10 dienų dėl nedarbingumo namie ir ligoninėje praleidęs premjeras S. Skvernelis sugrįžo į Vyriausybę ir iškart paaiškino, kodėl ilgai nebuvo darbe, nors valstybėje per tą laiką problemų buvo apsčiai. Limfomą besigydantis ministras pirmininkas tikina klausantis medikų nurodymų: jei šie liepia likti namie ir ilsėtis – taip ir daro. Taip žada elgtis ir toliau.
„Jeigu reikės ateityje – 10 dienų, 2 dienas, 15 dienų. Nes gydymo kursas baigtas pakankamai seniai, bet reikia atstatyti organizmą. O šiandien man didžiausia rizika yra, neslepiu, – infekcija, bakterija ir virusas“, – sako S. Skvernelis.
O vienas didesnių iššūkių politinėje arenoje S. Skverneliui dabar – J. Narkevičius, Lenkų rinkimų akcijos deleguotas susisiekimo ministras. Jis į istoriją jis bus įrašytas kaip praktiškai vienintelis, atsisakęs trauktis iš posto, kai to prašo net pats prezidentas. Ryte J. Narkevičius nekalbus, sakosi su premjeru akis į akį šiomis dienomis nebendravęs.
„Ne, neteko, ačiū“, – tepasakė ministras J. Narkevičius.
Tačiau premjerui pabendrauti ir nereikia, kad žinotų, ką atsakyti į G. Nausėdos paraginimą:
„Šiandien nematau nė vieno teisinio fakto, pagal kurį būtų galima reikšti pretenzijas ministrui, kad jis turėtų trauktis. Nedarysiu kol kas nieko skuboto, kas galėtų griauti valdančiąją koaliciją arba įtakotų Vyriausybės stabilumą.“
Būtent šis argumentas ir nusako visą esmę. Visi supranta, kad J. Narkevičius S. Skverneliui nepamainomas ne todėl, kad puikiai atlieka pareigas, o tam, kad negriūtų koalicija. Jei supykusi Lenkų rinkimų akcija pasitrauktų iš valdančiųjų, biudžetą priimti taptų praktiškai neįmanoma.
Tad nepakeičiamu tapusiam J. Narkevičiui belieka riesti nosį: „Trumpai kalbant, dirbu toliau, sprendžiu valstybei svarbius klausimus.“
Beje, S. Skvernelis užsimena, kad jo sprendimas palikti ministrą poste gali ir keistis. Ir jis kratosi pastebėjimų, kad savo elgesiu meta pirštinę G. Nausėdai:
„Aš nematau jokio konflikto, noriu susitikti su prezidentu ir išgirsti argumentus. Galbūt jis turi papildomų argumentų, kurie įtikintų mane elgtis kitaip.“
Prezidentui S. Skvernelio pareiškimas akivaizdžiai nepatiko.
„Prezidentas praėjusią savaitę labai aiškiai išsakė savo nuomonę – ministras prarado visuomenės ir valstybės vadovo pasitikėjimą ir privalo trauktis. Ministrui galioja ne tik teisiniai, bet, visų pirma, moralės reikalavimai. Premjeras, kaip niekas kitas, turėtų tai žinoti“, – teigia prezidento atstovas Antanas Bubnelis.
Abejones dėl savo moralės gerbia, bet tik tiek. O štai visų, išskyrus valdančiųjų, nuomone, moralę J. Narkevičius pamynė, nes vakarieniavo valstybės įmonių sąskaita Dubajuje ir Minske, išsiprašė Seimo viešbučio kambario, nors šeima tuo metu savo būstus Vilniuje nuomojo ir iš to užsidirbo. Abejonių sukėlė ir ministro pavedimu skirtos lėšos kelio prie paties premjero namų asfaltavimui. Aiškiai atsakyti į klausimus J. Narkevičius ir toliau vengia, šįkart vengdamas nukeliauja ir iki Vyriausybės rūbinės:
„Jūs visada turite labai daug klausimų, tačiau aš visada esu atviras atsakymams ir dar kartą pakartoju – daugiau informacijos bus laikui bėgant, dabar koncentruojuosi į darbus.“
Prezidento nuomonė jam, kaip ir V. Tomaševskiui bei kitiems valdantiesiems, nė motais: „Aš gerbiu prezidento patarėjo išsakytą poziciją.“
Opozicija primena, kad praeityje ministrai traukdavosi ir dėl mažesnių nuodėmių ir tam nereikėdavo, S. Skvernelio žodžiais, „teisinių faktų“. Juolab, kai ministrai yra politinio pasitikėjimo premjero pavaldiniai.
„Ta pati Rimantė Šalaševičiūtė. Pasakė, kad nešė gydytojams kažkada 200 litų kyšį – turėjo atsistatydinti. Todėl, kad prezidentas, premjeras laikėsi pozicijos – nebūtina ką nors užmušti, nebūtina ką nors pavogti. Yra politiko atsakomybė“, – mano liberalas Eugenijus Gentvilas.
O apžvalgininkai svarsto, kad šiame raunde tarp S. Skvernelio ir G. Nausėdos 1:0 pirmauja premjeras.
„Pats premjeras, matyt, buvo nusprendęs nenusileisti Prezidentūros reikalavimui, parodyti, kad Vyriausybė yra jo daržas ir jis priiminėja lemiamus sprendimus. Dabar belieka laukti, kaip elgsis Prezidentūra, gavusi tokį antausį, faktiškai pažeminimą“, – kalbėjo apžvalgininkas Vytautas Bruveris.
Bet tai esą nereiškia, kad nebus antrojo raundo. Pasak V. Bruverio, gali būti, kad prezidentas dėl šventos ramybės ryšis su premjeru susiderėti dėl kompromiso, kad J. Narkevičius pabūtų poste iki bus priimtas biudžetas.
„O po to gal kažkaip susitarsi užkulisiuose, kad visgi ministras pats pasitrauks po biudžeto svarstymo. Arba po tam tikro laikotarpio, kuris reikalingas premjerui norint išlaikyti veidą“, – sako V. Bruveris.
Kol kas savo paaiškinimus dėl jam metamos kritikos Narkevičius premjerui žada išdėstyti raštu.