Stotelėse kabantys grafikai dar vasariniai, o dabartiniai net programėlėse neatitinka realybės. Vežėjai skundžiasi, kad trūksta vairuotojų, o vairuotojai darbą meta dėl nerealių valdžios grafikų ir dėl per mažų algų.
Pirmaisiais rugsėjo savaitės rytais kai kurie žmonės jautėsi kaip ant adatų, nes vėlavo į darbą, o to priežastis – neatvažiuojantys autobusai. Štai septinto maršruto autobusai neatvažiavo net keli iš eilės.
„Blogai vertinu, nes čia yra žmonių laikas, pavyzdžiui, jei man į vieną pusę trys persėdimai, tai kiekvienoj stotelėj po 15 minučių reikia laukti. Tai įsivaizduoju ir į kitą pusę“, – pasakoja stotelėje kalbinta keleivė.
„Mano amžiui tai, sakysim, ne tragedija, jeigu blogai nesijauti, bet jaunimui, tas kuris skuba, arba į darbą, kam reikia, tai, aišku, kad trukdosi“, – sako kalbinta senjorė.
Už viešąjį transportą Vilniuje atsakinga bendrovė aiškina, kad bėdų yra su įmone „Transrevis“, viena iš trijų sostinėje pagal sutartis keleivius vežančių bendrovių. Nors dar prieš rugsėjį, kai įprastai mieste ima kursuoti daugiau autobusų ir troleibusų, įmonė neprasitarė, kad negalės įvykdyti įsipareigojimų.
„Patikino, kad miesto poreikis, kurį mes planavome, bus užtikrintas, tačiau atėjus rugsėjo pirmai pamatėme kiek kitokius duomenis, tai yra, kad į maršrutus neišvažiavo apie 17 transporto priemonių“, – teigia JUDU viešojo transporto organizavimo vadovė Loreta Levulytė-Staškevičienė.
Tai reiškia, kad iš beveik šimto autobusų į gatves neišriedėjo kone penktadalis. Įmonei priklauso per 20 procentų miesto maršrutų. Bendrovės atstovai telefonu paaiškino – autobusai nevažiuoja, nes nėra vairuotojų.
„Šiuo metu trūksta apie 30 vairuotojų mums. Pamėginsime pakalbėti su Vilniaus miesto savivaldybe, su Vilniaus miesto susisiekimo paslaugom, pasižiūrėsime, gal dalinai kažkurių maršrutų atsisakysime iki kažkokios dienos“, – telefonu TV3 Žinioms atsakė „Transrevis“ atstovas Vladas Dapkus.
Viešai nenorėję kalbėti vairuotojai pasakojo, kad žmonės išeina, nes algos yra per mažos už tokį atsakingą darbą. Įmonės atstovas sako, kad algos prasideda nuo 1200 eurų į rankas – dirbantys naktimis ir savaitgaliais gauna daugiau. Įmonės vairuotojus vienijančios profesinės sąjungos vadovė įvardija kitą, anot jos, kur kas rimtesnę priežastį, dėl kurios žmonės išsilaksto – įtempti grafikai – kai nuo stotelės iki stotelės jie turi nuskrieti per neįmanomai trumpą laiką.
„Nuo vienos vietos iki kitos – 7 minutės, keturi šviesoforai ir reikia per 7 minutes atvažiuoti. Ar čia įmanoma taip? <...> Dabar keturi žmonės, kurie nori vien išeiti dėl greičio, jie išsigando, jie negali taip važiuot, kaip Šumacheris“, – teigia „Trasnrevis“ vairuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Janina Mankienė.
O praskriejus gatvėmis ne tik pailsėti, o ir į tualetą nueiti nėra kada.
„Vakar važiavau tris ratus, nenuėjau į tualetą, bet po po pastačiau autobusą ir nuėjau, kadangi nu ką, ką daryt“, – pasakoja J. Mankienė.
O keleiviams kol kas yra vienas patarimas.
„Keleivius ir visus raginam keliones su laiko atsarga, sekti informaciją apie tvarkaraščius judu.lt stops.lt, m.tiket programėlėje“, – variantus vardina L. Levulytė-Staškevičienė.
Tik, deja, ne visi žmonės, tas programėles turi. Vyresni vis žvilgčioja į tvarkaraščius stotelėse, bet jie seniai neatitinka realybės.
„Važinėju pas mamą į ligoninę tai parašytas vienas laikas, ateini, jis jau nuvažiavęs. Kažkaip sunkiau dabar važinėt viešuoju transportu“, – pasakoja kalbinta autobuso keleivė.
Vežėjai žada trūkstamus vairuotojus susirankioti per porą savaičių. Jei įmonė per mėnesį nepradės važinėti pagal grafiką, savivaldybė žada baudas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.