O modernių technologijų pagalba galės net apžiūrėti pacientą. Esą taip bus taupomas laikas, pinigai, o pacientai gaus kokybiškas paslaugas visoje Lietuvoje.
Arūnui labai skauda inkstus, dėl to jis skubiai atvežtas į regiono ligoninę. Ten jį apžiūrėjo medikai, situacija atrodo rimta, kyla daug klausimų dėl tolimesnio gydymo. Tad medikė nuotoliniu būdu jungiasi su Kauno klinikų gydytojais, aptaria situaciją: „Šiuo atveju, pacientas skundžiasi skausmu ir jam įtariama inkstų akmenligė, turime tam tikrus tyrimus.“
Po atidžios apžiūros, tyrimų analizės medikai pasitaria ir sprendimas, ar vežti ligonį dešimtis kilometrų į Kauno klinikas, ar gydyti vietoje – jau priimtas: „Paciento nereiktų vežti į Kauno klinikas, nes liga regresavusi.“
Vyrą taip sparčiai tobulėjanti medicina stebina.
„Iš tikrųjų, realiai gal kitaip, nes žmogus mato tiesiogiai, bet jei skubus atvejis, tai čia fantastika. Aš net nustebau, kad taip galima greitai ir normaliai apžiūrėt“, – sako pacientas Arūnas.
Demonstruojant paciento apžiūrą Kauno klinikose buvo pristatomas pirmasis šalyje Telemedicinos centras. Jis veikia jau savaitę, o naujovę išbandę klinikų skubiosios medicinos gydytojai sako, kad jie ne tik pataria, bet gali net apžiūrėti ligonį.
„Neįprasta, tiriant pacientą, jo nesiliesti. Kadangi įranga yra techniškai pažangi, galim kokybiškai apžiūrėti, pavyzdžiui, galim matyti jo vyzdį, išsižiojus – matom gerklę ir net galim įvertinti dėl tonzilito“, – teigia Kauno klinikų skubiosios medicinos gydytojas Linas Darginavičius.
Tiesa, kartais po konsultacijų vis dėlto tenka pacientą gabenti iš regiono į didmiestį ir patikėti klinikų medikams. Tad ar taip neprarandamos auksinės minutės?
„Ar negaištamas laikas, iš kurios pusės pažiūrėsi, gal sakyčiau ne. Nuvežti pacientą į Kauno klinikas, užkrauni skyrių, nebūdamas tikras, ar reikia tos paslaugos, ar nereikia, o dabar mes gaunam atsakymą, taip, tos paslaugos reikia – vežkit, mes jūsų laukiam“, – kalba Kėdainių ligoninės gydytoja Rimantė Hofmanienė.
Esą taip kaip tik taupomas laikas, lėšos ir gaunama kvalifikuota konsultacija.
„Neurologiniai pacientai, kai insultą patiria, kardiologiniai pacientai, nėra, kad vyrauja viena patologija, dažniausiai kada reikia trečio lygio konsultacijos“, – tvirtina R. Hofmanienė.
O Kauno klinikų atstovai tikina, kad taikant šią naujovę jų priėmimo skyrius neužsikemša, ten patenka sunkiausi ligoniai.
„Mes matome didėjančius srautus į priėmimo skyrius, matom didėjančias eiles pacientų, dėl to ieškom visų įmanomų būdų, kaip suteikti pagalbą greičiau ir būtent telemedicina viena iš tų priemonių“, – tikina Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos vadovas Kęstutis Stašaitis.
Ministras šį projektą vadina medicinos ateitimi, ir sako, kad tai toli gražu ne nuotolinis darbas, bet ramina – tokios konsultacijos realių apžiūrų tikrai neišstums.
„Visose grandyse turime naują požiūrį į pacientą c greitis, kokybė ir paciento sveikata“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Artimiausiu metu tokie Telemedicinos centrai pradės veikti Santaros klinikose ir Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Konsultuotis pradžioje galės 9 savivaldybių ligoninės, vėliau prisijungs dar 11.
„Galutinis tikslas, kad visi skubios pagalbos skyriai būtų sujungti į telemedicinos sistemą ir bet kuri komanda galėtų tartis, konsultuotis, o pacientas gautų vienodos kokybės paslaugas visoje Lietuvoje“, – sako A. Dulkys.
Tokių naujovių diegimas atsieis apie 3 milijonus eurų, ateityje ketinama investuoti dar apie 4 milijonus.