Austrijos sostinėje amerikiečių ir Irano atstovai akis į akį susitikti neketina. Su Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir Rusijos atstovais, abiejų šalių diplomatai prabangiuose Vienos viešbučiuose susitinka atskirai. Tačiau jau vien tai laikoma didžiuliu proveržiu. Dar neseniai abi šalys viena kitai atvirai grasino. Tiesa, net ir nusprendus atkurti bendravimą, ir prakalbus apie sankcijų Iranui naikinimą, prezidento Joe Bideno administracija lengvai užkasti karo kirvio nesitiki.
„Nesitikime, greito proveržio derybose. Manome, kad jos bus sunkios“, – sako Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.
Iranas branduolinį susitarimą su JAV ir dar penkiomis pasaulio galingosiomis šalimis pasirašė prieš beveik šešerius metus. Mainais už panaikintas ekonomines sankcijas Teheranas sutiko nevystyti savo branduolinės programos.
Tačiau netrukus po to, kai į Baltuosius rūmus įžengė prezidentas Donaldas Trumpas, Vašingtonas iš susitarimo pasitraukė ir pradėjo vadinamąją maksimalaus spaudimo kampaniją. Iraną apkrovė naujomis sankcijomis ir taip ant kelių parklupdė šalies ekonomiką. Įpykęs Teheranas ėmė laužyti branduolinio susitarimo taisykles ir kaupti bei sodrinti daugiau urano. Joe Bideno sprendimą grįžti prie derybų, o ne spaudimo sveikina visos susitarime likusios penkios šalys.
„Mūsų pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad Irano branduolinė programa būtų visam laikui ir patikrintinai suvaržyta ir kad Iranas užtikrintai ir visam laikui negalėtų pasigaminti branduolinio ginklo. To siekiame ne tik mes, bet ir kitos susitarimo šalys“, – pasakoja N. Price'as.
Derybininkai tikisi Irano branduolines galimybes pažaboti turintį naują sutarimą pasiekti per artimiausius du mėnesius.