O laisvietė, Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė sako nesuprantanti, kaip toks draudimas padės išspręsti pagrindinę elektroninių cigarečių problemą šalyje – šešėlinę rinką, kuriai klestint elektronines cigaretes su neaiškiais skysčiais ir net nuodais įsigyja nepilnamečiai.
Grupė parlamentarų Seime įregistravo naują siūlymą – uždrausti prekybą elektroninėmis cigaretėmis. Jų neliktų nei prekybcentriuose, nei specializuotose parduotuvėse. Tačiau norintieji esą galėtų elektroninę cigaretę nusipirkti vaistinėje, tačiau paskyrus gydytojui kaip alternatyvą nikotinui siekiant mesti rūkyti.
„Tokioje įprastinėje prekyboje elektroninių cigarečių bei pildyklių neliktų. Jas būtų galima įsigyti taip, kaip dabar galima įsigyti nikotino pleistrus, gumą ar kitas pagalbos metantiems rūkyti priemones“, – sakė Seimo narys Aurelijus Veryga.
Štai kaip į norimą koreguoti tvarką reagavo miestiečiai.
„Kraunu elektroninę. – Jeigu įsigalios nauja tvarka eisit į vaistinę? – Jei reikės, eisiu“, – tvirtino elektronines cigaretes vartojantis gyventojas.
„Gal ir gerai, išvis jas reikia uždrausti, gi nuodija žmones“, – tikino gatvėje kalbintas vyras.
„Kas nori, tas visur gaus, bet situaciją kontroliuoti reikia“, – į pasiūlymą keisti elektroninių cigarečių pardavinėjimo vietas reagavo moteris.
Pasak A. Verygos, ar cigaretės būtų išrašomos pagal receptą, ar kitaip, nustatytų Sveikatos apsaugos ministerija.
„Čia mes spėliojame, kokia būtų tvarka tų preparatų skyrimo, kurių šiandien net nėra. Juos dar reikia užregistruoti kaip preparatus, skirtus pagalbai metantiems rūkyti, ir tai yra apsisprendimo reikalas, kaip būtų nustatyta. Jei būtų nustatyta, kad tai – receptinis preparatas, tai bet kas negalėtų nueiti ir nusipirkti taip, kaip dabar bet kas negali nueiti ir nusipirkti antibiotiko be skyrimo“, – sako Seimo narys Aurelijus Veryga.
Įstatymo projektu esą siekiama sumažinti elektroninių cigarečių vartojimą ir jų prieinamumą tarp nepilnamečių, mat padėtis šalyje – apverktina. Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenimis, 2022 m. šalyje elektroninių cigarečių vartojimas toliau didėjo ir beveik dvigubai pralenkė įprastų cigarečių rūkymą.
Bent kartą per paskutines 30 dienų elektronines cigaretes rūkė kas penktas 5–9 klasių mokinys, 2018 m. – 18 proc., 2014 m. – 12 proc. Per tą patį laikotarpį rūkiusių tabako cigaretes buvo 12 proc. Valstiečio, buvusio sveikatos apsaugos ministro inicijuotą projektą pasirašė dar 25 Seimo nariai, tarp jų ne tik opozicijos nariai, bet ir valdantieji.
O Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė sako nesuprantanti, kaip jis išspręs pagrindinę problemą – elektronines cigaretes rūko nepilnamečiai, o įsigyja jų juodojoje rinkoje, tad užpildai būna neaiškių sudėčių, o dažnai ir su narkotinėmis priemaišomis.
„Man sunku pasakyt, kaip konkrečiai šitą nelegalios rinkos klausimą padėtų spręsti apribojimas suaugusiems asmenims įsigyti el. cigaretes. Nematau loginio ryšio“, – kalbėjo M. Danielė.
M. Danielė sako, kad neaišku ir, kaip gydytojas galėtų išrašyti elektroninę cigaretę, juk tai nėra vaistinis preparatas.
„Tada kas? Šeimos gydytojai taps cigarečių receptų išrašytojais? Man sunku įsivaizduoti tokį įgyvendinimą. Neaiškus ir šeimos gydytojo vaidmuo, nes šiuo metu specialistai stokoja žinių, negali pakonsultuoti netgi tų pacientų, kurie nori rinktis alternatyvas, nes jiems nepavyksta mesti rūkyti“, – sakė Seimo narė.
Kaip įstatymas išspręs šešėlinės nelegalių elektroninių cigarečių bei jų užpildų rinkos problemą, nesuprantą ir elektroninių cigarečių licencijas turintys prekybos tinklai.
„Kuo tai skirtųsi? Nežinau, gal tik tuo, kad darbuotojai, kurie dirbtų vaistinėse, tikrai žinotų mažiau apie elektronines cigaretes, įrenginius, skysčius ir visa kitą. Tai pablogintų situaciją“, – kalbėjo „Ecodumo“ atstovas Valentas Štakonas.
„Niekur tokie ribojimai neįvedami, ir elektroninės cigaretės yra lengvai prieinamos, kaip alternatyva, suaugusiems. Tai tokie papildomi ribojimai tik susiaurintų tą, tuo pačiu metu tai suaktyvintų juodąją, šešėlinę rinką“, – įsitikinęs „RoyalSmoke“ vadovas Lukas Kaleinikovas.
O LRT užsakymu atlikta apklausa parodė, kad 63 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui, kad Lietuvoje elektroninės cigaretės būtų visiškai uždraustos. Tam dažniausiai pritaria 50–74 m. moterys. O tarp 29 proc. nepritarusiųjų – dominuoja jaunimas.
Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.