lyderiai vieningai sako nesustoti – ruošiasi naujai didesnei protestų bangai.
Dėl „Ryanair“ lėktuvo užgrobimo įvestų sanckijų įpykęs A. Lukašenka grasinimų ėmėsi visai Europos sąjungai. Trečiadienį šalies parlamente, kalbėdamas stiklinėmis akimis, jo besiklausantiems tarnautojams jis ėmėsi senos giesmelės. Puolė tikinti, neva Vakarai puolą šalį. Siekdamas Kremliaus paramos, aiškino, neva nuvertus jį, persversmas laukia ir Rusijos, o priešiškoms šalims ėmė grasinti atsakomosiomis sankcijomis.
Aliaksandras Lukašenka teigė: „Kaip ir prognozavome, mums bloga linkintieji namuose ir užsienyje pakeitė valstybės puolimo metodus. Jie peržengė daugybę raudonų linijų ir peržengė sveiko proto bei žmogiškos moralės ribas. Tai nebe informacinis, o modernus hibrdinis karas.“
Režimo vyriausybės vadovas Ramanas Halovčenka, Lukašenkai pristatė visą rinkinį atsakomųjų priemonių Vakarams. Grasina uždrausti importuoti nedraugiškų šalių prekes bei per šalį keliauti tranzitu.
Ekspertai sako, kad Lukašenkos režimo grasinimai rimtų padarinių Lietuvai nesukeltų.
Trečiadienį Europos Parlamente kalbėjusi Sviatlana Cichanouskaja ragina Briuselį ir toliau didnti spaudimą rėžimui.
„Lukašenka bando paversti mano šalį Europos Šiaurės Korėja. Neskaidria, nenuspėjama ir pavojinga šalimi.“
Baltarusijos opozicija pareiškė, kad ruošiasi naujai protestų bangai šalyje. Apie tai paskelbė Sviatlanos Cichanouskajos biuras, Koordinacinė taryba, Nacionalinė antikrizinė valdyba, buvusio pretendento į prezidentus Valero Capkalos štabas ir kiti baltarusių opozicijos atstovai.
Opozicijos lyderis Pavelas Latuško teigia: „Nėra ko laukti. Teroras turi baigtis visiems laikams. Pradedame ruoštis naujam aktyviam spaudimo etapui.“
Apie tai, kad pasipriešinimo diktatūrai nuotaikos Baltarusioje niekur nedingo, puikiai parodo ir tai, kas vyksta šalies teismuose. Mogiliove šešis opozicijos aktyvistus ir blogerius, dėl savo veiklos pasiuntus nuo ketverių iki septynerių metų kalėjimo, jų atsakas buvo iškalbingas.
Nuteistieji ėmė skanduoti: „Baltarusija bus laisva. Mes tikime. Mes galime. Mes laimėsime.“
Šie vyrai puikiai žino, kad kalėjime jų laukia sunkios dienos. Ypač Baltarusios tyrimų komitetui išplatintus vaizdo įrašą, kuriame matyti vos ant kojų įkalinimo įstaigoje stovintis vienas iš 400 Baltarusios politinių kalinių – Vitoldas Ashurakas.
Po kurio laiko jam suteikiama pagalba. Rėžimas tvirtina, kad vėliau vyras mirė dėl širdies problemų, nors 50-ties metų vyro žmona sako, kad jis širdies problemų neturėjo. Penkerių metų laisvės atėmimo bausmę jis atlikinėjo dėl dalyvavimo protestuose.
Lenkijoje prieglobsti radusi pagrobto Ramano Pratasevičius mama baiminasi, kad jos sūnaus kalėjime taip pat gali laukti panašus likimas. Režimo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame Ramanas manoma priverstas pasakyti, kad su juo elgiamasi gerai jos neįtikino.
„Aš tiesiog prašau visos tarptautinės bendruomenės, prašau visų žurnalistų, prašau, prašau praneškite apie tai, prašau padėkite, paskatinkitę visuomenę. Taip, tai tik vienas žurnalistas, vienas žmogus, bet prašau, pasauli, pakilk ir padėk, aš visų labai prašau, nes jie jį nužudys, jie jį užmuš“, – sako įkalinto žurnalisto mama Natalija Pratesevič.
Lukašenkai reikalavimai paleisti politinius kalinius, regis, ir toliau nė motais. Savo šiandieniniame kreipimąsi į parlamentą jis kalinamus savo šalies piliečius eilinį kartą išvadino teroristais, kurie anksčiau ar vėliau sulauks atpildo.
Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala sako: „Jis seniai yra įvardijęs priešus, priešus, kuriuos reikia sustabdyti, o dar geresniu atveju ir sunaikinti, tai eilinį kartą mes išgirdome tai, ką iš Lukašenkos lūpų esame girdėję anksčiau, kitaip tariant, jokios tolerancijos šioje šalyje opozicinei nuomonei nebus, ir pats faktas, kad sulaikytas žurnalistas yra laikomas ir vadinamas teroristu, įrodo, kokiu mastu su tuo bus kovojama iš Lukašenkos režimo perspektyvos.“
O štai Europos valstybės viena po kitos nutraukia oro susisiekimą su Baltarusija. Į Lietuvą Baltarusijos avia linijų lėktuvai negalės įskristi nuo rytoj trečios valandos ryto. Oro navigacija sako, kad draudimas paveiks dvi aviakompanijas – valstybinę „Belavia“ ir krovinių vežėją „Rubystar Airways“. Praėjusią savaitę abi jos Lietuvos oro erdve naudojosi 21-ą kartą.
Oro susiekimą su Baltarusija šiuo metu jau sustabdė Ukraina, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Čekija, Švedija ir Latvija. Paragintos Europos Sąjungos apie tai svarsto Suomija, Belgija ir Vokietija.
Didelius ratus dvi valandas šiandien suko „Belavia“ lėktuvas skridęs į Barseloną, po to kai į savo oro erdvę jo nesileido Lenkija. Išdeginęs visą kurą, kad galėtų nusileisti, lėktuvas grįžo į Minską.
„Belavia“ skelbia, kad dėl įvestų skrydžių draudimų jai jau tenka atleisti dalį darbuotojų. Tieas, jos atstovai mušasi į krutinę neva masinių atleidimų nebus – personalas tiesiog optimizuojamas. Tačiau Baltarusijos opoziciniai „Telegram“ kanalai skaičiuoja, kad „Belavia“ dėl sankcijų gali atleisti net iki pusės darbuotojų.
Tuštėja ir Baltarusijos oro erdvė. Jau 11 tarptautinių aviacijos kompanijų prenešė nukreipiančios savo lėktuvus taip, kad aplenkti Baltarusia. Tą daryti aviakompanijas šiandien paragino ir Europos Sąjungos aviacinės saugos agentūra.
Lukašenka užtarimo vėl ieško Maskvoje. Pasak Lino Kojalos, jau šį penktadienį jis planuoja keliauti į Sočį susitikti su Vladimiru Putinu. Tiesa, šį kartą kelionė užtruks, nes skristi teks aplenkiant kelyje esančią Ukrainą.